Sınava Hazırlık Sürecinde Mutlaka İzlenmesi Gereken 5 TED Konuşması

2
3734
Sınava Hazırlık Sürecinde Mutlaka İzlenmesi Gereken 5 TED Konuşması

Bazen ilham almak bazen yeni şeyler öğrenmek bazen de sadece eğlenmek için girdiğimiz TED konuşmaları sayfasında yaklaşık 3000 konuşma bulunuyor. Sınavlara hazırlanırken mutlaka izlenmesi gereken TED konuşmalarını arayıp bulmakla zaman kaybetmeyin diye sizler için derledik.

1. Okul yaratıcılığı öldürüyor mu?

Konuşmacı: Sir Ken Robinson
Yıl: 2006
İzlenme Sayısı: 63 Milyon

Dünyanın her yerinde dersler arasında bir hiyerarşi var. Matematik/fen ve edebiyat alanları en üstte daha sonra sosyal bilimler ve en sonunda da sanat alanları geliyor. Dersler arasında önem farkı olmasının bir sebebi var: Endüstri devrimi! Eğitim sistemimiz büyük şirketlerin ihtiyaçlarına cevap verebilmesi için tasarlandığı için hata yapmaya, özgün olmaya yer yok. Bu eğitim sistemi, çok iyi üniversite hocası üretebilirken farklı yönde ilerlemek isteyen öğrenciler için tam bir başarısızlık. Sir Ken Robinson’ın 2006 yılında yaptığı TED konuşması en fazla izlenen konuşmalar arasında 1. sırada yer alıyor.

2. Metanet: Tutku ve azmin gücü

Konuşmacı: Angela Lee Duckworth
Yıl: 2013
İzlenme Sayısı: 18 Milyon

Başarılı öğrencilerin sırrı nedir? Yüksek IQ mü? Sosyal zekâ mı? Sağlıklı olmak mı? Çalışmalar gösteriyor ki hem okul hem de iş hayatında azimli davrananlar, yaptıkları şeye tutku ile bağlananlar yüksek zekalı insanlara göre daha başarılı oluyor. Zekâ, kolay öğrenme ve hızlı olma gibi avantajlar getirse de başarının asıl sırrı metanetli olmaktan geçiyor. Peki metanetli olmak öğrenilebilir geliştirilebilir bir şey midir? Duckworth yönetim danışmanlığı, öğretmenlik ve psikoloji alanında çalışarak edindiği deneyimleri bilimsel çalışmalar ile birleştiriyor.

3. Bir performans sanatı olarak matematik

Konuşmacı: Artur Benjamin
Yıl: 2005
İzlenme Sayısı: 10 Milyon

Artur Benjamin canlı bir TED şovunda bir sihirbaz edasıyla hesap makinelerine karşı zor matematik sorularını cevaplıyor, insanların doğduğu tarihin haftanın hangi günü olduğunu buluyor. Kendisi bu performans sanatına mathemagic (magic sihir anlamına geliyor) diyor. Yaptığı sihrin sırrını da gösterinin sonunda izleyici ile paylaşıyor.

4. Eğitimin Ölüm Vadisi’nden kaçınmak

Konuşmacı: Sir Ken Robinson
Yıl: 2013
İzlenme Sayısı: 9 Milyon

Robinson 2006’da yaptığı ve 63 milyon izlenen eğitim konuşmasının ardından, 2013’te yaptığı bu konuşmada ABD’deki (Türkiye benzeri) sınava yönelik eğitim sistemini eleştiriyor, Pisa çalışmalarında 1. olan Finlandiya eğitim sisteminden örnekler veriyor.

5. Daha iyi çalışmanın mutlu sırrı

Konuşmacı: Shawn Anchor
Yıl: 2011
İzlenme Sayısı: 20 Milyon

Anchor “Daha çok çalışırsam, daha başarılı olurum ve daha başarılı olursam, daha mutlu olurum.” denklemini tersine çevirmeyi öneriyor. Çünkü beynimiz bunun tersi şekilde işliyor, pozitif olduğumuzda algı seviyemiz yükseliyor ve daha hızlı daha akıllıca çalışabiliyoruz. Pozitif olmak için de 21 günlük bir programda egzersiz ve meditasyon yapmak, rastgele birine kibarlık göstermek, her gün hayatımızdaki 3 şey için şükretmek gibi davranışlarla beyni yeniden pozitiflikle programlamayı öneriyor.

Yeni şeyler keşfetmeye devam etmek için buraya tıklayınız.

Bu sayfayı oylayın!

Bildir
2 Yorum
En Yeni
En Eski En Çok Oylanan
Inline Feedbacks
Tüm yorumları gör
sima

maalesef hepimiz ingilizce bilmiyoruz. keşke altyazıları olsaydı.

Fatma Akçay

Videoların sağ alt köşesinde konuşma balonuna benzeyen bir ikon var, ona tıklayarak alt yazıyı açabilirsin.