2023 AYT Geometri Konuları

0
8777
AYT Geometri Konuları

AYT Geometri konularını sizin için derledik. Aşağıda yer alan AYT Geometri konuları listesini YKS 2023’e hazırlanırken kullanabilirsiniz. AYT Geometri konuları lise müfredatındaki tüm geometri konularını içerir.

İlgini çekebilir

İlgini çekebilir

Aşağıdaki tabloyu AYT 2020, AYT 2021 ve AYT 2022 Geometri çıkmış sorularını ve MEB kazanım dökümanını değerlendirerek hazırladık

2021 AYT Geometri konuları listesi

AYT   Geometri Konuları
1 Üçgenler Doğruda Açı
Üçgende Açı
Dik Üçgen
Özel Üçgenler (İkizkenar Üçgen   – Eşkenar Üçgen)
Üçgende Açıortay
Üçgende Kenarortay
Üçgende Benzerlik
Üçgende Alan
Açı-Kenar Bağıntıları
2 Çokgenler Dörtgen
Paralelkenar
Eşkenar Dörtgen
Deltoid
Dikdörtgen
Kare
Yamuk
3 Çember Çemberde Açı
Çemberde Uzunluk
Dairede Alan
4 Analitik Geometri Noktanın Analitik İncelenmesi
Doğrunun Analitik İncelenmesi
Dönüşüm Geometrisi
Çemberin Analitiği
5 Katı Cisimler Prizmalar
Piramit
Koni
Küre

AYT Geometri kaç soru?

AYT’de Temel Matematik Testi içinde 10-11 Geometri sorusu soruluyor. AYT Geometri soruları bu testin son soruları oluyor.

AYT Geometri sorularını kimler çözmeli?

AYT Geometri sorularını Eşit Ağırlık (EA) ve Sayısal (SAY) puan türlerinde bölümlere yerleşmek isteyen öğrenciler çözmeli.

AYT Geometri için süre ne kadar?

AYT Geometri soruları diğer AYT sorularıyla beraber toplam 135 dakika süre içinde yanıtlanması gerekiyor. 120 soru içeren AYT için toplam süre 135 dakikadır.

AYT Geometri kaç net kaç puan?

1 AYT Geometri sorusu diğer AYT Matematik Testi sorularıyla aynı puanı getirir.

Eşit Ağırlık (EA) ve Sayısal (SAY) puan türlerinden tercih yapacak adayların AYT Matematik sorularına yanıt vermesi gerekiyor.

1 AYT Matematik netinin 2020 YKS’de yerleştirme puanlarına katkısı şu şekildedir:

SAY: 2,71
EA: 2,69

2020 yılında AYT konularında azaltma olduğu için AYT Matematik testindeki genel başarı artmış, bu yüzden de soru başına kazanılan puan düşmüştür. Ancak YKS 2023’de AYT Matematik konuları tüm MEB müfredatını kapsayacak. Bu sebeple durum tersine dönebilir ve AYT Matematik sorularının getirdiği puan yükselebilir.

Bu sebeple YKS 2023’e hazırlanan adayların AYT Matematik konularına ağırlık vermesi faydalı olacaktır.

Her testin sorularının puanı sınavdaki ortalamaya göre hesaplanır. YKS 2021 ve YKS 2022 için kaç AYT Geometri sorusu kaç puan getirir diye merak ediyorsanız puan hesaplama sayfamızda detaylı bilgi bulabilirsiniz.

universkop

YKS TYT-AYT-YDT Puan Hesaplama ve Sıralama Hesaplama

0
YKS TYT-AYT-YDT Puan Hesaplama ve Sıralama Hesaplama 2021 YKS Verileriyle Güncellendi YKS Puan Hesaplama ve Sıralama Hesaplama Robotu hakkında YKS Puan Hesaplama ve Sıralama Hesaplama Robotumuzla TYT...

AYT Geometri hangi sınıfların konularını kapsıyor?

AYT Geometri konuları lise müfredatındaki tüm geometri konularını içerir.

AYT Geometri konularına nasıl çalışılır?

AYT Geometri konularına çalışırken önceki konularda yeterli olmak önemlidir. Konular arasında devamlılık olduğundan temelden başlayarak öğrenmek gerekir.

Her konuyu bitirirken konu hakkında soru çözerek konuyu anladığınızdan ve soruları çözebildiğinizden emin olmalısınız. Sonraki konulara geçtiğinizde de her yeni konu bitiminde önceki konuları hatırlamak için daha önce çalıştığınız konulardan az sayıda da olsa soru çözmelisiniz.

Konu anlatımı çalıştıktan sonra o konuyu en geç iki hafta sonra tekrar etmelisiniz. Bir sonraki tekrar iki katı süre sonra olabilir. İlk tekrarınızı konu anlatımı çalıştıktan 2 hafta sonra yaptıysanız, bir sonraki tekrar bir ay sonra olmalı. Bir sonraki tekrarınızı da bu tekrardan 2 ay sonra yapmalısınız.

Bu sayfayı oylayın!

AYT Fizik Denemeleri ÇIKTI!
AYT Fizik Denemeleri ÇIKTI!
AYT Fizik Denemeleri ÇIKTI!
AYT Fizik Denemeleri ÇIKTI!
Bildir
0 Yorum
Inline Feedbacks
Tüm yorumları gör