Korona Günlerinde Uzaktan Eğitimin İmkanlarını Kullanalım – #okulheryerdir #evdekal

1
2931
Okul Her Yerdir

Koronavirüse karşı olan mücadelemiz için sosyal izolasyona devam ediyoruz. Okullarımız tatil. Buna karşın eğitim devam ediyor. Elimizdeki imkanları kullanmayı öğrenmeli, bu imkanları genişletmeli ve eğitime devam etmeliyiz.

Bu içeriğin, mümkün olduğunca fazla öğretmene ve öğrenciye ulaşmasına katkı sunmanızı rica ediyorum sizden. Sosyal medyayı ve interneti, eğitimin devam etmesi için kullanabiliriz.

Ben de elimden geldiğince elimizdeki bu imkanları keşfetmeye ve sizler için anlatmaya çalışacağım. Bu yazıda ele aldığım yöntemlerle, bundan 2-3 yıl öncesinde, Avrupa’dan Kanada’ya birçok farklı ülkedeki öğrencilere birebir online dersler verdim. Bu teknikler grup ya da sınıf dersleri için de uygulanabilir.

Okul sadece dört yanı duvarla çevrili, tepesinde dam olan yer değildir. Okul her yerdir. … Öğrenimin, bilginin var olduğu her yer okuldur.

YouTube kanalımda yayınladığım bu videoda bir öğretmen ve bir grup öğrencinin internet üzerinden birlikte çalışabileceği bir yöntemi baştan sona anlatıyorum.

Hangi ekipmanlara ihtiyacımız var?

İnternet, internete bağlanmak için bilgisayar (telefon ya da tablet) ve karşılıklı kaliteli iletişim için kulaklıklı bir mikrofon.

Ders için yapılan sesli görüşmelerde, bize gelen sesi kulaklıktan dinlemeliyiz. Böylece bu ses, kendi mikrofonumuza gitmez ve gereksiz yankılardan arınmış oluruz. Kısacası mikrofonumuzun bulunduğu ortam mümkün olduğunca sessiz kalmalıdır.

Eğitimi verecek kişinin grafik tabletinin olması da el yazısının okunurluğunu artırmak için yararlı olabilir. Ama ilk aşamada grafik tableti edinmek zorunlu değildir.

Online eğitimlerde kullandığım grafik tableti
Online derslerimi hazırlamak için kullandığım grafik tabletim. Online eğitime başlamak için grafik tableti almak zorunda değilsiniz. Biraz yol kat ettikten sonra ihtiyacınıza göre almanız daha sağlıklı olacaktır.

Hangi programları ya da platformları kullanabiliriz?

Burada, videoda da anlattığım, daha önce kullandığım ve verimli bulduğum bir yöntemi sizlere aktaracağım. Bu yöntemlerin çeşitlendirilmesi gayet mümkün.

Discord: Bu ücretsiz programı sesli görüşme için kullanacağız. Ses kalitesi ve sunduğu diğer imkanlar açısından oldukça başarılı bir seçenek. Burada kendinize ait bir görüşme kanalı (server ya da sunucu) oluşturabilir, davet ettiğiniz kişilerle online sesli görüşme odaları oluşturabilirsiniz. Dilediğiniz kişilere konuşma yetkisi verip dilediğiniz kişileri sessize alabilirsiniz. Tek tek tüm kullanıcıların ses seviyesini bile belirleyebilirsiniz. Discord bu anlattıklarımın dışında, programlanabilir yapısıyla neredeyse sınırsız seçeneğe sahip. Burada amacımıza en uygun kısımların altını çizdim sadece.

Programı (Windows ya da MacOS için) ya da uygulamasını (Andoid ya da iOS için) buradan indirebilirsiniz: https://discordapp.com/

Online eğitim için discord kullanımı
Online eğitime katılacak kişilerin sesli görüşmelerini yapabileceği Discord uygulaması.

Miro: Bize ücretsiz online beyaz tahta paylaşımı imkânı veren bir platform. İster web tarayıcınızdan girin ister mobil cihazlarınıza indirin. Ücretsiz üye olan kullanıcılar, bu platformda aynı beyaz tahtaya yazı yazabiliyor. Ayrıca bu beyaz tahtaya ekran görüntüsü ya da PDF yoluyla eğitim materyalleri yükleyebiliyoruz. Bütün bunlar anlık olarak gerçekleşiyor. Platformun kullanımıyla ilgili gerekli detaylar video anlatımda mevcut.

https://miro.com/ adresinden siteye ulaşabilirsiniz.

Online Eğitim için Miro
Ders anlatımı için kullanılan, online beyaz tahta paylaşımı imkanı sunan Miro platformunun ekranından bir kare.

Lightshot: Günlük bilgisayar kullanımımda en sık başvurduğum programlardan biri. PrtScn tuşuna basarak ekranda belirlediğim yerin görüntüsünü Ctrl + C tuşuyla panoya kopyalıyoruz. Daha sonra da Miro’da ya da diğer başka uygulamalarda Ctrl + V diyerek bu ekran görüntüsünü yapıştırıyoruz. Programın en güzel tarafı ekran görüntüsünü bilgisayarda herhangi bir yere kaydetmeksizin karşı tarafa gönderebilmek. Bu da ciddi zaman tasarrufu sağlıyor.

Programı buradan indirebilirsiniz: https://app.prntscr.com/tr/

Bu sayfayı oylayın!

Bildir
1 Yorum
En Yeni
En Eski En Çok Oylanan
Inline Feedbacks
Tüm yorumları gör
Murat

Hocam arada beraber oyun oynayıp dertleşmek için discord linkinizi paylaşabilir misiniz