YKS’ye Hazırlanırken Çözülemeyen Soruları Nasıl Çözmeliyiz?

0
3114
YKS’ye Hazırlanırken Çözülemeyen Soruları Nasıl Çözmeliyiz?

Üniversiteye hazırlık sürecinde planınızı programınızı yaptınız, her şeyi oturttunuz, tüm kaynakları hazırladınız ve başladınız çalışmaya. Çoğunuzun önemsemediği bir problem çıkacak karşınıza. Çözülemeyen sorular!

Günümüzde teknolojinin gelişmesi ve internet kullanımının yaygınlaşması hayatımızın her alanını etkilediği gibi sınava hazırlanan öğrencilerin çalışma disiplinlerini de değiştirdi. YKS 2020’ye yönelik hazırlanan kaynakların büyük bir kısmı video çözümlü olarak yayımlanıyor, WhatsApp ve Telegram’da da yüzlerce soru çözüm grupları bulunuyor, soru çözümü üzerine onlarca uygulama geliştiriliyor. Çözüme ulaşmanın bu kadar kolay olduğu bir sistemde çoğu öğrenci de soruya zaman ayırmak yerine hemen çözümüne bakıyor. Ancak unutulan bir nokta var; çözemediğiniz sorunun çözümüne ulaşma yönteminiz sizin sınav başarınızı doğrudan etkileyecektir.

Öncelikle soruyu neden çözemediğinizi tespit etmeniz gerek. Bu bilgi eksikliği, bildiğinizi aktaramama (soruyu görememe), dikkatsizlik ya da işlem hatası olabilir. Siz sadece 5 dakika zaman ayırıp çözümüne baktığınız bir soruyu neden çözemediğinizi bilemezsiniz. Bu durumda da aynı soru karşınıza tekrar çıktığında (belki de YKS’de) çözememe ihtimaliniz oldukça yüksek olur.

Çözülemeyen sorular için nasıl bir yol izlenmeli?

Bunun yerine soruyu kenara ayırıp daha sonra tekrar çözmeye çalışabilirsiniz. Ayrıca soruyu neden çözemediğinizi bulmaya çalışıp o soru ile ilgili probleminizi kökünden çözebilirsiniz. Bilgi eksikliğiniz varsa konuyu tekrar edebilirsiniz, soruyu anlayamadığınızı ya da bilgilerinizi aktaramadığınızı düşünüyorsanız o tip sorulardan daha çok çözmeniz gerektiğini not edersiniz. Dikkatsizlik ya da işlem hatası yapıyorsanız da bu konuda alışkanlık kazanmadan önce önleyici teknikler geliştirebilirsiniz.

Tüm soruları kendi kendinize tabi ki çözemezsiniz. Yardım almanızı gerektirecek sorular her zaman olacaktır. Hatta zorlandığınız ancak yine de çözümüne ulaştığınız bir soruyu bir de güvendiğiniz bir eğitmenden dinlemeniz ufkunuzu açacaktır. Çözümlü kaynakların sizin için avantajlı olduğu nokta burada başlıyor. Onun dışında elinizdeki kaynak çözümlü diye hemen çözümüne bakarsanız bu avantajı büyük bir dezavantaja dönüştürmüş olursunuz. Kendinize bunu yapmayın.

YKS’ye hazırlıkta sizlere yardımcı olacak fikirler için buradan yazılarıma ulaşabilirsiniz.

Bu sayfayı oylayın!

AYT Fizik Denemeleri ÇIKTI!
AYT Fizik Denemeleri ÇIKTI!
AYT Fizik Denemeleri ÇIKTI!
AYT Fizik Denemeleri ÇIKTI!
Önceki İçerikStanford Üniversitesi’ne Nasıl Gidiliyor?
Sonraki İçerikSınava Hazırlık Sürecinde Mutlaka İzlenmesi Gereken 5 TED Konuşması
Ordu Anadolu Öğretmen Lisesi’nde okudu. 2009 yılında ODTÜ Okul Öncesi Öğretmenliği Bölümü’nü kazandı. Yedi sülalesi öğretmen. Üniversite yıllarında üniversite sınavına hazırlanan öğrencilere özel dersler verdi. Öğrencilerle birebir ilgilenilen bir dershanede lise ve üniversite giriş sınavlarına hazırlanan öğrencilerle çalıştı. Öğrencilerin ders programlarının hazırlanmasıyla ilgilendi. 2016 yılında Hacettepe Üniversitesi’nde sanat tarihi okumaya başladı. Psikolojik romanları okumayı seviyor. Kieslowski sinemasına bayılıyor. Eğitim üzerine araştırmayı ve proje geliştirmeyi seviyor. Tersi pistir. Şimdi de ertansinansahin.com sitesi üzerinden öğrencilere danışmanlık hizmeti veriyor.
Bildir
0 Yorum
Inline Feedbacks
Tüm yorumları gör