Sınav Senesinde Kitap Okumak Doğru mu?

2
11504
sınav senesinde kitap okumak

TYT’ye ve AYT’ye hazırlandığımız sınav senesinde kitap okumak doğru olur mu?

Sınav senesi hepimiz için yoğun geçiyor. Bundan sonraki hayatımıza büyük oranda çalışmalarımız ile bizim karar verdiğimiz bir sene. Bu süreçte her şeye dikkat ediyoruz. Zaman çok kıymetli. Hatta o kadar ki “kitap okumak doğru olur mu?” sorusu ortaya çıkıyor.

Bazı rehber hocaları sizi elinizde bir romanla ya da bir şiir kitabı ile etüt odasına görürse “ne yaptığınızı” sorup uyarabilir.

Evet, benzeri daha önce sınav senemde başıma geldi!

Özellikle bir kitap kurdu için böyle bir paradoksun içine düşmek gerçekten berbat bir his. Diğer herkes deneme çözerken ben roman okuyorum, acaba doğru mu yapıyorum? diyorsan doğru yerdesin. Bugün kendi deneyimlerim üzerinden “Sınav senesinde kitap okunur mu?” sorusuna birkaç açıdan cevap vereceğim.

1. TYT okuma-anlama-yorumlama istiyor

Bir şiiri, romanı ya da öyküyü okuduğumuzda orada olanlar üzerine düşünmeye başlıyoruz. Bazen olay çok etkiliyor bizi, bazen de yazarın üslubu. Bazen ikisini de beğenmiyor ve bunun üzerine yorumlarımızı düşünüyoruz. Tüm bu süreç için bir şeyleri okumak, anlamak ve yorumlamak gerekiyor. Yani tam olarak TYT Türkçe ve matematikte istenen şey! Bu yüzden sınav senesinde kitap okunur.

2. Dikkat sürenizin uzun olması gerekiyor

Sınav senesinde kitapokumak doğru olur mu?
Yüzlerce sayfa kitap okumuş birisi için paragraflar hiç de korkutucu değil!

Bazen bir sayfayı okursun ve bittiğinde aslında dikkatini vermediğini fark edersin ya işte bunun ne sıklıkla olduğunu görmek için kitap okumak muhteşem bir yoldur. Ben kitap okudukça bu dalgınlığım azalmıştı çünkü sayfa sonuna geldiğimde geri dönmek istemediğimi biliyordum. Bu yüzden zaman geçtikçe dikkatimi verme sürem arttı. Dolayısıyla TYT Türkçeyi çözerken çoğu paragrafı tek sefer okumam yetmişti, böylece zaman sıkıntısı yaşamamıştım. 40 tane Türkçe sorusu sizi bekliyor, yüzlerce sayfa kitap okumuş birisi için paragraflar hiç de korkutucu değil!

3. Kitap okumak bir düzeni birlikte getiriyor

Ben sınav senesindeyken metroda okula giderken ve akşamları derse başlamadan önce kahvem bitene kadarki sürede kitap okuyordum. Bu benim için bir rutine dönüşmüştü. Ekrandan uzak kaldığım için gözlerim dinleniyor ve sadece kitaba odaklandığım için stresimi de azaltıyordu. Öyle ki sınav bittikten sonra bile kahvemle birlikte masada kitap okuduysam beynim ders çalışmak istiyor. Ben de onu üzmüyorum ve çalışacak bir şeyler buluyorum.

Siz de belli bir zaman belirlediğinizde, o zamanda kitap okuyacağınızı bildiğinizden geriye kalan zamanlarınızı daha iyi değerlendirebilirsiniz!

4. Herkes şu an test çözüyor ben kitap okuyorum stresi

Kendimizi başkaları ile kıyaslamak bu hayatta kendimize yapabileceğimiz en büyük kötülük olsa da zaman zaman hepimiz bunu yapıyoruz. Peki, bu strese yol açan düşünce gerçekten haklı mı? Kitap okuyarak diğerlerinden geri mi kalıyoruz? Tabii ki, hayır! Kimse 24 saat ders çalışmıyor ve elbette herkesin kaçamakları oluyor. Üstelik kitap okumanın birikerek ilerleyen ve gözle görülmeyen faydalarını düşündüğünde bu strese kapılmak gerçekten yersiz!

5. Şu anda faydalı bir şey yapıyorum hissi

Toplumumuzda eskiden beri olan çok kitap okuyan aydınlara gıpta ile bakma kültürü hâlâ sürüyor. Telefonda kocaman ve parlak bir dünya varken onu bir kenara bırakıp bir kitap okuyabilmek maalesef başarı sayılır oldu. Bunun güzel yanı ise her kitap bitirdiğinde bu başarı hissini sen de yaşayacaksın. Telefonda geçirdiğin süreyi yarım saat azalt ve bunu kitap okumaya aktar. Zaman içinde Türkçe netlerinde ve dahası iletişim becerilerindeki değişimi görebileceğine inanıyorum.

Merak ediyorum, şu an kimler hangi kitabı okuyor? Ben Aziz Nesin’den Aşk Şiirleri kitabını okuyorum, kahvem bitince mikroekonomi çalışmaya geri döneceğim!

İyi okumalar Universkop’un kitap kurtları!

Bu sayfayı oylayın!

191 puan
Olumlu Olumsuz
Bildir
2 Yorum
En Yeni
En Eski En Çok Oylanan
Inline Feedbacks
Tüm yorumları gör
İrem

aslında hep kitap okumaktan korkmuştum bu sınav sürecinde. kendi kendime bunun bir disiplin olduğunu ve eğer kitap okumaya başlarsam derslerime çalışmayı bırakacağımı düşünmüştüm.Ki bunun en büyük sebebi okuduğum kitapta geçen olayların beni uzun süre etkilemesi ve bu yüzden kitabı bitirmeden bir türlü kafamın rahat etmememisydi. ama birkaç gündür okumaya başladım ve stresimin daha da azaldığını hissettim çünkü kitap okumak beni mutlu ediyordu en büyük mutluluk kaynağım diyebilirim. ben de daha çok şiir kitapları okumaya başladım bunun dışında roman değil de hikaye okumaya veya okuması kolay olan romanlar okumaya başladım. tekrardan John Steinbeck’in İnci’sini okuyorum.

Rojnur

Dediklerinizi kesinlikle doğru buluyorum bende sizin gibi yapıyorum bide şu an victor hugo bir idam mahkumunun son günü kitabini okuyorum ☺
Bende slytherini çok seviyorum 🐍 severus snape