AYT Sayısal Kitaplarım: Kullandıklarım ve Kullanacaklarım

1
26955

Selamlar dostlarım, size bu yazıda 12. Sınıfta kullandığım ve mezun senemde de kullanmayı düşündüğüm AYT Sayısal kitaplarını sunacağım.

Burada bir parantez açmam gerekiyor büyük bir kitle tarafından kitabın başarı getireceği ya da “bu” kitabı çözünce kesin yapıyormuşuz gibi bir algı var. Soru çözmek sizin konuyu anlayıp anlamadığınızı ölçen bir referans, tekrar için hatırlatıcı, öğrenmek için pekiştirici özellikleri olsa da tek başına sınav kazandıran bir faktör değil. YKS’ye hazırlananların büyük bir çoğunluğun aynı kitapları çözdüğünü düşününce herkesin derece yapmamasından da bunu anlayabiliriz. Önemli olan kaynakları “akıllıca” kullanmak.

Açıklamalarım bittiğine göre sırasıyla çözüp beğendiğim ve çözmeyi düşündüğüm kitapları anlatacağım.

AYT Matematik

ÜçDörtBeş AYT Matematik Soru Bankası

ÜçDörtBeş Matematik Soru Bankası

TYT’si ile birlikte muazzam klasikleşmiş bir kitap. Her seviyeye hitap eden, güzel soruları da olan bir kitaptı. YKS ile haşır neşirseniz zaten illa ki görmüş olacağınız bir kitaptır. Ben 11’de çalışmaya başlayıp 11. sınıfımı sağlam tutmaya özen gösterdiğim için AYT matematiğim diğer derslerime göre bir tık daha iyiydi. Bu yüzden kitap her ne kadar güzel olsa da çözmek bana biraz gereksiz gelmişti. Hatta sırf herkes çözüyor diye çözmüştüm, büyük hata siz benim gibi yapmayın.

Bilgi Sarmal AYT Matematik Soru Bankası

AYT Sayısal Kitaplarım: Kullandıklarım ve Kullanacaklarım 1

Kendisi orta-zor bir kaynak olmakla birlikte ÖSYM dilinden konuşabilen haklı “Sınav kadar zor, sınav kadar kolay” sloganıyla birebir uyuşan bir kitap. Öğretme aşamasında oldukça başarılı, sizi “yeni nesil” sorularla da harmanlayan gayet güzel bir kitap. Mezun senemde de çözmeyi düşündüğüm iki AYT matematik soru bankasından biri.

Mfkazanım AYT Matematik Soru Bankası

Dürüst olmam gerekirse ilk başta çok klasik, piyasada herhangi bir soru bankasından farklı olmayan bir kitap gibi gelmişti. Arada güzel soru diyebileceğim sorular çıkıyordu karşıma. Trigonometriye gelince sorularının gayet güzel ve yaratıcı olduğunu anlamış, zor olmayan fakat iyi düşünmeden yapamayacağınız soruları olduğunu fark ettim. Bu yüzden yazıya bu kitabın da girmeye hakkı olduğunu düşündüm.

MF Kazanım AYT Matematik Soru Bankası

Acil Yayınları AYT Matematik Soru Bankası

Acil Yayınlar AYT Matematik Soru Bankası

YKS matematik adına kesinlikle en başarılı kaynaklardan biri. Yok efendim bu kitap zor diye çözmemezlik yapmanın alemi yok. Kitabı alıp çözdüğünüzde ahım şahım bir zorluğunun olmadığını da göreceksiniz. Söylecek pek bir şeyim yok, şahane ve çok orijinal soruları olan bir kitap. Mezun senemde de AYT matematik soru bankası adına çözmeyi düşündüğüm ikinci kitap.

Apotemi AYT Matematik Konu Fasikülleri

Apotemi Yayınları AYT Matematik Konu Fasikülleri

Açık ara konu fasiküllerinin en iyisi. Her ne kadar bu sene 2020’nin azizliğine uğrasa da senelerdir tahtından çekilmeyen yayın, kitaplar. Zor, hem de gayet zor olan ama dişinizi sıkıp düzenli ve gerektiği gibi çözdüğünüzde size seviye atlatan nadir kitaplar kendileri. Kesinlikle mezun senemde de çözeceğim kitaplardır ayrıca.

Bonus

Bunların dışında mezun senemde konu fasikülü olarak Ekstremum ve Endemik yayınlarının da trigonometri, limit, türev ve integralini de çözeceğim fakat bu kitaplar hakkında ben de sadece çevreden duyduğum kadar bilgiye sahibim, iyi veya kötü demem kitapları çözmediğim için pek uygun kaçmaz.

AYT Fizik

ÜçDörtBeş AYT Fizik Soru Bankası

ÜçDörtBeş Yayınları AYT Fizik Soru Bankası

Hem klasik hem yeni nesil dediğimiz yoruma dayalı, sorularından kalite akan bir kitaptı. Çok severek çözdüm. Yorum sorularında anlamadığım soruları ve öncülleri iyice didiklemiştim. Şahsen bu kitap bana çok şey kattı ve mezun senemde de çözmeyi düşünüyorum.

Bilgi Sarmal AYT Fizik Soru Bankası

 

Bilgi Sarmal Yayınları AYT Fizik Soru Bankası

Bilgi Sarmal genel olarak ÖSYM’nin dilini anlamış bir yayın olduğu için sınav ayarında soruları olan bir kitaptı. Çok klasik her kitapta var bu sorulardan dediğim sorular da, çok farklı dediğim sorular da iç içeydi. Beğenerek çözmüştüm fakat mezun senemde çözüp çözmemekte kararsızım.

Nihat Bilgin TYT-AYT Fizik Soru Bankası

Nihat Bilgin Fizik Soru Bankası

Anlamadığım bir şekilde Nihat Bilgin yayınlarının fizik kitaplarına karşı “çok zor” algısı var. Açıkçası zor olmayan fakat kolay da olmayan, mantık çerçevesinde birbirinden güzel sorular içeren AYT fizik için en ideal kaynaklardan biri olduğunu düşünüyorum. Mezun senemde de kullanmayı planlıyorum.

Mfkazanım AYT Fizik Soru Bankası

MF Kazanım AYT Fizik Soru Bankası

Açık ara çözdüğüm en güzel AYT fizik soru bankasıydı. Yeterince değer görmemiş en azından sırf adı var diye satılan birçok kitaptan kat kat daha iyi olduğuna kanaat getirdiğim bir kitap. Soruları sınav tarzıdır, değildir tartışmaya açık bir konu fakat size sınavda ihtiyacınız olan yorum yeteneğini fazlasıyla kazandırıyor. Çok fazla ayt fizik adına soru bankası bitirmiş biri olarak kavram yanılgıları ile ilgili en çok soruyu bu kaynakta çözdüm. Kesinlikle mezun senemde de çözeceğim.

Bonus

Ayrıca 12. sınıftayken çözmeyip bu sene yüksek ihtimalle çözmeyi düşündüğüm diğer kaynak da Endemik AYT Fizik Soru Bankası. Çözmediğim için şahsi yorumumu belirtemem tek diyebileceğim 10 ve 11. sınıftayken ara sınıf kitaplarını çözüp çok beğendiğimdir.

AYT Kimya

Palme AYT Kimya Soru Bankası

Palme Yayınları AYT Kimya Soru Bankası

Yılların piiri. Neredeyse kimsenin çözmeden -haklı olarak- sınava girmediği bir kitap. Şahsi fikrim AYT kimya için tek başına bile yeterli olabileceği. Bu sene de AYT kimya adına kesin çözmeyi düşündüğüm bir kitap.

Bonus

Palmeye ek Orbital yayınlarının AYT Kimya Soru Bankası’nı çözmeyi de düşünüyorum fakat henüz bu konuda pek net değilim.

AYT Biyoloji

Palme Yayınları AYT Soru Bankası A

Palme AYT Biyoloji Soru Bankası B

 

 

 

 

 

 

 

 

Palme TYT-AYT Biyoloji Soru Bankası: Palme’nin biyolojisini çözmek yıllardır süregelen bir alışkanlık zaten. Konuyu öğrenmek için bence en ideal kaynak. Sınav tarzı veya değil tartışmasına girmeden, önemli olan öğrenmek diyerek bu sene de çözeceğimi belirtmek istiyorum.

PRF AYT Biyoloji Soru Bankası

Palme’den sonra en beğendiğim biyoloji soru bankası kesinlikle buydu. Hem soruları güzel hem de kaliteliydi. Mezun senemde de AYT biyoloji adına çözeceğim ikinci soru bankası olacak.

Bonus

Bunlara ek henüz tam emin olamasam Apotemi’nin Sistemler fasikülünü de çözmeyi düşünüyorum.

Bu sayfayı oylayın!

211 puan
Olumlu Olumsuz
Bildir
1 Yorum
En Yeni
En Eski En Çok Oylanan
Inline Feedbacks
Tüm yorumları gör
Yusuf Furkan Yılmaz

Ben buraya yüzdeyüz yayınlarının fasiküllerini de eklemek istiyorum.Eğer 12.sınıfsanız ve bazı konuları yeni görüyorsanız ya da belli konularda çok zorlanıyorsanız işinize yarayabilir.Konuyu alt başlıklarına ayırarak öğreten basit, başlangıç fasikülleri var.