Tercih Yaparken Puan mı Sıralama mı?

0
152
üniversite tercihlerinde puan mı sıralama mı?

Üniversite tercihlerinde puan mı sıralama mı dikkate alınmalı diye merak ediyor olabilirsiniz. Bu yazıda YKS puanı ile üniversite tercihi yaparken dikkate almanız gerekenleri mantığı ile açıklayacağız.

YKS- Üniversite tercihi yaparken puan mı sıralama mı?

Üniversite giriş sınavı olan YKS sonrası yapılacak tercihlerde dikkate almanız gereken yerleştirme başarı sıralamasıdır. Tercih yapacağınız bölüm hangi puan türünden öğrenci alıyorsa, o puan türünde yerleştirme başarı sıralamasını dikkate almalısınız.

Yerleştirme başarı sıralaması ne demek?

Yerleştirme başarı sıralaması, adaylar tercih ettikleri bölüme yerleştirilirken kullanılan değerdir. Üniversite tercihi yapan adaylar, bu başarı sıralamasına göre yerleştirilirler. Daha yüksek başarı sıralaması olan aday, istediği bölüme yerleşmek için daha önceliklidir. Bu yüzden de tercih yaparken dikkate alınması gereken değer yerleştirme başarı sıralamasıdır.

YKS sonuçları açıklandığında sonuç belgesinde pek çok rakam olur. Yerleştirme başarı sıralaması ise YKS sonuç belgesindeki en önemli değerdir.

Sınav sonuç belgesindeki hangi başarı sıralaması önemli?

Yerleşmek istediğiniz bölüm hangi puan türünde öğrenci alıyorsa, o puan türündeki yerleştirme başarı sıralamasını dikkate alarak tercih yapmalısınız.

Yerleştirme puanları Y-TYT, Y-SAY, Y-EA ve Y-DİL’dir. Bu puan türlerindeki başarı sıralamalarına yerleştirme başarı sıralaması denir.

Yerleştirme başarı sıralaması nasıl hesaplanır?

YKS’ye giren adayların TYT, SAY, SÖZ, EA, DİL alanlarında puanları hesaplanır. Bu puan türlerinde önce ham puanlar hesaplanır. Sonra diploma notuna göre hesaplanan OBP eklenmiş yerleştirme puanı hesaplanır. Adaylar yerleştirme puanlarına göre sıralanarak yerleştirme başarı sıralaması bulunur. Bu işlemler ÖSYM tarafından yapılarak sonuçlar açıklandığında sınava giren adaylara sonuçları açıklanır.

Bu sayfayı oylayın!

Bildir
0 Yorum
Inline Feedbacks
Tüm yorumları gör