TUBİTAK Fen Lisesi Açıldı

0
2877
TUBİTAK FEN LİSESİ

TUBİTAK Fen Lisesi, 2021-2022 eğitim öğretim yılında kapılarını ilk defa öğrencilerine açacak. Gebze’de (Kocaeli) yer alan TUBİTAK kampüsü içinde eğitim verecek olan TUBİTAK Fen Lisesi, öğrencilere pek çok imkan tanıyacak.

TUBİTAK Fen Lisesi’ne nasıl girilir?

Ortaokul sonrası girilen LGS’de ilk yüzde bir içine giren öğrenciler bu liseye girebilmek için sınava başvurabiliyor. Merkezi yetenek sınavı için başvurular e-okul sistemi üzerinden yapılıyor.

1 Temmuz 2021 tarihinde duyurulan Tubitak Fen Lisesi için sınava başvuru 2-4 Temmuz 2021 tarihleri arasında alındı. Sınavın ilan edilmesi ile başvuruların alınması arasında çok az zaman bulunuyor. Yetkililer, bu sebeple LGS’de yüzde birlik dilime giren öğrencilerin ailelerine konu ile ilgili olarak SMS yolu ile bilgilendirme yapıldığını belirtiyorlar.

Öğrenciler belirli illerde sınava girecekler

TUBİTAK Fen Lisesi için özel yetenek sınavının uygulanacağı şehirler şu şekilde:

Adana, Ankara, Antalya, Balıkesir, Bursa, Denizli, Diyarbakır, Erzurum, Eskişehir, Gaziantep, Hatay, İstanbul Anadolu, İstanbul Avrupa, İzmir, Kayseri, Kocaeli, Konya, Malatya, Mersin, Muğla, Sakarya, Samsun, Tekirdağ, Trabzon ve Van

Bu illerde sınav TÜBİTAK tarafından belirlenen sınav merkezlerinde Türkiye saati ile 9 Temmuz 2021’de 10.00’da başlayacak.

Sınavda matematik, fen bilimleri ve bilgisayar alanlarından sorular çıkacak. Soru dağılımı şu şekilde olacak:

Matematik 10 soru

Bilgisayar 10 soru

Fen Bilimleri 30 soru

Toplam 50 soru için öğrencilere 100 dakika verilecek. Her sorunun değeri aynı olacak. Sınav sonuçlarına göre 90 asil, 270 yedek seçilerek 12 Temmuz 2021’de ilan edilecek.

Sınav hakkında daha detaylı bilgi için sınava ilişkin kılavuzu inceleyebilirsiniz.

TUBİTAK Fen Lisesi öğrencilerine neler sunacak?

TUBİTAK yerleşkesi içinde yer alan kampüste öğrenciler ücretsiz konaklama imkanına sahip olacaklar. Okulu kazanan öğrenciler için yatılı olarak kalmak zorunlu olmayacak.

Okula yerleştirilen öğrencilere TUBİTAK tarafından burs verilecek. Bu burs öğrencinin ailesinin maddi imkanlarına bakılmaksızın, kazanan her öğrenci için verilecek.

Okulun müfredatı, ilk yıl hazırlık sınıfı, sonrasındaki 4 yıl fen lisesi müfredatı şeklinde yürütülecek. Ancak okul öğrencileri aynı zamanda güncel bilimsel alanlarda seçmeli dersler alabilecekler.

Okulun amacı bilim alanında kariyerlerini şekillendirmek isteyen öğrencilere uygun bir eğitim sunmak. Daha fazla bilgi için okulun tanıtım filmini inceleyebilirsiniz:

Bu sayfayı oylayın!

Bildir
0 Yorum
Inline Feedbacks
Tüm yorumları gör