2024 Biyoloji YouTube Kanal Önerileri

4
65568
Biyoloji Youtube kanal önerileri

Online dersler günden güne yaygınlaşıyor. Birçok öğretmen kendi derslerini hazırlayıp YouTube’da yayınlıyor. Bu sayede öğrenciler için çok fazla seçenek ortaya çıkıyor.

Bu seçenekleri sizler için seviyelerine ve özelliklerine göre derleyip toplayarak sunuyoruz. Aşağıda sizler için hazırladığımız biyoloji youtube kanal önerilerine ulaşabilirsiniz.

Bu incelemeler arasında yer alması gerektiğini düşündüğünüz diğer YouTube kanallarını yorum olarak yazının altına ekleyebilirsiniz.

Diğer TYT-AYT kaynak önerileri için buraya göz atabilirsin.

Selin Hoca

Selin Hoca kanalında TYT ve AYT biyolojisine başlangıç yapacak öğrencilere dönük içerikler hazırlamış. Temel eksiği olan ya da biyoloji derslerinde zorlanan öğrenciler bu içeriklerden yararlanabilir.

Dersler hazırlanan dokümanlar üzerinden ilerliyor ve bu dokümanlar PDF formatında Selin Hoca’nın sitesinden ücretsiz indirilebiliyor. Dokümanlar üzerinden ilerlediği için konu anlatımları oldukça planlı. Konu anlatımlarının hemen ardından örnek soru çözümü yapılarak ders tamamlanıyor.

Hiç bilmeyen birisine göre hazırlanan konu anlatımları ve çözülen sorular başlangıç seviyesine uygun. Biyokamp serisiyle de konu tekrarı yapmak isteyen öğrencilere hitap ediliyor.

Soru çözümleri yapılırken gerektikçe konuya ait kısa bilgiler verilerek açıklamalar yapılıyor.

Ücretsiz PDF üzerinden ilerleyen ücretsiz video konu anlatımları ve soru çözümleri.

Tablet ekranında PDF üzerinden anlatım.

İçerik hakkında

TYT müfredatı
AYT müfredatı
Zorluk seviyesi: Orta
Video sayısı: 796
Soru çözüm videoları

Teknik detaylar

Oynatma listesi ve kanal düzeni
Görüntü kalitesi
Ses kalitesi
Yeni video sıklığı

Selin Hoca sizler için yanıtladı

1. Öğrenciler sizin hazırladığınız derslere nasıl çalışmalılar?

Konuları hiç bilmeyen birine anlatım yapacak şekilde hazırladım. TYT ve AYT şeklinde ilerleyen bir serim var.

TYT ve AYT’ye çalışan öğrenciler bu serileri izlerken yazarak çalışırlarsa hiçbir konuda eksikleri kalmayacaktır. Bu serinin konularına çalışırken içindeki örnek test soruları ile de konuyu pekiştirecekler.

Konularda ilerlerken bir yandan da bir biyoloji soru bankasından konularla paralel olarak test çözmeliler. Yanlış ve boş soruların doğru cevaplarını notlardan bulmalı, bulamadıklarını ise bir bilene sormalılar. Soruların cevaplarını kendilerinin bulunması öğrenmenin daha kalıcı olmasını sağlayacaktır.  Eski konuları unutmamak için eski konularla ilgili bol bol test çözmeliler. Bu durumda en az iki soru bankasına sahip olmalılar.

 

2. Kanalınızı öne çıkaran özellik nedir?

Hiç bilmeyen birine biyoloji öğreten ve videoları düzenli olan bir biyoloji kanalıdır.

 

3. Kanalınızdaki içerikleri kısaca özetleyebilir misiniz?

  • TYT-AYT konu anlatımları
  • Biyokamp konu anlatımı: konuları biraz bilen için konu anlatımı
  • Biyokamp denemeleri
  • Limit Yayınları YKS Biyoloji Soru Bankası çözümü
  • Özge Hoca ile Rehberlik
  • Soru çözümleri
  • Anketlerle Biyoloji: Instagram anketleri
  • Son Prova deneme serisi

 

4. Sizinle çalışmaya yeni başlayan bir öğrenci ilk olarak hangi videoyu izlemeli?

Video: https://www.youtube.com/watch?v=323uBR-8Nqw

Bu sayfayı oylayın!

160 puan

Olumlu
Olumsuz

FUNDAmentals Biyoloji

Funda Hoca konu anlatımlarını kendi hazırladığı kitap üzerinden anlattığı için derslerin düzeni çok başarılı. Konu anlatımları sırasında sadece sayfada yazanlar anlatılmıyor, gerektiğinde ekranda yer almayan detaylar da sözlü ve yazılı olarak anlatılıyor. Anlatım sırasında ara ara ÖSYM’nin önceki yıllarda sorduğu sorularla bağlantılar kurularak örnekler veriliyor.

Konu anlatımında yer alan kavramların açıklanarak derse başlanması oldukça olumlu olmuş.

Detaylı bir konu anlatımının ardından, özet niteliğinde çıkarılan sonuçlar da çalışmaların verimini artırabilir. #athafızaya kutucuklarıyla da bazı vurguların öne çıkarılması anlatımı kolaylaştırmış.

Yine anlatımlarda mantıksal bütünlüğün sunulması, verilen bir bilginin bir başka bilgiyle olan bağlantısının aktarılması önemli bir ayrıntı.

Kanaldaki soru çözümleri özenli bir şekilde yapılmış. Doğru ve yanlış öncüller nedenleriyle açıklanmış ve gerektiği noktalarda kısa özetler halinde konu hatırlatılmış.

Kitap üzerinden ilerleyen ücretsiz video konu anlatımları ve soru çözümleri.

Kağıt üzerinden üstten görünümlü anlatım.

İçerik hakkında

TYT müfredatı
AYT müfredatı
Zorluk seviyesi: Orta
Video sayısı: 876
Soru çözüm videoları

Teknik detaylar

Oynatma listesi ve kanal düzeni
Görüntü kalitesi
Ses kalitesi
Yeni video sıklığı

FUNDAmentals Biyoloji sizler için yanıtladı

1. Öğrenciler sizin hazırladığınız derslere nasıl çalışmalılar?

Kanalımdan çalışmaya başlamadan önce “Biyoloji nasıl çalışılmaz?” videomu izlemenizi tavsiye ederim.

TYT 2024 ve AYT 2024 oynatma listelerindeki videolarım ve anlatımlarım kendi kitaplarımın sayfalarındandır ve tamamen ücretsizdir.

Kitabımın konu sayfasını çalıştıktan ve anlatım videosunu izledikten sonra hemen yan sayfadaki o konuyla ilgili soruları çözmelisiniz. Çözemediğiniz ya da yanlış yaptığınız soruların çözüm videosunu izlemelisiniz. Konu anlatım veya soru sayfalarının anlatımlarına, ister sayfanın üst köşesindeki QR kodu okutarak, ister oynatma listesinden ücretsiz olarak ulaşabilirsiniz.

Her ünite bitiminde çözeceğiniz sorularla konuyu pekiştirdikten sonra bir sonraki üniteye geçebilirsiniz.

Ayda bir yapacağınız ara tekrarlarda, özellikle kitabınızın #athafızaya bölümlerine, şekil, şema ve tablolara göz atmalı, konuyla ilgili animasyonlu anlatımlarımı izlemelisiniz.

Ara tekrarlarınızda çözdüğünüz ve yanlış yaptığınız soruların doğrusunu öğrenerek ilerlemelisiniz.

FUNDAmentals Biyoloji TYT kitabım 9.ve 10.sınıf konularından, AYT kitabım ise 11.ve 12.sınıf konularından oluşmaktadır.

Kitaplarımla 24 yıllık tecrübe ve bilgi birikimimi sizlere aktarmaya çalışıyorum. Kitaplarımı, yeni Biyoloji Öğretim Programına, ÖSYM‘nin yeni sınav sistemine ve bu sınav sisteminde farklılaşan soru tiplerine uygun olarak hazırladım. Hepinize faydalı olmasını dilerim. İyi çalışmalar.

 

2. Kanalınızı öne çıkaran özellik nedir?

Kanalımın en önemli özelliği, bilgilerin güncel ve akademik doğru bilgiler içermesidir. Biyoloji sanıldığı gibi ezber dersi değildir. Anlatımlarımda fotografik hafıza tekniklerini, şekil, şema ve animasyonları kullanarak öğrencilerin ezberlemesini değil öğrenmesini sağlamaya çalışıyorum.

Kitap yazmamın temel nedeni de doğru bilinen yanlışlardan lise öğrencilerini mümkün olduğunca kurtarmaktır. Çünkü ÖSYM, biyoloji öğretim müfredatındaki kazanıma göre doğru akademik bilgi üzerinden sorar. Yani temel kriter müfredattır.

 

3. Kanalınızdaki içerikleri kısaca özetleyebilir misiniz?

Kanalımda kendi kitaplarım üzerinden konu anlatımı ve soru çözümleri yapıyorum.

Kanalımda tüm TYT ve AYT biyoloji konularının anlatım videoları, o konularla ilgili soru çözüm videoları, deneme çözümleri, özet konu anlatımları, rehberlik ve motivasyon videoları mevcut.

 

4. Sizinle çalışmaya yeni başlayan bir öğrenci ilk olarak hangi videoyu izlemeli?

Biyoloji Nasıl Çalışılmaz? videomu öncelikle izlemenizi tavsiye ederim: https://youtu.be/G5pYjHzO0d8

TYT kitabım hakkında bilgi almak için: https://youtu.be/AqitpdtciqU

AYT kitabım hakkında bilgi almak için: https://youtu.be/oB51dkyWj8U

Videolarımı izleyebilirsiniz. Hepinize iyi çalışmalar dilerim 😊

Bu sayfayı oylayın!

160 puan

Olumlu
Olumsuz

Senin Biyolojin

Öğretmenimiz yeni derslerini hazırladığı ücretli PDF dokümanlar üzerinden anlatıyor. Geçen senelerdeki derslerde PDF’lere yer verilmemiş. Kanalda çok sayıda video olmakla birlikte Temmuz 2019 itibariyle yeni videolar çekilmeye başlanmış. Bu yeni videolar tamamen PDF dokümanlar üzerinden ilerliyor.

Ders anlatımının hazırlanan dokümanlar üzerinden ilerlemesi sayesinde konunun detayları tek tek açılıyor. Konu anlatımlarının ardından örnek sorular var. Burada çıkmış sınav sorularına ve bol miktarda örneklere yer veriliyor. Örnek çözümleri yapılırken gerekli görüldükçe detaylar verilerek konu tekrarı sağlanmış.

Konu anlatımları orta ve ileri seviyeyi hedefleyecek şekilde kurgulanmış. Derslerde öğrencileri zorlayabilecek detaylara sıklıkla yer verilmiş. Çok temel eksiklikleri olmayan öğrenciler, bilgi seviyelerini derinleştirmek amacıyla bu kanaldan faydalanabilirler.

Ücretli PDF’ler üzerinden ilerleyen ücretsiz video konu anlatımları ve soru çözümleri.

Bilgisayar ekranında PDF üzerinden anlatım.

İçerik hakkında

TYT müfredatı
AYT müfredatı
Zorluk seviyesi: Orta-İleri
Video sayısı: 377
Soru çözüm videoları

Teknik detaylar

Oynatma listesi ve kanal düzeni
Görüntü kalitesi
Ses kalitesi
Yeni video sıklığı

Senin Biyolojin sizler için yanıtladı

1. Öğrenciler sizin hazırladığınız derslere nasıl çalışmalılar?

Biyoloji dersi özellikle kolay unutulan ve genellikle ezberleme yöntemiyle ilerlenen bir derstir. Tipik bir biyoloji öğretmenin her zaman dediği gibi “biyoloji ezber bir ders değildir” diyeceğim, fakat bunu detaylandıracağım.

Biyoloji çalışırken kavramların anlamlarına hâkim olmak çok önemlidir. Bunu şunun gibi düşünebilirsiniz; bir ev inşa edilecek bu ev başlangıçta boş, fakat bu evde yaşayabilmek adına o evi doldurmamız gerekiyor. İşte bizim tayfanın en zorlandığı nokta da bu oluyor genelde. Ben konuyu biliyorum deyip onlara göre kolay konulara bakmıyorlar. Bir örnek vermem gerekirse, başlangıçta en temel konularımızda biri olan “ortak özellikler” ve “temel bileşenler” konularına genellikle pek bakılmaz. Aslında bu konular biyolojinin en önemli konularıdır. Temeli iyi bir şekilde inşa edersek bu iş oturur.

Sıklıkla problem yaratan kavramlardan biri de “TYT çalışmayayım, AYT çalışırım” diyen öğrencilerimizdir. TYT’de fen derslerinden az soru gelebilir fakat burada önemli olan az soru gelmesi değildir. TYT, AYT’nin de temelidir. Bu yüzden çok iyi bilinmesi gerekir. Çalışmaya en temelden başlanmalı, kolay zor demeden her konuya gereken özenin gösterilmeli.

Bu noktada da “Senin Biyolojin” projesi devreye giriyor. Biz planlı, programlı ve düzenli bir şekilde çalışmaları için elimizden geleni yapıyoruz. Kanalımızda 2024 TYT Biyoloji oynatma listesindeki ilk konudan çalışmaya başlayabilirler. Benim hazırladığım profesyonel PDF dokümanlarına da www.seninbiyolojin.net sitemizden ulaşabilirler.

Burada birlikte gittikten sonra mutlaka bir kaynaktan daha soru çözmelerini tavsiye ediyorum. Bunun için Aydın yayınları TYT ve AYT Biyoloji soru bankasını önerebilirim. Bana göre düzenli tekrarlarını başlangıç için iki haftada bir sonrasında ise aylık olarak yapabilirler. Zaten çok fazla soru çözdükçe konu kafalarında yer edinecek ve kolay kolay unutmayacaklardır. Biyoloji dersinin en önemli noktası bana göre fazlaca soru çözmektir.

 

2. Kanalınızı öne çıkaran özellik nedir?

En önemli özelliklerimiz yeni müfredata uygun, güncel ve düzenli olmasıdır. Biz yapacağımız her şeyin takvimini www.seninbiyolojin.net/sayfa/takvim üzerinden aylık olarak paylaşıyoruz. Derslerin içerikleri ve dokümanlar her sene yenilenir. Bunun haricinde podcast (sesli kayıt) ile biyoloji ve  YouTube üzerinden haftalık canlı derslerimiz ile oldukça farklı bir noktadayız.

 

3. Kanalınızdaki içerikleri kısaca özetleyebilir misiniz?

İlk olarak her hafta bir konu bitiriyoruz. TYT konularının tamamını Eylül ortasında, AYT konularının tamamını ise 2023 ekimde başlayıp – 2024 ocak sonunda bitirmiş olacağız. Aylık şekilde takvimimiz bulunmaktadır. Bu takvimi sitemizde bulabilirler. Bu takvim her ay güncellenir.

TYT ve AYT 2024 biyoloji konu anlatımları kısmımız var. Burada kendi üretmiş olduğumuz PDF dokümanlarımızdan konu anlatımlarını yapıyoruz. Tüm videoları reklamlı olarak youtube.com/seninbiyolojin kanalımızda paylaşıyoruz. Eğer kendi hazırladığımız PDF dosyasına ulaşmak isterlerse sitemizden satın alarak ulaşabilirler.

TYT ve AYT 2024 Biyoloji Soru Çözümleri: bu kısımda ise yine PDF dokümanlarımızda bulunan oldukça kapsamlı ve her soru tipine değinmiş olduğumuz soruların çözümleri yer alıyor.

Podcast (Sesli Kayıtlar) bölümü: Bu kısım okulda, evde, otobüste kısacası her yerde kulaklığı takıp biyoloji dinleyebilecekleri, her konunun haftalık olarak podcastlerini barındırır. Her hafta bir konu anlatıyoruz ve o konunun podcastini de her cuma YouTube kanalımızda ve sitemizde paylaşıyoruz.

Haftalık canlı dersler: Yine podcastte olduğu gibi her hafta YouTube üzerinden o hafta hangi konuyu anlattıysak, bu konuya ait dönütleri alabilmek adına canlı dersler yapıyoruz. Böylece öğrencilerimizden hem geri dönüş alıyoruz hem de o konuyla ilgili sorularını cevaplamış oluyoruz.

 

4. Sizinle çalışmaya yeni başlayan bir öğrenci ilk olarak hangi videoyu izlemeli?

Bu sezon için yapacağımız tüm çalışmalara:  https://www.youtube.com/watch?v=NP4O0cTMkIg bu video üzerinden ulaşabilirler.

Bu sayfayı oylayın!

160 puan

Olumlu
Olumsuz

Barış Hoca Biyoloji

Barış Hoca’nın kanalı detaylı bilgiler arayan, temeli sağlam ve hedefi yüksek olan öğrencilere dönük bir kanal. Konu anlatımları en temel düzeyden başlayarak ilerlemiyor. Kanaldan istediğiniz verimi almak için temel kavramlara belirli bir düzeyde hâkim olmanız gerekebilir.

Barış Hoca kendi akademik birikimini kanalındaki videolara da yansıtmış. Bir konuyu anlatırken genellikle yanlış öğrenilen ya da pek bilinmeyen detaylara dikkat çekiyor. Müfredatın dışında kalan ama merak edilen konulara da yeri geldikçe kısaca değiniyor.

Konu anlatımlarının bir kısmında, karşınıza gelebilecek sorular tartışılıyor ama bunlar test sorusu çözümü şeklinde değil. Yine test soruları üzerinden tartışılan kısımlar da var. Ders anlatımları önceden hazırlanan PDF’ler üzerinden tartışmalar yapılarak ilerliyor.

Konuları derinlemesine anlamak için daha fazlasını merak ettiğinizde faydalanabileceğiniz bir kanal.

Ücretsiz PDF’ler üzerinden ilerleyen ücretsiz video konu anlatımları ve soru çözümleri.

Tablet ekranında PDF üzerinden anlatım.

İçerik hakkında

TYT müfredatı
AYT müfredatı
Zorluk seviyesi: İleri
Video sayısı: 120
Soru çözüm videoları

Teknik detaylar

Oynatma listesi ve kanal düzeni
Görüntü kalitesi
Ses kalitesi
Yeni video sıklığı

Barış Hoca Biyoloji sizler için yanıtladı

1. Öğrenciler sizin hazırladığınız derslere nasıl çalışmalılar?

12. Sınıf ve mezun öğrenciler kesinlikle sistemlerden başlamalı. Ama ara sınıflar okul müfredatına göre takip etmeli.

Benim fasiküllerim boşluk doldurma şeklinde. Linkini mutlaka öğrencilere Instagram doc.teaching adresinden veriyorum. Ben ders anlatırken not alıyorlar bu sayede interaktif bir çalışma oluyor ve öğrenciler uyumuyor.

Verimlilik öğrencilerin ne yaptığı ile alakalı aslında. Video dinlerken aldıkları notları video bitiminde kesinlikle okumalılar ve bir günde 3-4 konu bitirme gibi bir yanlışa düşmemeliler. Sindire sindire soru çöze çöze ilerlemeliler.

Haftada 2 gün 2’şer saat konu dinleseler yeterli. En az iki soru bankasıyla da soru çözümü yaparlarsa kesinlikle ful çıkarırlar.

 

2. Kanalınızı öne çıkaran özellik nedir?

Ben altını çizerek hazır notlar üzerinden ders anlatmıyorum. Anatomi ve fizyoloji atlaslarından aldığım görsellerin üzerini yazarak dolduruyorum.

 

3. Kanalınızdaki içerikleri kısaca özetleyebilir misiniz?

Tüm TYT ve AYT konuları tam. Bir iki tanesine ufak eklemeler yapacağım. Kendi hazırladığım deneme çözümlerim ve soru bankalarından soru çözümlerim var. Seneye kendi yazdığım kitabın çözümünü yapacağım.

 

4. Sizinle çalışmaya yeni başlayan bir öğrenci ilk olarak hangi videoyu izlemeli?

https://www.youtube.com/watch?v=da31ppULnfg

Bu sayfayı oylayın!

160 puan

Olumlu
Olumsuz

Hocalara Geldik

Hocalara Geldik kanalında YKS biyoloji için temel düzeyde kabul edilebilecek çok sayıda içerik bulunuyor. Ders içerikleri genellikle başlangıç seviyesindeki öğrencilere hitap ediyor.

Dersler hazırlanan dokümanlar üzerinden ilerliyor. Bu dokümanları indirmek için Hocalara Geldik sitesinden paket almanız gerekiyor.

Kanalda konu anlatımları 9, 10, 11 ve 12. sınıflar şeklinde bulunuyor. Soru çözümleri oynatma listeleri şeklinde verilmemiş olsa da YouTube’da arama yaparak bu içeriklere ulaşabilirsiniz.

Ücretli PDF’ler üzerinden ilerleyen ücretsiz video konu anlatımları ve soru çözümleri.

Kağıt üzerinden üstten görünümlü anlatım.

İçerik hakkında

TYT müfredatı
AYT müfredatı
Zorluk seviyesi: Kolay
Video sayısı: 300+
Soru çözüm videoları

Teknik detaylar

Oynatma listesi ve kanal düzeni
Görüntü kalitesi
Ses kalitesi
Yeni video sıklığı

Bu sayfayı oylayın!

160 puan
Olumlu Olumsuz
Bildir
4 Yorum
En Yeni
En Eski En Çok Oylanan
Inline Feedbacks
Tüm yorumları gör
ceren yılmaz

BETÜL BİYOLOJİ hocamı yazmamışsınız, şifreleri ve zihin haritaları sayesinde çok akılda kalıcı oluyor.

Su

bekir hoca 🙁

tıpsalçalışmalar

Yeni keşfettiğim Biyokampus ‘ u önerirm.

perplexingstudent

biyolojici’yi de önerir misiniz?