YKS’ye Hazırlanırken Deneme Çözmeyi Ertelemek

0
3138
Deneme çözme taktikleri

Deneme sınavları üniversite sınavına hazırlanan öğrenciler için mükemmel bir araç. Ne var ki çoğu öğrenci deneme çözmek için konuların bitmesini bekliyor. Deneme çözmek için neden beklememek gerektiğini 4 başlıkta özetliyorum:

1. Deneme çözmeye hazır olmak diye bir şey yok:

12. sınıfa geçen bir öğrenci için TYT konuları 9. ve 10. sınıfta işlenmiş oluyor. AYT konularının da önemli bir kısmı 11. sınıfta anlatılıyor. Bu durumda özellikle TYT denemesi için ‘Ben o sıralar ders çalışmıyordum…’, ‘O konuları çoktan unuttum!’ demek bahaneler üreterek denemeyi ertelemektir. Neden? Çünkü aradan zaman geçti diye tüm konuyu unutmuş olduğunuzu düşünüyorsunuz ama deneme çözmeden hangi konuyu ne ölçüde unuttuğunuzu göremezsiniz. Sınava hazır olmak için deneme çözmelisiniz. Deneme çözmeye hazır olmak diye bir şey yok.

2. Deneme çözmek vücudu ve zihni sınava hazırlar:

Deneme sınavları sadece bilginizi ölçmüyor, aynı zamanda fiziksel ve psikolojik dayanıklılığınızı da ölçüyor. Ölçmekle kalmıyor, bu zorlu performansa vücudunuzu ve zihninizi alıştırmış oluyor. TYT’yi ele alacak olursak; 135 dakika içinde Türkçe, matematik, geometri, tarih, coğrafya, felsefe, din kültürü, fizik, kimya, biyoloji derslerinden toplam 120 soru çözmeniz bekleniyor. 135 dakika, yani 2 saat 15 dakika boyunca masanızdan kalkmamanız, dersler arasında geçişlerde dikkatinizin dağılmaması, moralinizin bozulmaması, işlem hatası ya da kaydırma yapmamanız gerekiyor. Bütün bunlara alışmak için sıkı bir antrenman yapmak gerek.

3. Hazırlık maçı olmadan taktik maktik işe yaramaz:

Kendinizi sporcu gibi düşünebilirsiniz. Tüm kuralları bilmek, olasılıkları düşünmek yeterli değil. Yeterince alıştırma yapmalısınız. Bir futbol takımı düşünün. Maça çıkmadan önce kondisyon antrenmanları yapıyorlar, topa vuruş teknikleri çalışıyorlar, taktiklerini planlıyorlar. En önemlisi hazırlık maçı yapıyorlar. Hazırlık maçı olmazsa taktik maktik işe yaramaz.

4. Ölçmüyorsan yapma:

Deneme çözmeniz çalışmanızın verimini ölçmenizi sağlar. Düzenli bir şekilde denemeler çözerek günden güne gelişiminizi takip edebilir, soru kaçırdığınız konuları tespit ederek çalışmanızı planlayabilirsiniz. Eğer konularınız ‘bitince’* deneme çözmeye başlarsanız ve tüm konularda büyük eksikleriniz varsa nasıl tamamlayacaksınız? Doğru çalışma yöntemini seçip seçmediğinizi denemeler aracılığıyla öğrenebilirsiniz. Henüz çalışmadığınız konularda yaptığınız yanlışlar hakkında endişelenmeye gerek yok. Önemli olan çalışılan konulardan çıkan sorularda performansın arttığını görmek.

Tüm bunlardan çıkaracağınız sonuç; ‘Hemen, şimdi, acilen, bir an önce düzenli aralıklarla denemelere başlamalıyım.’ olmalı.

*Konuların bitmesi: Öyle bir şey yok. Girdiğiniz tüm denemelerden ve hatta YKS’den soru kaçırmayacak olana kadar konularınız bitmez. Bitti sanılır ama bitmez…

Deneme çözerken bile heyecanlanıyorsanız, sınavda da heyecanlanmaktan korkuyorsanız bu yazımızı da okuyabilirsiniz.

Deneme analizi yazımızı okumak için buraya tıklayınız.

Kendinize özel deneme analizi yapmak için UNİVERSKOP Ekibi olarak sizler için hazırladığımız aşağıdaki deneme analizi tablolarını indirebilirsiniz!

Renkli TYT Analiz Formu

Renkli AYT Analiz Formu

Renksiz TYT Analiz Formu

Renksiz AYT Analiz Formu

Bu sayfayı oylayın!

Önceki İçerikSınav Kaygısını Yenmek İçin 15 Dakika Yöntemi
Sonraki İçerikSatranç Boksu (Chess Boxing) Nedir?
Nihan Bayazıt
Ordu Anadolu Öğretmen Lisesi’nde okudu. 2009 yılında ODTÜ Okul Öncesi Öğretmenliği Bölümü’nü kazandı. Yedi sülalesi öğretmen. Üniversite yıllarında üniversite sınavına hazırlanan öğrencilere özel dersler verdi. Öğrencilerle birebir ilgilenilen bir dershanede lise ve üniversite giriş sınavlarına hazırlanan öğrencilerle çalıştı. Öğrencilerin ders programlarının hazırlanmasıyla ilgilendi. 2016 yılında Hacettepe Üniversitesi’nde sanat tarihi okumaya başladı. Psikolojik romanları okumayı seviyor. Kieslowski sinemasına bayılıyor. Eğitim üzerine araştırmayı ve proje geliştirmeyi seviyor. Tersi pistir. Şimdi de ertansinansahin.com sitesi üzerinden öğrencilere danışmanlık hizmeti veriyor.
Bildir
0 Yorum
Inline Feedbacks
Tüm yorumları gör