Satranç Boksu (Chess Boxing) Nedir?

0
14303
Satranç boksu chess boxing

Bütün sporlarda güç, hız, çeviklik, zekâ, soğukkanlılık gibi hem fiziksel hem de mental özellikleri daha güçlü olanlar rakiplerinin önüne geçecektir. Satranç boksu bu özelliklerin en yalın hallerini görebileceğiniz, dünyada yılda 1000’in üzerinde turnuvası yapılan ve 2019’da Türkiye’de de federasyonu kurulan resmi bir spor. Bir çizgi romandan esinlenilen bu spor ilk kez 2000’li yılların başında Hollanda’da yapılmış.

Satranç boksunun amacı nedir?

Satranç boksunda oyunun amacı art arda gelen satranç ve boks rauntlarında rakibini şah mat ederek veya nakavt ederek oyunu bitirmek. Oyunun satranç kısmında da boks kısmında da kazanmak mümkün. Eğer herhangi bir kategoride beraberlik olursa diğer kategoride fazladan bir raunt daha yapılıyor.

Satranç boksu nasıl oynanır?

Satranç boksu 6 raunt satranç ve 5 raunt boks ile toplamda 11 raunttan oluşur. Birbiri ardına gelen her raunt 3’er dakika sürüyor. Satranç raundunda sürenin bitmesi de oyunu kaybetmeniz ile sonuçlanıyor.

satranç boksu chess boxing
Fransız-Yugoslav sanatçı ve yapımcı Enki Bilal’in 1992’de çizdiği Froid Equateur adlı çizgi romanı satranç boksuna ilham kaynağı olmuştur.

Sporcuların hem satranç hem de boks sporuna aşina olmaları bekleniyor.

Satrançta benden iyi olanları boksta, boksta benden iyi olanları satrançta yenerim diye düşünmek yanıltıcı olabilir. Profesyonel bir müsabakaya katılabilmek için bazı gereklilikler bulunuyor. Sadece 17-35 yaşları arasında olanlar bu sporu yapabiliyor. Genel sağlık durumunun yeterli seviyede olması ve en az 50 amatör boks veya yakın dövüş maçını tamamlamış olmak gibi boksla ilgili ayrı kriterler de bulunuyor. Satrançta ise minimum 1800 Elo (Uluslararası Kuvvet Derecesi) puanına sahip olmak gerekiyor.

Türkiye’de Satranç Boksu:

İlk defa Mart 2019’da tanıtım turnuvası düzenlenen satranç boksu ülkemizde oldukça yeni, ancak yine de hızlıca federasyonlaşması dikkat çekici. Belki önümüzdeki günlerde liseler arası veya üniversiteler arası turnuvaları izleyebiliriz. Federasyon sayfası için tıklayınız.

Güç ve zekâ bir arada

Bu sporu yaparken boks raundu bir adrenalin patlamasına neden olur, nabız hızınız 160 ile atarken bir anda satranç masasına oturup sakinleşip hata yapmamaya çalışırsınız. Satranç boksörleri bu oyunu sadece bir spor olarak değil bir hayatta kalma felsefesi olarak tanımlıyor. Çok iyi boksör ama başarısız satranççılar da çok iyi satranç oyuncusu olup fiziksel olarak yetersiz olanlar da bu sporda yenilirken, başarılı olanlar her iki sporu dengeli götürebilenler olarak karşımıza çıkıyor.

Gözünüzde canlanması için aşağıdaki videolara göz atabilirsiniz:

Bu sayfayı oylayın!

AYT Fizik Denemeleri ÇIKTI!
AYT Fizik Denemeleri ÇIKTI!
AYT Fizik Denemeleri ÇIKTI!
AYT Fizik Denemeleri ÇIKTI!
Önceki İçerikYKS’ye Hazırlanırken Deneme Çözmeyi Ertelemek
Sonraki İçerikStanford Üniversitesi’ne Nasıl Gidiliyor?
TED Ankara Koleji’nden mezun oldu. ODTÜ Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi bölümünden lisans derecesini aldı. Almanya’da Duisburg-Essen ve Heidelberg üniversitelerinde değişim öğrencisi olarak bulundu. European School of Economics Floransa’da Visionary Leadership Program’ını tamamladı. Bir süre araştırma görevlisi kadrosunda ODTÜ Tanıtım Ofisi Koordinatörü olarak çalıştı. 2017’de Indiana University of Pennsylvania’nın Kariyer Planlama Merkezi’nde çalıştı. Şu anda uzman kadrosunda ODTÜ Kurumsal İletişim Ofisi’nde görev yapıyor ve ODTÜ İşletme Bölümü’nde lisansüstü çalışmalarına devam ediyor. Türkiye’nin ilk Quidditch takımı ODTÜ Hippogriffs’in kurucularından olan Ekin, Türkiye’yi temsilen turnuvalara katılan Team Turkey’de arayıcı ve vurucu olarak oynuyor.
Bildir
0 Yorum
Inline Feedbacks
Tüm yorumları gör