Sınava Hazırlık Senesinde Yapılan 5 Büyük Hata

1
3139
sınava hazırlık

2019 YKS’de 1 milyon 761 bin 394 kişi tercih yapma hakkı kazandı. Toplam 753 bin 461 bin kişi yerleşti. Herkesin kendi yerini belirliyor. Sen de çalışıp çaba gösterirken, olduğun yerden daha ileriye gitmek ve netlerini artırmak istiyorsan artık sınava hazırlık senende bu 5 hatayı yapmaktan vazgeç.

1- Düzensiz Çalışmak

Düzensiz çalışmak

Verilen ödevler, çözmen gereken testler, tekrar etmen gereken konular her hafta yenileniyor. Bu yoğun tempoda belirli bir plan dahilinde çalışmazsan ipin ucunu kaçırırsın. Gördüğün konuları zamanında tekrar edip sorularını çözmesen deneme sınavında netlerin de artmaz. Düzensiz çalışmak sürekli bir yetiştirme telaşı yaratır ve seni kaygıya sürükler. “Yapamıyorum” deyip bırakma noktasına gelmeden önce haftalık verilen ödevlerini bir planla. Gün gün nelere çalışacağının programını yap.

2- Ertelemek

ertelemek

“Daha çok zamanım var”, “Biraz sonra başlayacağım”.. deyip deyip çalışmayı belirsiz bir zamana bırakmak aslında başlamamak için bir bahane. Bunu sen de çok iyi biliyorsun. Ders çalışmak bazen çok keyifli olmuyor üstelik yapamadığın konularına çalışırken işkence çekiyormuşsun gibi de gelebilir. Yapmak istemediğimiz şeyler bize acı veriyor. Bu acıdan uzaklaşmak için de bize keyif veren şeylere yöneliyoruz; video, dizi izlemek gibi. Bunlar seni çok mutlu ediyor olabilir tabi geçici olarak. Yapılan araştırmalara göre sevmediğin bir şeyi yapmaya başladığında o acı veren, isteksizlik duyguların geçiyor. Bizzat denedim neye, ne kadar süre çalışacağına karar verip masana oturunca çalışmaya başlıyorsun.

3- Soruların cevaplarını kontrol etmemek

Soruların cevaplarını kontrol etmemek

Testleri çözmek, cevaplarını kontrol etmedikçe tek başına bir anlam ifade etmiyor. Çünkü neyi yanlış yaptığını bilmeden konuyu öğrenmiş olmuyorsun. Deneme sınavında da “Bütün sorularını çözmüştüm” dediğin konudan yanlış yapınca da şaşırıyorsun. Netlerinde artış ve kendinde ilerleme görmek istiyorsan neyi öğrenemediğini bilmen gerekiyor.

4- Yapamadığın soruları sormamak

Yapamadığın soruları sormamak

Cevap yanlış çıkıp doğru şıkkı gördüğünde “a ben zaten bunu işaretleyecektim” deyip doğru tiki atanlardansan sana kötü bir haberim var. zaten bildiğinden emin olsaydın yanlış yapmazdın. O yüzden hocalarını aralarda yakala, etüt almaya zorla ya da arkadaşlarına sor. Gerçek sınavda şıkkı değiştirme şansın olmayacak.

5- Olumsuz konuşanlara takılıp sınava hazırlık sürecinde moralini bozmak

motivasyon

Bazı arkadaşların sürekli rekabet halinde olup kendisinin ne kadar iyi yaptığını söyleyip durur. Sen o kadar iyi yapamadığında ise bozulan moralin olur. Kendini yetersizmiş gibi hissettirenlerden, özgüvenini zedeleyenlerden, sürekli kıyaslama yapanlardan uzak dur. Onlar sana söylediklerini ertesi gün unutacak o yüzden bırak gitsin, konuşsunlar takılma. Bu aynı zamanda psikolojik savaş verdiğin bir süreç. Önce kendini iyi, yeterli hisset ve çalıştığından, öğrendiğinden emin ol.

Bu sayfayı oylayın!

AYT Fizik Denemeleri ÇIKTI!
AYT Fizik Denemeleri ÇIKTI!
AYT Fizik Denemeleri ÇIKTI!
AYT Fizik Denemeleri ÇIKTI!
Önceki İçerikVakıf üniversiteleri ne işe yarar? YÖK 2019 Vakıf Üniversiteleri Raporu
Sonraki İçerikNedir bu farkındalık dedikleri?
İlk, orta ve lise eğitimini Büyük Kolej’de tamamladı. 2009 yılında Dokuz Eylül Üniversitesi Kamu Yönetimi bölümünden mezun oldu. Mezuniyetinin ardından Ankara’da A Sınıfı Eğitim’in kurucu ortağı ve yöneticisi olarak ortaokul, lise ve üniversite hazırlık öğrencilerine derslerini destekleyici ve sınava hazırlık kursları verdi. Sorunlarını ve kaygılarını doğru öğrenmeyle yöntemleri ile yenen, Türkiye derecesi çıkaran dahil bir çok öğrenci yetiştirmiştir. Akademik başarı ve hayat başarısının birlikte yürütülmesi amacıyla Özel, öğrencilerinin nasıl ders çalışmaları gerektiğine, verimli ve etkili ders çalışma yöntemlerini öğrenmesine, sınav kaygısının azaltılmasına, motivasyon çalışmalarına, öz güven kazanmalarına, tercih dönemlerinde doğru karar vermelerine ve doğru meslek seçimi belirlenmesine yönelik danışmanlık ve koçluk hizmetleri vermektedir. Aynı zamanda öğrenciler ve veliler arasında köprü kurarak doğru iletişimi sağlamakta ve aile içi çatışmaları önleyici çalışmalar yapmaktadır. TRT Haber ve diğer ulusal kanallarda eğitimle ilgili güncel gelişmeleri yorumlamaktadır. "Çocuğu Tanıma Sanatı" kitabının yazarıdır. Ankara Üniversitesi İletişim Fakültesi'nde yüksek lisansını “Yeni Medya Teknolojileri ve Z Kuşağının Öğrenme Biçimi” konusu üzerine yapmaktadır.
Bildir
1 Yorum
En Yeni
En Eski En Çok Oylanan
Inline Feedbacks
Tüm yorumları gör
trackback

[…] Universkop’ta yazdığım bir diğer yazım için buraya tıklayınız. […]