YKS Hazırlık Senesinde Mutlu Olmak

0
1252

Zordur. Mümkündür.

YKS hazırlık sürecine ilişkin söylenenlerin çoğu bu yılı mutsuz geçirmeniz gerektiğine ilişkin ima taşıyor. YKS’nin sıkı bir çalışma gerektirdiği kesin. Sıkı çalışmak hayatın tüm alanlarından tamamen çekilmek, sınavla ilgisi olmayan her şeyden vazgeçmek değil. Böyle bir şey gerekli de değil. Mutlu geçirilecek bir YKS hazırlık yılı için ilk yapılması gereken şey mutsuzluğa ihtiyaç olmadığını kavramak.

1YKS hazırlık senesinde daha çilekeş olunca daha başarılı olunmuyor

Çile çekme anlayışı ile sınava hazırlanmak size zarar verir. Kilo almak, bazı hastalıkların ortaya çıkması, ruh halinin telafisi zor bir şekilde zarar görmesi sınava hazırlanan arkadaşlarımızda sıklıkla görülebiliyor. Bu gibi stres kaynaklı dönüşümler başarınızı engelleyebilir. Sağlığınızdan daha değerli bir şey olamaz.

2Düzeni kurmak

Özellikle zamanı ve mekânı düzenlemek bu yıl oldukça önemli. Zamanı, mekânı, faaliyetleri bir düzene koyarken de acele etmemeliyiz. Adım adım bir düzenin içine girebileceğimizi, her şeyi bir anda değiştiremeyeceğimizi kabul etmeliyiz.

3Uyku Düzeni

uyku-duzeni

Vücudun yenilendiği, zihnin temizlendiği bir süreç olduğu için kesinlikle uykuyu oluruna bırakamayız. Düzenli ve yeterli uyku zihninizi daha sakin ve zinde tutar. Düzenli uyumak her gün aynı saatlerde yatıp aynı saatlerde kalkmayı; yeterli uyku da günden güne yorgunluğunuzu biriktirmeyeceğiniz miktarda uyuyor olmayı ifade ediyor. Uykunuzun kalitesini artırmak için küçük bir araştırma yaptığınızda karşınıza güzel kaynaklar çıkacaktır. Emin olun buna değer.

4Beslenme düzeni

beslenme-duzeni

Stresli dönemlerde yeme düzeniniz bozulabilir. Bozulan beslenme düzeni daha fazla strese yol açacaktır. Bu yüzden kaliteli besinler tüketmek, bol su içerek gereksiz abur cubur tüketiminden kaçınmak da hayat kalitenizi yükseltir, iyi hissetmenize olanak sağlar ve sizi korur. Gerekiyorsa profesyonel destek almaktan çekinmeyin. Birçok devlet hastanesi bünyesinde beslenme uzmanı görev yapıyor.

5Düzenli spor

duzenli-spor

Hareket etmek sizi ve zihninizi dinçleştirir. Düzenli spor yapmak için illa bir spor salonuna gitmek gerekmiyor. Evde sabah kalkınca yapılacak birkaç egzersiz (belki komik görünür) de pekâlâ iyi hissettirecektir. Siz buna değersiniz.

6Hobiler

Zevk aldığınız bir şeyleri yapmaya devam etmek sınav yılınızı renklendirebilir. Hemen uyarayım, zevk aldığınız her şeyi yapmaktan bahsetmiyorum. Günde yirmi dakika kitap okumak, belki haftada bir film / dizi keyfi yapmak veya çok sevdiğiniz patenleriniz ile / müzik aletiniz ile haftada bir kez buluşmak bu yılki çalışmalarınızı destekleyecekse kendinizi bunlardan mahrum bırakmanıza gerek yok. Mutlu olduğunuzda, daha verimli çalışabilirsiniz. Bir kez daha hatırlatma ihtiyacı duyuyorum: canınızın istediğini yapmak değil, sevdiğiniz bazı şeyleri düzenli ve kararında bir ölçüde devam ettirmekten bahsediyoruz.

7Verimli ders çalışma

verimlilik

Ders çalışırken hedef ilerlemek olmalı. Belli bir zamanı kitap başında geçirdiniz diye veya belli sayıda soru çözdünüz diye ilerleme kaydetmiş olmuyorsunuz. Bir konudaki eksikliğinizi tespit ederek o eksikliği gidermek için gerekli adımları atmak ve zamanın hakkını vererek çalışmak size sonuç getirir. Hangi eksiklik için ne yapmanız gerektiği değişebilir. Çalıştığınız ders veya konuya göre eksikliğinizi gidermeniz için kaç saat ayıracağınız değişebilir. Verimli çalıştığınızı düşünüyorsanız, doğru yoldasınız.

8İzleme ve değerlendirme

izleme-olcme-degerlendirme

Deneme çözmek sizin için stresli bir şey olabilir. Ancak ilerlemenizi kendinize gösterebilmeniz için önemli bir yöntem. Korkuyor olabilirsiniz, iki ay daha çalışayım sonra denemelere başlarım diye düşünüyor olabilirsiniz. Geçtiğimiz bir ayda hiç yol almadığınızı göstermesinden korktuğunuz için deneme çözmüyor olabilirsiniz. Bunlar olası kaçınma mekanizmaları. Gerçek şu ki, kendinizi ölçmek ve ilerlemeyi görmek aslında sizi başarılı hissettirecek. Önünüzdeki dönemde bu yükselişi korumak için motivasyonunuz yükselecek. En çok korktuğunuz şey, sizin en sıkı destekçiniz olabilir.

Sınava hazırlık yılının hepiniz için kendinizi daha yakından tanıdığınız, sınırlarınızı ve potansiyelinize ilişkin keşiflerle dolu, çalışmanın ve başarmanın hazzına vardığınız mutlu bir yıl olmasını diliyorum.

Bu sayfayı oylayın!

CEVAP VER

Yorumunuzu yazınız!
Lütfen adınızı yazınız