YKS Tarihinin Öne Alınması Söylentileri

2
5188
YKS Tarihinin Öne Alınması Söylentileri

YKS koronavirüs salgını nedeniyle ertelendi. Öğrenciler için bu erteleme kararı adapte olması zor bir durumdu.

Şimdi YKS tarihinin tekrar erkene alınmasına ilişkin söylentiler ortaya çıktı. Aslında bu söylentilerin çıkmasına vesile olanları kıyasıya eleştirmeyi düşünüyordum. Ancak bugün Milli Eğitim Bakanı Instagram üzerinden katıldığı bir canlı yayında sınavın ertelenmesine ilişkin soruya Pazartesi günü belli olur diye cevap verdi. Bakan bunu dedikten sonra, ihtimalin de gerçek olduğunu anladım.

Öğrencilerin bu iddiaları bir kenara bırakıp ders çalışmaları gerektiğini söylemeye kimsenin hakkı yok.

Bu öğrenciler de koronavirüs salgınının mağdurlarıdır. Okula gitmek, buluşmak, ders çalışmak, gezmek şeklinde seyreden hayatları salgın nedeniyle kesintiye uğradı.

Kesintiye uğramış hayatları, geleceklerindeki belirsizlik, şu andaki hayatlarının zorlukları yeterince kaygı yaratıyor. Sınavın tarihini ikinci kez değiştirerek öne almak, bu kuşağın salgın nedeniyle yaşadığı travmayı büyütecek, kalıcı yaralar bırakacaktır.

Okullar mecburiyetten dolayı kapandı. Buna kimse itiraz etmedi.

Eğitimin devam ettirilmesi olumlu bir hareketti. Böylece gençlerimizin hayatlarındaki ilk normalleşme uzaktan eğitim ile başlamış oldu. Buna da itiraz etmedik.

Okulların kapatıldığı günlerde öğrenciler hangi konuların sınava dahil olacağını bilmiyorlardı. Uzun süre bu muğlak durumda “dersinize bakın” diye yönlendirildiler. Bu çocuklar buna da katlandı.

#ykstarihinedokunma Etiketiyle Gelen Twitter Tepkileri

#ykstarihinedokunma Etiketiyle Gelen Twitter Tepkileri

0
2020 YKS tayfanın çilesi bitmiyor. Koronavirüs salgını ile başlayan belirsizlikler silsilesi okulların tatil edilmesi ile artarak devam etti. Sınav tarihinin 25-26 Temmuz'a alınması ve...

YKS konuları netleştiğinde 12. Sınıf ikinci dönem konuları YKS kapsamı dışına çıkarıldı, on binlerce mezun hatta -12. Sınıf öğrencisi bile- çalıştığı ve emek verdiği konuların sınava dahil olmayacağını öğrenmiş oldu. Bunu da sineye çektiler.

Hakkında sokağa çıkma yasağı getirilen kesim yine bu öğrencilerdi. Hava almak için yürüyüş yapmaları bile yasaklandı. Salgın var dediler, ses etmediler.

Şimdi YKS tarihini ikinci kez değiştirmek ancak ve ancak bu öğrencilerin hayatları boyunca tedirgin, gelecekten yana kaygılı, keşfetmeye korkan insanlar olmalarına katkı sağlar.

Umarım bu süreçte karar alınmasında etkili olacak kişiler gençlerimizin ne kadar kıymetli olduğunu bilen insanlardır.

Öğrencilerimiz yaşamak istiyor:

belirsizliklerden korkmadan,

yetkililerin “yine” neler yapacaklarından endişe duymadan,

ülkeleri için üreterek, kendileri için başararak,

zorlukları aşarak,

kendilerini gerçekleştirerek…

Çok mu?

NOT: YKS tarihi öne çekilmese de öğrencilere bu yaşananlarla ciddi bir zarar verildi. Ülkemizin gençlerine değer veren, onları bu gibi karmaşalardan uzak tutan bir yer olmasını diliyorum. Gençlerimizin güvenli bir çevreye erişmeleri bir insan hakkıdır.

Bu sayfayı oylayın!

809 puan
Olumlu Olumsuz
Bildir
2 Yorum
En Yeni
En Eski En Çok Oylanan
Inline Feedbacks
Tüm yorumları gör
Yatass

Degismesin tekrardan ya her turlu zarara biz ugruyoruz.Egitim hakkinda verimini bile dusunmeden her turlu degisikligi yapiyorlar.Sinava girecek olan bizler olmamiza ragmen gram fikrimizi sormuyorlar.Biktik artik bir turlu oturmayan bu egitim sisteminden…

Cemo

Gerçekten duygularımızı ve kaygılarımızı bir bir buraya yazmışsınız. İyi ki sizin gibi düşünen eğitim dostu insanlar var sizler bize büyük bir moral kaynağısınız. Bizi desteklediğiniz için teşekkür ederiz…