YKS Sınava Giriş Yerleri Belli Oldu

0
1406
ösym sınav yeri

TYT ve AYT için sınav yerleri belli oldu ve sınav giriş belgeleri ÖSYM aday işlemleri sistemi üzerinden açıklandı. ÖSYM internet sitesinde yapılan açıklama adayların sınava giriş belgelerini indirmeleri gerektiği bilgisi verildi.

TYT ve AYT sınav giriş yeri değiştirilebilir mi?

Daha önce ÖSYM tarafından verilen bilgi şu şekilde:

Adayların, sınav merkezi tercihlerini, başvuru süresi içinde veya 23-25 Mart 2020 tarihleri arasında (25 Mart 2020 saat 23.59’a kadar) ÖSYM Aday İşlemleri Sisteminden (https://ais.osym.gov.tr) kendileri güncelleyebilirler. Bu süre bittikten sonra sınav merkezleri tercihlerinde değişiklik yapılamaz.

29 Mayıs tarihinde salgın nedeniyle farklı şehirlerde bulunmak zorunda kalan adaylar düşünülerek YKS sınav merkezi tercihlerinde değişiklik hakkı tanınmıştı. Bu yazımızda bu konuda size bilgi vermiştik.

Bu durumlar değerlendirildiğinde ÖSYM sınav yerlerinde değişiklik yapılamayacağını açıklamış oluyor.

Sınav Giriş Belgesi (SGB) ne işe yarar?

Adayların YKS oturumlarında sınava girerken yanlarında bulunması zorunlu olan iki belgeden bir tanesi sınava giriş belgesidir. Sınava giriş için zorunlu olan diğer belge ise geçerli kimlik belgesi.

Adayların sınava girerken aşağıda belirtilen iki belgeyi yanlarında bulundurmaları zorunludur:

    1. İlgili oturuma ait Sınava Giriş Belgesi (SGB)
    2. Nüfus Cüzdanı veya Türkiye Cumhuriyeti Kimlik Kartı veya geçerlilik süresi dolmamış
      pasaportun aslı

Hangi Sınav Giriş Belgeleri’ne ihtiyaç duyulacak?

Aday öğrencilerin TYT, AYT, veya TDT oturumlarının her birinde ilgili oturuma ait sınav giriş belgesini yanına alması gerekiyor.

Sizin için seçtiklerimiz

Sizin için seçtiklerimiz

Sınav Giriş Belgesi’ni ne zaman çıkartmalıyım?

Adaylar sınav giriş yerlerini merak ettikleri için ÖSYM internet sitesinde yoğunluk yaşanabiliyor. Adayların bu konuda endişe etmelerine gerek yok. Belgeleri sınavdan önce çıktı almak yeterli olacak.

ÖSYM’nin yaptığı açıklamanın tamamı şu şekilde:

2020-Yükseköğretim Kurumları Sınavı (2020-YKS)
Sınava Giriş Belgeleri Erişime Açıldı

27 Haziran 2020 tarihinde uygulanacak olan 2020-YKS 1. Oturum Temel Yeterlilik Testi (TYT)28 Haziran 2020 tarihinde uygulanacak olan 2020-YKS 2. Oturum Alan Yeterlilik Testleri (AYT) ve 2020YKS 3. Oturum Yabancı Dil Testi (YDT) adaylarının sınava girecekleri bina/salonlara atanma işlemleri tamamlanmıştır.

Adaylar, sınava girecekleri yer bilgisini gösteren Sınava Giriş Belgesini, ÖSYM’nin https://ais.osym.gov.tr internet adresinden 15 Haziran 2020 tarihinde saat 14.30’dan itibaren T.C. Kimlik numaraları ve aday şifreleri ile edinebileceklerdir.


DİKKAT!

2020-YKS 1. Oturum Temel Yeterlilik Testi (TYT) ve 2. Oturum Alan Yeterlilik Testleri (AYT) için adaylar saat 10.00’dan sonra sınav binalarına alınmayacaktır.

2020-YKS 3. Oturum Yabancı Dil Testi (YDT) için adaylar saat 15.30’dan sonra sınav binalarına alınmayacaktır.

Kamuoyuna saygıyla duyurulur.

ÖSYM BAŞKANLIĞI

Bu sayfayı oylayın!

Bildir
0 Yorum
Inline Feedbacks
Tüm yorumları gör