ÖSYM’ye Sınav Yeri (Sınav Merkezi) Değişiklik Talebi Nasıl Yapılır?

12
8634
ösym sınav yeri

“2020-YKS ile 2020-MSÜ Sınavına Başvuran Adaylar İçin Sınav Merkezi Değişiklik Talebi Hakkında” başlığı ile yapılan duyuruda adayların sınav yerlerini değiştirmek için ÖSYM’nin aday işlemleri sayfasından işlem yapabilecekleri duyuruldu. 

Daha önce sınav kılavuzundaki genel dilekçe ile sınav merkezi değişikliği için başvuru yapmak mümkündü. Bu dilekçe ile başvuru yapmış adaylar da bu duyuruda belirtildiği üzere aday işlemleri sisteminden sınav merkezi değiştirmek için başvuru yapabilecek.

Adayların değişiklik talebi yapmak için bir günü var.

Duyurunun tamamı şöyle:

2020-YKS ile 2020-MSÜ Sınavına Başvuran Adaylar İçin Sınav Merkezi Değişiklik Talebi Hakkında

2020 Yükseköğretim Kurumları Sınavı (2020-YKS) ile 2020 Milli Savunma Üniversitesi Askeri Öğrenci Aday Belirleme Sınavına (2020-MSÜ) başvuran adayların atamaları, ilgili sınava başvurularında birinci sırada tercih ettikleri sınav merkezlerine yapılmıştır.

Ancak, Koronavirüs (Covid-19) salgını nedeniyle atandıkları sınav merkezinin bulunduğu ilden farklı bir ilde ikamet etmek zorunda kalan ve bu nedenle sınav merkezi değişikliği yapmak isteyen adaylar (sınav merkezi değişiklik taleplerini dilekçe vb. yollarla daha önce ÖSYM’ye göndermiş olan adaylar dahil) sınav merkezi değişikliği taleplerini değerlendirilmek üzere 29 Mayıs 2020 tarihinde 09.00 – 23.59 saatleri arasında https://ais.osym.gov.tr internet adresinden Başkanlığımıza iletebileceklerdir.

Adaylarımıza önemle duyurulur.


ÖSYM BAŞKANLIĞI

Sınav Yeri (Sınav Merkezi) Değişiklil Talebi Nasıl Yapılır?

1. https://ais.osym.gov.tr adresine gidilerek T.C. kimlik numarası ve şifre ile giriş yapılır.

2. Sol menüdeki “işlemler” başlığı altındaki “sınav merkezi değişikliği talebi” kutucuğu üzerinden 2020 YKS ya da 2020 MSÜ sınavlarından biri seçilir.

2020yks 2020msü ösym-sınav-merkezi-değişiklği
Hangi sınav için değişiklik yapmak istiyorsanız buradan seçin.

3. Hangi ilde sınava girmek üzere atanmış olduğunuzu kontrol edin.

Sınav merkezi değişikliği talebi için iki tercih hakkı bulunuyor.

4. Değişiklik yapmak istiyorsanız sınava başvuru sırasında olduğu gibi iki sınav merkezi tercih ederek değişiklik talebinizi belirleyin.

5. Kaydet ve gönder düğmesine basarak başvurunuzun alındığından emin olun.

6. Yaptığınız başvurunun alınmış olduğundan emin olmak için 3. adıma dönerek değişiklik başvurusu yapmış olduğunuza ilişkin emin olun.

 

Bu sayfayı oylayın!

Önceki İçerikTürk-Alman Üniversitesi Tercih Edilmeli mi?
Sonraki İçerikDeneme Çözme Taktikleri | Başarılı Öğrencinin Test Çözme Rehberi
Furkan Devran
Malatya Fen Lisesi’nde öğrenci iken içindeki sosyal bilim aşkını keşfetti. ODTÜ Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi’nden mezun olduktan sonra yine ODTÜ’de Medya ve Kültürel Çalışmalar Bölümü'nde yüksek lisansını tamamladı. Araştırma görevlisi olarak çalıştığı sırada ODTÜ Tanıtım Ofisi Koordinatörü olarak görev aldı. O günden beri üniversiteye hazırlanan gençlerle kurduğu bağı koparmadı. Şu anda baba olmasının yanı sıra bir sivil toplum kuruluşunda tam zamanlı olarak çalışmakta. Çalışanbaba instagram blogunda eşitlikçi ebeveynlik rollerini özendirmek için paylaşımlar yapmakta ve hayatın anlamını hatırlatacak baba şakaları yapmaktadır. Misyonu, üniversiteye hazırlanılan yılların kayıp değil kazanç olmasıdır.

12 YORUM

  1. Merhaba hocam ben sınav yerini değiştirdim Çanakkale yaptım ordan geri sınav merkezi seçtiğim ile geldim iptal etme şansım varmı bugün MSÜ sınavına giremedim yks yi değiştirmek için ne yapmam gerek

    • “Sınav merkezi” olarak geçiyor. Adres kısmına değil “SINAVA İLİŞKİN BİLGİLER” kısmına bakmalısın. Bu başlığın altında SINAV MERKEZİ TERCİHİ kısmında yeni yaptığın tercihler görünüyor mu?

CEVAP VER

Yorumunuzu yazınız!
Lütfen adınızı yazınız