TYT Netlerim Neden Artmıyor? | Analiz

0
7053
TYT netlerim neden artmıyor

Bu yazıda “TYT netlerim neden artmıyor?” diyen öğrenciler için temel sebepleri ve çözüm önerilerimi ortaya koyacağım.

TYT netlerinin yavaş artması doğal bir durum. Üniversite sınavına hazırlığa ilk başlayınca yükselişe geçen netler bir süre sonra eskisi kadar artmaz olur. Bu durumda yaşanan panik de doğal aslında. Daha önce uyguladığınız yöntemlerin verimli olduğu süreci tamamladınız ve şimdi ders çalışma tekniklerini gözden geçirme zamanı.

Ertan Sinan Şahin TYT-AYT Fizik Setleri
Ertan Sinan Şahin TYT-AYT Fizik Setleri
Ertan Sinan Şahin TYT-AYT Fizik Setleri
Ertan Sinan Şahin TYT-AYT Fizik Setleri

Bu yazıdan faydalanmasını beklediğim öğrenciler TYT çalışmaya yeni başlayanlar değil. Bir süredir TYT için çalışan, netlerini biraz da olsa artırmış olan ve artışın yavaşlaması veya durması sebebiyle paniğe kapılmış arkadaşlar bu yazıyı dikkatle okumalı. Hedefinize ulaşmak için yolun kolay kısmını yürüdünüz, şimdi zirveye doğru tırmanışa geçtiğiniz için biraz yardım almak size iyi gelecek.

Neden bu soru ile karşı karşıya kaldınız?

Kendinize bu meşhur soruyu soruyorsanız doğru yoldasınız. Demek ki deneme çözüyorsunuz, netlerinizi takip ediyorsunuz. Muhtemelen bir hedefiniz var ve bu hedefe ulaşmak için TYT’den kaç net yapmanız gerektiğine dair bir fikriniz var. Kendinizi daha iyi bir noktaya taşımak istiyorsunuz. Daha fazlasını istiyorsunuz!

Doğru yolda olup olmadığınızaa emin olamıyor olabilirsiniz. Bu yüzden de içiniz sıkılıyor olabilir. Yine de müjdeyi en baştan vermek isterim. “TYT netlerim neden artmıyor?” dediğiniz anda kendinizi kaybolmuş sanmayın; bir yol ayırımındasınız. Ya daha iyisi için kendinize uygun çalışma yöntemleri geliştirip hızınızı artıracaksın, ya da umutsuzluğa kapılıp belki eskisinden bile daha az çalışarak yükseliş fırsatını kaçıracaksınız. Gelin, vaz geçmeyin! Bu yazıya biraz zaman ayırın ve kendinize güzel bir yol çizin. Bütün cesaretinizi toplayın ve hedefe doğru tekrar yola koyulun!

TYT netlerim neden artmıyor? | Analiz

Analiz etmeye TYT’nin kendisinden başlayalım. Bu nasıl bir sınav? Öğrenciden ne istiyor?

TYT nasıl bir sınav?

Konular

Bildiğiniz gibi 9. sınıfta ve 10. sınıfta öğrenilen konuları kapsıyor. Yani sınav döneminde yeni öğrendiğiniz konular değil sizin ve tüm diğer öğrencilerin “zaten” öğrendiği konuları kapsıyor.

Soru tarzı

TYT’nin soru tarzı bilgi ve yorum arasında bir yerlerde, muhtemelen yoruma yakın bir noktada. Yorum demek bilmediğiniz bir konuda fikir yürütüp soruları yanıtlayabileceğiniz anlamına gelmiyor. Yorum, bilginin ezberlenmesinden ziyade anlaşılmasını gerektiren bir soru tipi demek.

Zaman

TYT’de sürenin yetişmemesi birçok öğrenci için temel bir sorun. Tüm sorular birbirine yakın puan getiriyor. Bu yüzden tüm soruları taramak ve tüm derslerden mümkün olduğunca çok soruyu doğru yanıtlamak önemli.

TYT’nin bu özelliklerinin sonuçları neler?

  1. Konular genellikle “zaten” bilinen konular olunca konu eksiklerini tespit etmek zor oluyor. Bir konuda bilgi eksiğiniz olduğu halde o konu hakkında “ben bu konuyu biliyorum” diye düşünüyor olabilirsiniz. Yani konu anlatımında yaşadığınız eksikliği görmediğiniz için görünmeyen gizli bir probleminiz olabilir. Bu illüzyondan kurtulmanın en önemli yolu daha sonra da anlatacağım gibi “etkin deneme çözmek”.
  2. TYT sorularının yorum gerektirmesi, bilgi seviyesi yükseldikten sonra netlerin yükselişinin biraz gecikmeli gelmesine sebep oluyor. Soruya yorum getirebilmek, hangi bilgileri kullanabileceğini de kestirmeyi gerektiriyor. Bilgiyi özümsemek size bilgiyi nerede kullanacağınıza ilişkin sezgiyi ve özgüveni kazandıracak. Bilgiyi özümsemek için yapılması gerekenleri yaptıkça yükselişi sağlaman mümkün. Sabırlı, ısrarlı ve düzenli çalışmanın ilkeleri sana yön verecektir.
  3. TYT’de 120 soru için 135 dakika zaman verilse de Türkçe veya Matematik gerçekten çok uzun zaman alabiliyor. Bu sürede bilgilerinizin doğru yanıt vermenizi sağlayacağı tüm soruları okuyup işaretleyebildiğiniz noktaya gelene kadar biraz çile çekmeniz gerekiyor. Zayıf olduğunuz branşın üstüne gidebilirsiniz. Düzenli paragraf ve problem denemeleri çözebilirsiniz. TYT denemelerinizi daha sık çözmeye cesaret edebilirsiniz.

Zaman problemini çözmek gerçekten kolay değil. Etkin deneme çözmeye ve sabırlı, ısrarlı, düzenli çalışmaya devam etmenin yanı sıra ihtiyacınızı tespit edip nokta atışı çalışmalar yapmalısınız.

Üç özelliği üzerinden TYT’yi analiz etmiş olduk. Bu üç özelliğinin sonuçlarını değerlendirdik ve ilerde daha da açık anlatacağım tavsiyelerden hangilerinin bu hususlarda önemli olduğunu gördük. Aşağıdaki tabloda bu analizi sizler için daha anlaşılır hale getirmeye çalıştım:

TYT Netlerim Neden Artmıyor?
TYT Gerçeği Yaşanan Sorun Destek Sistemi Uygulama
Çok önceden öğrenilmiş olan konuları içeriyor Konu anlatımı kısmındaki eksikler görünmez hale geliyor Kendini izle Etkin deneme çöz!
Sorular yorum gerektiriyor Bilgiyi artırmak netlerin hemen artmasını sağlamıyor Bilgiyi özümse Sabırlı, ısrarlı ve düzenli çalış
Zaman sıkışık Zaman ayrılamadığı için kaçırılan sorular var Zayıf yönlerini keşfet ve yok et Nokta atışı çalışmalar: Alan denemeleri, günlük problem ve paragraf soruları çöz; kitap oku

Tabloda gördüğünüz uygulama önerileri için yeni yazılar yolda. Bizi takip etmeye devam edin lütfen.

Bu sayfayı oylayın!

106 puan
Olumlu Olumsuz
AYT Fizik Denemeleri ÇIKTI!
AYT Fizik Denemeleri ÇIKTI!
AYT Fizik Denemeleri ÇIKTI!
AYT Fizik Denemeleri ÇIKTI!
Bildir
0 Yorum
Inline Feedbacks
Tüm yorumları gör