ABET nedir? ABET Akredite Üniversiteler Hangileridir?

0
65469

ABET akreditasyonu Türkiye’de mühendislik okumayı düşünen öğrencilerin biraz araştırma yaptıktan sonra  karşılaştığı önemli bir sertifika. Bu yazımızda “ABET nedir?” sorusuna cevap verecek, Türkiye’de hangi üniversitelerde ABET akreditasyonu olduğunu inceleyeceğiz. Sonrasında ABET ile ilgili sıkça sorulan sorulara yanıt vereceğiz.

ABET nedir?

Açılımı mühendislik ve teknoloji akreditasyon kurulu olan ABET, kâr amacı gütmeden ABD’deki ve dünyanın farklı ülkelerindeki üniversitelerin mühendislik programlarını değerlendiren bağımsız bir kuruldur. İngilizce açılımı Accreditation Board for Engineering and Technology olan ABET, temel olarak üniversite programlarını değerlendirip belirlediği standartlarını karşılayan üniversitelere bir denklik sertifikası vererek onları akredite eder.

Detaylı bilgi için: https://www.abet.org/

ABET denklik sertifikası neden gerekli?

Özellikle Amerika Birleşik Devletleri’nde birçok üniversite yüksek lisans ve doktora programlarına kabul şartı olarak lisansın ABET akredite bir kurumdan alınmış olmasını şart olarak koymaktadır.

Benzer şekilde aralarında NASA ve BOEING gibi yüksek prestijli kurumların da bulunduğu yurtdışında 1000’lerce özel sektör kuruluşu işe alımlarda ABET akreditasyonunu bir ön koşul olarak koymaktadır. İşe alımlarda ABET sertifikası bir koşul olarak koyan kuruluşlara buradan ulaşılabilir: https://www.indeed.com/q-abet-jobs.html

Türkiye’de hangi üniversitelerin mühendislik programları ABET sertifikasına sahip?

Türkiye’de şu anda 6 üniversite ABET sertifikası bulunmaktadır. Burada dikkat edilmesi gereken en önemli konu ABET’in üniversiteyi veya fakülteyi değil bölümleri(programları) akredite ettiği gerçeğidir. Bazı üniversitelerin tüm mühendislik programları akrediteyken bazı üniversitelerin sadece bazı bölümleri bu akreditasyona sahiptir. Bazı programlarda da tam ABET akreditasyonu bulunmasa da genel kriterler karşılanmaktadır. “General Criteria Only (EAC)”

Son güncelleme: Temmuz 2020

Tüm listeye bu linkten ulaşılabilir: http://main.abet.org/aps/Accreditedprogramsearch.aspx

    1. 1. Orta Doğu Teknik Üniversitesi (ODTÜ)

ABET nedir? ABET Akredite Üniversiteler Hangileridir? 1

Orta Doğu Teknik Üniversitesi’nin toplamda 13 mühendislik programı bulunmaktadır. Şu anda ODTÜ’deki bütün mühendislik bölümleri ABET akreditasyonuna sahiptir. ODTÜ Türkiye’de bir ilki gerçekleştirerek 1994 yılında ABET sertifikası almıştır. ABET öyküsü için detaylı bilgiye buradan ulaşılabilir: http://users.metu.edu.tr/tbirand/ABET%20Oykusu.htm

ODTÜ’de hangi mühendislik programları olduğuna bu linkten bakılabilir: https://adayogrenci.metu.edu.tr/ankara/lisans-programlari

*ODTÜ Kuzey Kıbrıs Kampüsü’nde Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Bilgisayar Mühendisliği ve Makina Mühendisliği programları ABET tarafından akredite edilmiştir. ODTÜ Kuzey Kıbrıs Kampüsü’ndeki diğer mühendislik programları ABET akreditasyonuna henüz sahip değildir.

2. Bilkent Üniversitesi

ABET nedir? ABET Akredite Üniversiteler Hangileridir? 2

Bilkent Üniversitesi’nde toplamda 4 mühendislik programı bulunmaktadır. Şu anda Bilkent’teki bütün mühendislik bölümleri ABET akreditasyonuna sahiptir.

Bilkent’te hangi mühendislik programları olduğuna bu linkten bakılabilir: https://w3.bilkent.edu.tr/www/kalite-guvencesi/uluslararasi-akreditasyona-sahip-programlar/

3. Boğaziçi Üniversitesi

ABET nedir? ABET Akredite Üniversiteler Hangileridir? 3

Boğaziçi Üniversitesi’nde toplamda 6 mühendislik programı bulunmaktadır. Şu anda Boğaziçi’ndeki bütün mühendislik bölümleri ABET akreditasyonuna sahiptir.

Boğaziçi’nde hangi mühendislik programları olduğuna bu linkten bakılabilir: http://www.eng.boun.edu.tr/

4. İstanbul Teknik Üniversitesi (İTÜ)

ABET nedir? ABET Akredite Üniversiteler Hangileridir? 4

İstanbul Teknik Üniversitesi’nde toplamda 29 mühendislik programı bulunmaktadır. Şu anda İTÜ’deki 25 program ABET tarafından akredite 4 program akredite değildir.

İTÜ’de hangi mühendislik programları olduğuna bu linkten bakılabilir: http://www.itu.edu.tr/akademi/ogrenim-birimleri/tum-bolumler

İTÜ’deki ABET akredite olmayan programlar:

Deniz Ulaştırma İşletme Mühendisliği

Fizik Mühendisliği

Gemi Makineleri İşletme Mühendisliği

Matematik Mühendisliği

İTÜ’de sadece Genel ABET kriterlerini karşılayan ama tam akredite olmayan programlar

Kontrol ve Otomasyon Mühendisliği

Meteoroloji Mühendisliği

Tekstil Mühendisliği

5. Hacettepe Üniversitesi

ABET nedir? ABET Akredite Üniversiteler Hangileridir? 5

Hacettepe Üniversitesi’nde toplamda 15 mühendislik programı bulunmaktadır. Şu anda Hacettepe’deki 1 program ABET tarafından akredite 14 program akredite değildir. Hacettepe üniversitesinde ABET akreditasyonu olmayan 10 program MÜDEK tarafından akredite edilmiştir.

ABET Hacettepe Üniversitesinde sadece Elektrik ve Elektronik Mühendisliği bölümünü akredite etmiştir.

Hacettepe Üniversitesi’ndeki mühendislik programlarına bu linkten bakılabilir: http://www.muhfak.hacettepe.edu.tr/tr/menu/akreditasyon-227

6. İstanbul Gelişim Üniversitesi

ABET nedir? ABET Akredite Üniversiteler Hangileridir? 6

İstanbul Gelişim Üniversitesi’nde toplamda 8 mühendislik programı bulunmaktadır. Şu anda İstanbul Gelişim Üniversitesi’ndeki 3 program ABET tarafından akredite, 5 program akredite değildir.

ABET İstanbul Gelişim Üniversitesi’nde Endüstri Mühendisliği ve Bilgisayar Mühendisliği bölümünü akredite etmiştir. Mekatronik Mühendisliği programı Genel ABET kriterlerini karşılayan ama tam akredite olmayan bir program olarak karşımıza çıkmaktadır.

İstanbul Gelişim Üniversitesi’ndeki mühendislik programlarına bu linkten bakılabilir:

https://mmf.gelisim.edu.tr/

ABET Sertifikası olmayan bir programdan mezun olursam ABD’de diplomam geçerli olmaz mı?

Başta belirttiğimiz gibi ABET bu süreci kolaylaştıran bir akreditasyon. ABET sertifikası olmayan üniversiteler için üniversiteler veya özel şirketler ek belgeler veya denklik sınavları isteyebilir.

ABET Mimarlık, Kamu Yönetimi, İşletme, Psikoloji gibi bölümlerde neden yok?

ABET sadece mühendislik programlarını inceleyen ve denetleyen bir kuruluş olduğu için akreditasyonu sadece mühendislik programları için vermektedir.

ABET kaç yılda bir programları yeniden değerlendirmeye tabi tutar?

Bir defa ABET alındığında sonsuza kadar akreditasyonun olması gibi bir şey söz konusu değildir. ABET komisyonu 6 yılda bir programı yeniden değerlendirmeye tabi tutar.

ABD’deki bütün üniversiteler ABET tarafından akredite edilmiş midir?

Hayır. ABD’de yaklaşık 3500 yüksek öğretim kurumu bulunmaktadır. Bunların sadece 575’inde ABET sertifikası vardır.

Tebrikler! Yazının sonuna kadar geldiniz.

Bu yazımızda “ABET nedir? ABET sertifikası gerekli midir? ABET akreditasyonu alan üniversiteler hangileridir?” gibi soruların yanıtlarını vermeye çalıştık. Umuyoruz ki sizler için hazırladığımız içerik bilgilendirici olmuştur. ABET ile ilgili verdiğimiz bilgilerin hemen hepsi 04.01.2020 kurumun web sayfasından alınmıştır.

Yazımızı faydalı bulduysanız aşağıdan bu içeriği oylayabilir, sorularınızı ve yorumlarınızı yazının altına yazabilirsiniz.

Bu sayfayı oylayın!

277 puan
Olumlu Olumsuz
Bildir
0 Yorum
Inline Feedbacks
Tüm yorumları gör