TYT ve AYT Fizik YouTube Kanalı ve Site Önerileri

0
13062

Online eğitimin hayatımıza büyük ölçüde girmesiyle birlikte dershane ve kurs merkezlerinden çok YouTube kanallarından faydalanır olduk. Ben de kendi sınav dönemimde pek çok kanaldan ve siteden faydalandım. Bu yazımda sizlere hem kendi faydalandığım hem de incelediğimde çok beğendiğim kanallar ve sitelerden bahsedeceğim. Kaynakların hangi düzeylere daha uygun olduğu da açıklamalarında yer alıyor olacak. İyi okumalar dilerim.

1. Ertan Sinan Şahin

Yazıma Ertan Sinan Şahin ile başlamak istiyorum. Çünkü benim de kendi sınav dönemimde en çok başvurduğum kaynaktı. Ertan Sinan Şahin YouTube’a 2011 yılında katılmış ve şu anda 114 bin aboneye sahip. YouTube kanalındaki ders videoları, canlı yayınları yol gösterici nitelikte. Özellikle canlı yayınları, süreleri uzun olmasına rağmen videonun sonunda sizlere bambaşka bir bakış açısını aşılıyor. Sizlere işin mantığını öğretiyor. Üstelik sohbet kısmında aklınıza takılanları sorduğunuz takdirde sanki özel dersteymişsiniz gibi soruları örnekler üzerinde yanıtlandırıyor. Bu bakış açısını benimsedikten sonra karşınıza çıkan her türlü fizik sorusunu çözebilecek hale geliyorsunuz.

Bir yandan da ertansinansahin.com adresinde geniş bir ekiple birlikte online eğitim içerikleri hazırlıyor. 4 yıllık lise müfredatının, çıkarttıkları fasiküller ve hazırladıkları video derslerle işlendiği bir eğitim programları var. Eğer siteyi incelerseniz fark edeceksiniz ki sitede eğitim setleri yer almakta. Seti satın aldığınız takdirde sizlere pek çok imkan sunuluyor. Bunlar:

 • TYT ve AYT Fizik konularının tamamını içeren konu anlatım kitapları
 • Konu Anlatım Videoları
 • Soru Çözüm Videoları
 • Sorunu Sor, Cevap Al
 • 9, 10, 11 ve 12. Sınıf MEB Kitabını Okuyoruz Serisi
 • Kavram Yanılgıları Serisi
 • Haftanın Sorusu Serisi
 • Aklınıza Takılanlar Serisi
 • Rehberlik Videoları Serisi
 • YKS Fizik Bitirme Programı
 • Kutu Klasör

Gördüğünüz gibi bu sette fizik bir bütün olarak ele alınmış. Bu sayede dershaneye ya da özel derslere gitmeden kendi ev ortamınızda fiziği en küçük detayına kadar öğrenebiliyorsunuz. Her seviyeye uygun bir anlatımının olduğunu da söylemeden geçmeyelim.

 1. Özel derse binlerce ₺ dökmek yerine en iyi hocadan 2-3 özel ders parasına tüm konuları öğrenebiliyorsunuz. Üstelik kayıt aldında istediğinizde dönüp tekrar edebiliyorsunuz yazılan soruların kalitesini konuşmuyorum bile.

 2. özel derse gidip bire bir olursa bide tanıdığın hoca bile olsa 700 800 tl alıyor ve kafana takılan yerleri açıklamakta zorlanabiliyor günümüz fizik hocaları ama ertan hocanın sistemiyle, kitaplarıyla sınava hazırlanmak fizik için herkes için en iyisi

2. VIP Fizik

İkinci olarak bahsetmek istediğim kanal ise VIP Fizik. Kanal 2018 yılında açılmış, 327 bin aboneye sahip. Bu kanalda TYT ve AYT’ye yönelik birçok içerik bulunuyor. İçerikleri özgün, yaratıcı ve her seviyeye uygun. Bunlardan birkaç tanesi; kazanım odaklı konu anlatımları, soru çözümleri, deneme çözümleri, ÖSYM tarzı demo sorular, fizik kampı, deneyler eşliğinde bölümü olarak karşımıza çıkıyor. Ayrıca kanalın oynatma listesi bölümüne girdiğinizde hedefi yüksek olan öğrencilere yönelik önerileri de bulunuyor. Ben bu kanalda özellikle ÖSYM tarzı demo sorular serisini çok faydalı buldum. Bu seride öğrencilerin kafasını en çok karıştıran ve ÖSYM’nin sormayı çok sevdiği kavram yanılgıları, sorular üzerinden derinlemesine açıklanıyor. Birebir sınava yönelik bir video serisi.

Bunun yanında 9, 10, 11 ve 12. Sınıfa ait konu anlatımları, soru çözümleri, yazılıya hazırlık videoları da kanaldaki içeriklerin önemli bir kısmını oluşturuyor. Videolarda kullanılan ders materyalleri ise her videonun altında PDF olarak veriliyor. Seviye: Orta-İleri.

 1. Çok beğenerek izlerim, Ertan Hocadan sonra tekrar için kullanırdım👍🏽

3. Fizikle Barış

2017 yılında YouTube’a katılan Fizikle Barış kanalı 243 bin aboneye sahip. Diğer kanallar gibi 9, 10, 11 ve 12. Sınıfa yönelik içerikler üretirken TYT ve AYT konu anlatımları, soru çözümleri içeriyor. Eğer başlangıç veya orta seviyedeyseniz, bu kanal konuları pekiştirmede size çok yardımcı olacaktır.

4. Umut Öncül Akademi

Sırada Umut Öncül Akademi var. Kanal 2011 yılında açılmış ve şu anda 337 bin aboneye sahip. Kanal başlangıçta sadece fizik üzerineyken şu anda yabancı dil dahil her dersten içerikleri bünyesinde bulunduruyor. Kanalda 9, 10, 11 ve 12. sınıfa yönelik konu anlatımları, soru çözümlerinin yanında TYT ve AYT’ye yönelik pek çok video bulunmakta. Her videonun altında o videoda kullanılan kaynaklar PDF olarak öğrencilere sunuluyor. Orta seviyeli bir öğrenci için ihtiyacı fazlasıyla karşılayan bir kanal.

5. Hocalara Geldik

Sıra geldi bir diğer köklü eğitim kanallarından biri olan Hocalara Geldik’e. Kanal 2014 yılında YouTube’a katılmış ve 1.3 milyon aboneye sahip. Kanalla ilgili bilmeniz gereken en önemli şey ise kanalda her branştan videoların olduğu. Fizik, kimya, biyoloji, coğrafya ve çok daha fazlası. Adeta bir “online okul” olarak adlandırılabilir. Kanalda 9, 10, 11, 12. Sınıfa yönelik konu anlatımı ve soru çözümleri bulunuyor. TYT ve AYT’ye yönelik ne ararsanız bulabileceğiniz bir kanal. Buna rehberlik de dahil. Ben bu kanaldan en çok bir konuyu yeni öğrendiğim esnada yararlanmayı seviyordum. Sınava az bir süre kala yayınlanan tekrar videolarını da yararlı buluyorum. Oynatma listeleri güncel. #hedefekoş altında tüm 2022 TYT ve AYT videolarına ulaşabilirsiniz. Seviye: ise Başlangıç-Orta.

6. Fizikfinito

Bu kanal Mayıs 2020 tarihinde YouTube’a katılmış, 44 bin abonesi var. Kendi sınav dönemimde yararlanma şansım olmamıştı. Kanalda 9,10, 11 ve 12. Sınıfa yönelik konu anlatımı videolarının yanı sıra TYT ve AYT sınavlarına yönelik içerikler yer alıyor. Bunlar konu anlatımları ve soru çözümleri. Konu anlatım videoları gerekten çok kaliteli. Fakat benim ilgimi çeken bir serisi var ki o da “EBA deneyleriyle tekrar”. Sizler de fark etmişsinizdir ki ÖSYM son yıllarda deney sorularına ağırlık vermeye başladı. Sorduğu soruların birçoğu ise ders kitaplarında yer alan deneyler ve EBA fizik deneyleri. 2018 ve 2019’daki sınavda AYT fizikte çıkan iki soru EBA fizik deneylerinde birebir yer alıyordu. Bu yüzden bu deneylere sınav öncesi göz atmak önemli. Bu kanalda diğer kanallardan farklı olarak bu serinin yer alması sizler için büyük bir şans. Çünkü Didar hoca deneyleri izlerken aynı esnada deneyleri bizlere açıklıyor. Seviye: Orta-İleri

7. Fizik TV

Fizik TV 1

Bu sefer karşımızda bir internet sitesi yer alıyor. Bu sitede yıllık bir ücret karşılığında kendi deyimleriyle “deneysel ve teorik anlatımla eşsiz bir fizik dersi” deneyimi yaşıyorsunuz. Sitede video konu anlatımları, ders notları, özel testler, deneyler ve animasyonlar yer alıyor. Soru cevap desteği sayesinde takıldığınız soruları paylaşıp öğretmenler ve arkadaşlarınızla tartışabiliyorsunuz. Sitenin en çarpıcı özelliği deneyler ve animasyonlar içermesi. Yazımda daha önce de bahsettiğim gibi deney soruları son yıllarda karşımıza çok sık çıkmaya başladı. Bu yüzden Fizik TV deney videolarıyla olayı görerek, deneyimleyerek öğrenmeyi teşvik ediyor. Seviye: Orta-İleri

8. Khan Academy

Mottosu “Herkese, her yerde, dünya standartlarında, ücretsiz eğitim…” olan Khan Academy’de sıra. Khan Academy dünyaca ünlü bir eğitim platformu. İçerikleri %100 ücretsiz. Ekonomi, Finans, Tıp ve Sağlık, Yer ve Uzay Bilimleri, Bilgisayar Bilimi, Sosyoloji, Psikoloji; hatta Projeler, Keşifler, Buluşlar, İncelemeli Mühendislik ve Robot Yapımı gibi birçok farklı konuda eğitim videolarına ulaşabilirsiniz. Bunların yanında kendi sitelerinde, EBA’da, YouTube’da ders içerikleri de bulunmakta. Kısacası ilgi alanınıza göre mutlaka öğrenecek bir şey bulabilirsiniz. Bu muhteşem platformun bu yazıda yer almasının temel nedeni ise fizik deney videoları. Deneylerin önemini çokça vurguladım. Platformda sizleri sıkmadan kısa, öz bir anlatımla olayın mantığını derinlemesine kavratan deney videoları var. Her seviyeye uygun.

Bu sayfayı oylayın!