TYT Denemesi için Optik Form + PDF

0
1756
TYT Optik Form

TYT denemesi çözmek başarılı olmak için anahtar niteliğinde. TYT’de sadece bilgi ile başarılı olunması mümkün değil. Mutlaka stres yönetimi konusunda başarılı olmalısınız. Paniklemeden soğuk kanlı kalarak sınavda en yüksek performansınızı ortaya koymalısınız. İşler yolunda gitmediğinde kriz yönetimini başarmalısınız.

Mümkün olduğunca sürprizlere hazırlıklı ve alışkın olmalısınız. Aşağıdaki yazıda sınavda kriz yaşamasına rağmen Türkiye’de ilk 100’e girebilmiş bir öğrencimizin tecrübelerini okuyabilirsiniz:

Bunun için yapılması gereken en önemli şey ise deneme çözmek. Bu denemeleri de mümkün olduğunca gerçekçi bir şekilde uygulamalısınız.

Universkop olarak sizin için TYT denemelerinde kullanabileceğiniz bir optik form hazırladık. Bu formlar sayesinde evde çözdüğünüz denemelerde de gerçek sınav tecrübesini hissedebilirsiniz. Sizin için hazırladığımız TYT optik formunu buradan indirebilirsiniz.

Neden TYT denemesi çözerken optik form kullanmalıyım?

Türkiye geneli TYT denemelerinde TYT için gerçekçi bir prova yapmak mümkün oluyor. Çünkü sınıf ortamında deneme çözüyorsunuz ve optik forma işaretleme yapıyorsunuz. Ancak evde TYT denemesi çözecekseniz mutlaka koşulları mümkün olduğunca sınav koşulları ile benzeştirmelisiniz. Optik form da bu işin önemli bir kısmı. Deneme çözerken optik form kullanıp kullanmamanıza göre şu soruların yanıtını bulacaksınız:

1. TYT’de kaç soruda bir optik forma işaretleme yapacağım?

Optik forma işaretleme yapmak TYT’de sizin için sıkıcı bir bölüm de olabilir, dinlendiğiniz ve kendinizi topladığınız bir kontrol düzeni de olabilir. Buna siz karar vereceksiniz. Her soruya yanıt verdikten sonra optik forma işaretleme yapmak akla ilk gelen yöntem olabilir. Ancak benim tavsiyem ise, kitapçıkta sayfa çevirmek gerektiğinde optik forma işaretleme yapmak. Yani iki sayfada kaç soru varsa onları çözüp sonra da o soruların sayılarını tekrarlayarak optik forma işaretlemek. Bu şekilde TYT’de hangi dersi çözmekte olduğunuzu, kaçıncı surda olduğunuzu hatırlayıp anlık bir gözden geçirme yapmış ve kısa bir mola vermiş olabilirsiniz. Unutmayın ki benim tavsiyemi deneyip kendinize uygunsa benimsemelisiniz; size uygun olmadığına karar verirseniz de nasıl rahat ediyorsanız o yöntemi uygulamalısınız. Denemeler denemek içindir. Deneyerek uygun yöntemi bulmalı ve TYT’de de aynı şekilde davranmalı, sınav anında yöntem değiştirmemelisiniz.

2. TYT’de kaydırma yapacak mıyım?

Optik forma işaretleme yaparken kaydırma yapmamanız için bu konuda tecrübeli olmalısınız. Hiç kaydırma yapmamış birisinin bile TYT’de kaydırma yapma ihtimali bulunuyor. Özellikle bazı soruları boş bırakıp geçtiyseniz kaydırma yapma ihtimaliniz artıyor. Deneme çözerken optik form kullandığınızda ise bu eylemi bütün vücudunuzun hafızasına almış oluyorsunuz. Unutmayalım ki bir sorunun cevabını optik forma işaretlemek zihinsel olduğu kadar fiziksel olarak bir eylem içeriyor. Bu sebeple bu harekete ne kadar çok sayıda pratik yaparsanız TYT esnasında da her şeye rağmen bu konuda yanlış yapmayacak şekilde alışkanlık edinmiş olursunuz.

3. TYT’de optik forma işaretleme yapmak ne kadar zaman alacak?

TYT’de optik forma yanıtlarınızı işaretlemek için ayrı bir zaman ayırmanıza gerek yok. Yeter ki siz çözdüğünüz denemelerde kendinize uygun olduğunuz bir yöntem ile cevaplarınızı işaretleyerek tecrübe edinmiş olun. Yanıtlarınızı cevap anahtarına işaretlemek için bir testin sonunu beklemeyin ve belirli aralıklarla test kitapçığında yaptığınız işaretlemeleri optik forma işaretleyin. Unutmayın ki TYT ciddi bir sınav ve süre dolduktan sonra kimse size yanıtlarınızı optik forma işaretlemeniz için zaman vermez. Bu yüzden işaretlemelerinizi küçük birer mola olarak düşünün ve etrafta göz gezdirmek yerine işaretleme yaparak dinlenin.

Bunları yapmayın:

  • Optik formda işaretleme yapma alışkanlığı edinmeden TYT’ye girmek
  • TYT’de önce tüm soruları çözüp sonra optik forma işaretleme yapmak
  • Kimlik numarası isim vb. kişisel bilgilere ilişkin bilgileri kodlamayı en sona bırakmak
  • Kişisel bilgilere ilişkin yapılan kodlamaları en az bir kez kontrol etmemek (Mutlaka kontrol edilmeli!)

İndirilebilir İçerikler:

Bu sayfayı oylayın!

Önceki İçerik2020 TYT Deneme Önerileri
Sonraki İçerikMSÜ Sınavı Hakkında Bilgiler
Furkan Devran
Malatya Fen Lisesi’nde öğrenci iken içindeki sosyal bilim aşkını keşfetti. ODTÜ Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi’nden mezun olduktan sonra yine ODTÜ’de Medya ve Kültürel Çalışmalar Bölümü'nde yüksek lisansını tamamladı. Araştırma görevlisi olarak çalıştığı sırada ODTÜ Tanıtım Ofisi Koordinatörü olarak görev aldı. O günden beri üniversiteye hazırlanan gençlerle kurduğu bağı koparmadı. Şu anda baba olmasının yanı sıra bir sivil toplum kuruluşunda tam zamanlı olarak çalışmakta. Çalışanbaba instagram blogunda eşitlikçi ebeveynlik rollerini özendirmek için paylaşımlar yapmakta ve hayatın anlamını hatırlatacak baba şakaları yapmaktadır. Misyonu, üniversiteye hazırlanılan yılların kayıp değil kazanç olmasıdır.

CEVAP VER

Yorumunuzu yazınız!
Lütfen adınızı yazınız