Ders Çalışma Programı Yapmak İçin 5 Temel Prensip

0
33189
Ders Çalışma Programı

Ders çalışma programı nasıl yapılır? 2020 TYT ders çalışma programı nasıl yapılır? Ders çalışma programı yaparken nelere dikkat edilmeli? Bu sorulara cevap sunduğum yazımızda ders çalışma programı yaparken uymanız gereken 5 temel prensip vereceğim. Bu prensiplerle ders çalışma programı yapmanız ve bu programa uymanız kolaylaşacak.

Hayatımızı planlamak hayatımızın her döneminde önemli olsa da TYT ve AYT’ye hazırlandığımız sınav senesinde kısıtlı bir zamanda başarmamız gereken önemli bir hedefimiz olduğu için daha fazla önem kazanıyor.

Plan hiçbir şeydir, planlama her şey.

Ders çalışma programı yaparken neden zorlanıyoruz?

Zaman zaman ders çalışma programımıza neleri alacağımızı, programımızı nasıl yapacağımızı bilemiyoruz ya da program yapmak ile uğraşırken çok fazla vakit kaybedebiliyoruz. Bu neyden kaynaklanıyor peki? Cevap çok basit: Biz planlama yapmayı bilmiyoruz.

Sosyal psikolojide “Planning Fallacy” olarak bilinen bir görevi ne kadar sürede bitirebileceğini tahmin edememe / yanlış kestirme durumlarını çoğu zaman biz de yaşıyoruz.

Neden yaptığımız ders çalışma programlarına uyamıyoruz?

“Bugün 10 test şu konudan çözsem, 3 de konu bitirsem, bugünlük sabahlasam… Yarınki denemede 4 net arttırırım. O zaman ben şimdi biraz daha mola vereyim zaten sabahlara kadar çalışacağım.”

Genelde anlık olarak yapılan bu ders çalışma programlarını oluşturmamızı tetikleyen (deyim yerindeyse bizi gaza getiren) birtakım olaylar yaşıyoruz. Denemede düşük net yapmak, başka biriyle kıyaslanmak, birilerinin bize hedeflerimizden uzak olduğumuzu göstermesi gibi… Bunun sonucunda önceden hazır bir planımız yoksa, yürüyeceğimiz yolu bilmiyorsak eve geldiğimiz anda tüm kitapları önümüze yığıyor ve ders çalışmamıza zaman kalmayacağından emin olacak kadar sürede bir ders çalışma programı yapıyoruz. Uyulması neredeyse imkânsız bir ders çalışma programı…

Hadi gelin bir kırılma noktasına ihtiyaç duymadan bizi baştan sona hedeflerimize ulaştıracak bir ders çalışma programı nasıl yapılır bakalım! Size ders çalışma programı yaparken bağlı kalmanız gereken 5 temel prensip sunuyorum.

Ders çalışma programı yaparken uymanız gereken 5 temel prensip

Ders Çalışma Programı Yapmak İçin 5 Temel Prensip 1
Ders çalışma programı hazırlamak hepimiz için zor. Yapılan programa uymak ise daha da zor.

1. Ders çalışma programı yaparken sınırlarınızın farkında olmalısınız

Sen bundan önce günde 2 saatten fazla ders çalışmamışsan, bir anda bu süreyi 10 saate çıkartmaktansa kademeli bir şekilde arttırman gerekiyor.

Aynı gün içerisinde 3 konuyu bitirip, onlarca test çözmekse ancak öğrenme verimsiz olduğunda mümkün.  Sadece su içsek bile yetişmeyecek planlar yaparak ve bunları sürekli erteleyerek hem motivasyonumuza hem de planlı çalışma serüvenimize zarar veriyoruz.

Konunun kaç videosu olduğunun, bir testi ne kadar sürede çözdüğünün, not çıkartarak mı yoksa aralıklı bir şekilde tekrar tekrar kitabı okuyarak mı öğrendiğini bilmen gerekiyor.

2. Ders çalışma programı yaparken rutinleriniz olmalı

Bir programın olmazsa olmazı rutinlerdir. Hele ki iş ders çalışmak gibi sistematik bir konuysa… Bu rutinler kişiden kişiye değişmekle birlikte genelde paragraf, problem, geometri ve deneme çözmek etrafında şekilleniyor. Sınava ne kadar zaman olduğu, sizin seviyeniz de bu rutinlerin belirlenmesinde önemli rol oynuyor.

Paragraf Sorusu Çözmek / Kitap Okumak:

Günlük 20-30 paragraf sorusu çözerek çıkmışları bitirdikten sonra, ders çalışmadan önce 50 sayfa kitap okumak da en az paragraf sorusu çözmek kadar faydalı oluyor. Sınav yaklaştıkça günlük olarak deneme çözme rutininizin de oluşacağını düşünürsek, kitap okumak bir noktada kafa dağıtmak anlamına da geliyor aslında.

Problem ve Geometri Sorusu Çözmek:

Kimyanın özellikle TYT konularında çalışır çalışmaz sonuç alabilseniz de matematiğin özellikle problemler konusunda ve geometride bir sürece ihtiyaç duyuyoruz. Bu bazen aylar alabiliyor, öyle ki 3 ay 5 ay sonunda deneme netlerinde yükselmeler görebiliyoruz. Tüm problemler ve geometri konusunu yine rutin bir şekilde günlere bölerek çalıştıktan sonra sorular ile taze tutmak size çok şey kazandıracak.

Deneme Çözmek:

Özellikle sınava yakın dönemlerde günlük 1-2 tane bölüm denemesi tüm konuları gözden geçirmenizi sağlıyor. Üstelik değişik soru tipleri de görmüş oluyorsunuz. (Son 2 ayda günlük bir TYT Matematik denemesi çözmek programımın ayrılmaz bir parçası olmuştu.)

3. Ders çalışma programı yaparken hem esnek hem de disiplinli olabilmelisiniz

Hiç beklemediğiniz bir anda bir şeyler yapmanız gerekebilir, hastalanabilirsiniz, misafir gelebilir… Bu gibi durumlarda programınızı bazen ertesi güne ertelemeniz bazen de haftaya yaymanız gerekebilir.

Programınızdan vazgeçmeyecek kadar disiplinli, bir makine değil insan olduğunuzun farkında olacak kadar esnek olabilmeniz gerekiyor.

4. Ders çalışma programını deneme sonuçlarına göre güncellemelisiniz

Deneme sonucuna göre ders çalışma programı güncellenmeli
Deneme analizine göre ders çalışma programının güncellenmesi için şema

Programında zaten yapabildiğin bir konuda tonlarca soru olması sana hiçbir şey katmayacak! Bir an önce bir deneme kap ve programını buna göre oluştur. Bunun için şu yazımı inceleyebilirsin:

5. Günün sonunda gün değerlendirmesi yapmalısınız

Çalışabilme kapasitemize, bize göre ayarlanmış; rutinlerden, eksik ve tekrar edilmesi gereken konulardan oluşan programımızı özellikle sınav senesinde günlük/haftalık/aylık olarak kontrol etmemiz gerekiyor. Neredeyim, ne kadar ilerleyebildim, günlük çalışma sürem aşağı yukarı ne kadardı?  (Dolmuşçu kronometreleri ile dakikası dakikasına ne kadar çalıştığınızı kaydedebilmek adına şu yazıma göz atın:

Yapılacakların üzerini çizdikçe, denemelerde tekrar ettiğiniz konulardan yanlışınızın çıkmadığını gördükçe motive olacaksınız.

Bu programları ayrıntılı bir şekilde takip etmek size ne kadar yol kat ettiğinizi canlı kanlı gösterecek! Günden güne çalışma sürenizdeki artışa şahit olabileceksiniz.

Bu sayfayı oylayın!

246 puan
Olumlu Olumsuz
AYT Fizik Denemeleri ÇIKTI!
AYT Fizik Denemeleri ÇIKTI!
AYT Fizik Denemeleri ÇIKTI!
AYT Fizik Denemeleri ÇIKTI!
Bildir
0 Yorum
Inline Feedbacks
Tüm yorumları gör