Hafızayı Güçlendiren ve Beyne İyi Gelen 4 Doğal Besin

0
437

Beslenmenin beyin fonksiyonları, hafıza, konsantrasyon ve stres üzerindeki etkileri üzerine pek çok bilimsel çalışma yayınlanmıştır. Hafızayı güçlendiren ve beyne iyi gelen besinleri almak için düzenli bir beslenmenin yanı sıra fındık, badem, ceviz ve elma kurusu tüketmeniz faydalı olabilir. Bu 4 doğal atıştırmalık zihin fonksiyonları ve beyin sağlığı için gerekli vitamin, mineral, faydalı yağ asitleri ve antioksidan bakımından oldukça zengindir.

Öğrenciler başta olmak üzere yüksek zihin aktivitesi gerektiren çalışmalar içerisinde olan kişilerin beslenmelerine de dikkat etmeleri gerekir. Uzun süre yoğun çalışmanın hafıza ve konsantrasyon üzerinde olumsuz etkileri görülebilmektedir. Beslenmenin stres, hafıza ve konsantrasyon üzerindeki etkisi dikkate değer. İyi bir beslenme, çalışmalarınıza düşündüğünüzden daha fazla katkı sağlayabilir.

Öncelikle Yanlış Gıdalardan Kaçınılmalı

Hafızayı Güçlendiren ve Beyne İyi Gelen 4 Doğal Besin 1
Faydalı besinlerle ilgili konulara geçmeden önce hafıza ve konsantrasyon açısından zararlı besinlerden bahsetmek gerekir. İşlenmiş karbonhidrat içeren beyaz ekmek, makarna ve işlenmiş şeker içeren endüstriyel gıdalar hızlı sindirilerek kan şekerini düzensizleştirir. Bu durum yorgunluk, uyku hali gibi şikayetleri arttırabilir. Bu gıdalara karşı hassasiyetiniz olduğunu düşünüyorsanız daha az tüketmeyi tercih edebilirsiniz.

Glisemik indeks gıdaların kan şekerini yükseltme hızını gösterir. Bir çalışmada glisemik indeksi yüksek olan gıdaların hafıza üzerinde olumsuz etkisi gösterilmiştir. [1] Uzun süre aç kalmak, hızlı enerji ihtiyacı için şekerli atıştırmalıkları tüketmek gibi durumlar da kan şekerini düzensizleştirir. Bu düzensizleşme çalışma performansını hafıza ve konsantrasyon yönünden olumsuz etkiler. Uyku kalitesini düşürür ve stresi arttırarak çalışma performansını etkiler.

4 Doğal Atıştırmalık: Fındık, Badem, Ceviz ve Elma Kurusu

Yoğun çalışma dönemlerinde hem zihinsel performansı arttırmak hem de vücut için gerekli besinleri almak çok önemli. Bu besinlerin olumlu etkilerinden yararlanmak için az az fakat uzun süreli ve düzenli tüketilmesi gerekiyor. Bu sebeple hafızayı güçlendiren ve beyne iyi gelen bu 4 doğal atıştırmalığı çalışma masasından eksik etmeyin.

Fındığın Faydaları Neler?

Hafızayı Güçlendiren ve Beyne İyi Gelen 4 Doğal Besin 2

Fındık beyin fonksiyonları için gerekli B1, B6, B9 vitaminlerinden oluşan ideal bir bileşime sahiptir. Omega-6 ve omega-9 yağ asitlerini içerir. Ayrıca beyin sağlığı açısından önemli görevlere sahip E vitamini ve çinko içeren doğal bir besin deposudur. [2] [3]

Fındık yüksek protein ve faydalı yağlar bakımından da oldukça zengin bir içeriğe sahip. Yüksek lif içeriği sindirim sorunlarını gidermeye ve kan şekerini dengelemeye yardımcı olur. Uzun süre ve dengeli bir tokluk hissi sağlar. Fındığın faydaları  hakkında ayrıntılı içeriğe bağlantıyı kullanarak ulaşabilirsiniz.

Bademin Faydaları Neler?

Hafızayı Güçlendiren ve Beyne İyi Gelen 4 Doğal Besin 3

Tükettiğimiz kimi gıdalar beyin hücreleri de dahil olmak üzere hücrelere zarar veren oksidatif etkiye sebep olurlar. E vitamini antioksidan etkisi ile oksidasyonun sebep olduğu hasarları azaltarak çeşitli hastalıklara karşı koruyuculuk sağlarken beyin sağlığını da korumaya yardımcı olabilir. [4]

Badem en yüksek E vitaminine sahip gıdalardan biri olmakla beraber uzun süre tokluk sağlamaya yardımcı olur. Ayrıca yüksek B2 vitamini içermektedir. B2 vitamini beyin ve sinir sistemi için gerekli bir vitamindir. Gıdaların enerjiye dönüştürülmesine yardımcı olurken yokluğunda yorgunluk ve iştah kaybına neden olmaktadır. [Badem faydaları] hakkında ayrıntılı içeriğe bağlantıyı kullanarak ulaşabilirsiniz.

Cevizin Faydaları Neler?

Ceviz beyin için sıra dışı faydalara sahip. İçeriğindeki B1, B6, B9 vitaminleri ve mineral bileşimi beynin metabolizmasını düzenlemede önemli görevlerde rol alır. Yüksek miktarda omega-3 yağ asidi içerir. Ceviz tüketmek bitkisel omega-3 alımı için en iyi alternatiflerden biridir.

Bir araştırmada düzenli ceviz tüketmenin beyin fonksiyonlarını geliştirebileceği ve beyinde oluşan hücre hasarlarına karşı koruyucu olabileceği gösterilmiştir. [5] Ceviz yüksek miktarda enerji sağlamakla birlikte kan şekerini düzenlemeye yardımcı olur ve uzun süre tokluk sağlar. Cevizin faydaları hakkında ayrıntılı içeriği inceleyebilirsiniz.

Elma Kurusunun Faydaları Neler?

Hafızayı Güçlendiren ve Beyne İyi Gelen 4 Doğal Besin 4

Elma kurusu doğal ve sağlıklı bir enerji deposudur. İçerisindeki doğal şeker ve yüksek lif sayesinde kan şekerini dengeler. Özellikle ani bastıran acıkmalarda endüstriyel atıştırmalıklar yerine tercih edilmelidir. Üstelik elma kurusunu çalışma masasında bulundurmak oldukça zahmetsizdir.

C vitamini ve fenolik bileşikler hastalıklara karşı koruyuculuk sağlar. Yüksek lif içeriği sindirim sorunlarını gidermede ve bağırsak hareketlerini düzenlemede yardımcı olur. Stres ve diğer faktörlere bağlı olarak sindirim sorunları yaşayanlar tarafından tercih edilebilir. Elma kurusunun faydaları hakkında ayrıntılı bilgiye bağlantıyı kullanarak ulaşabilirsiniz.

Dengeli Beslenme Çok Önemli

Beyin ve vücut kimyamız oldukça karmaşık bir yapıya sahip. Bu sebeple vücudumuzun ihtiyaç duyduğu besinler de oldukça çeşitli. Bu besinlerden yeterince aldığımızdan emin olmak için dengeli beslenmeye ve tükettiğimiz gıdaları tanımaya özen göstermeliyiz.

Sınavlara hazırlanan öğrenciler başta olmak üzere yoğun zihinsel aktivite içinden olanlar için doğal atıştırmalıklar zihinsel performansı arttırmaya yardımcı olabilir. Odaklanma sorunu, konsantrasyon bozukluğu, öğrenme güçlüğü, hafıza sorunları ve dikkat dağınıklığı gibi problemlerin çözülmesinde beslenmeye bağlı faktörlerin giderilmesinde yardımcı olabilir.

Hafızayı güçlendirmek ve beyin fonksiyonlarını desteklemek için gerekli besinleri doğal gıdalar aracılığıyla almak en sağlıklı seçenektir. Bu besinlerin vücut üzerindeki etkileri zaman içerisinde görüleceği unutulmamalı ve beslenme düzeni korunmalıdır.

Bu sayfayı oylayın!

Bildir
0 Yorum
Inline Feedbacks
Tüm yorumları gör