Online Hazırlık Okumak

0
397
Online Hazırlık Okumak

Üniversitelerin yüz yüze eğitime devam edip etmeyeceği henüz netleşmedi. Fakat pandemi bize öğretti ki her türlü duruma karşı hazırlıklı olmalıyız. İçinde olduğumuz, benimsediğimiz bir sistemin aniden değişmesi ve bu değişime ayak uydurmak kazanılması çok önemli olan bir kişisel yetenek. Bu yazımda sizlere kendi “online hazırlık okumak” deneyimimden yola çıkarak bu süreci en verimli nasıl değerlendirebileceğimizden, dezavantajları nasıl avantaja dönüştürebileceğimizden bahsedeceğim.

1.Adım: Durumu Kabullen!

Hayallerini kurduğunuz üniversiteyi kazandınız. Ne yazık ki okulunuzun yüz yüze olmayacağını öğrendiniz. Kocaman bir hayal kırıklığı yaşadığınızı biliyorum. Nereden mi biliyorum? Çünkü ben de sizlerle aynı durumdaydım. Uzun süre hayallerini kurduğum ve 2020 yılında kazandığım okuluma ne yazık ki pandemi yüzünden gidemedim. Başta her ne kadar üzgün olsam da bir noktada bu süreci en verimli şekilde geçirmeye karar verdim.

2.Adım: İmkanlarını Öğren!

Yepyeni koşulların hüküm sürdüğü bir dünya içine girdin. Bu zamana kadar geçerli bildiğin düzen değişmiş oldu. Fakat iyi haber, bu dünyanın sonu demek değil!

Eğitimde internetin rolünün artması yeni imkanları da beraberinde getirdi. Artık öğrenim için bir okula, bir sınıfa hatta bazen bir hocaya bile ihtiyacın yok!  Udemy, Udacity, Coursera, Khan Academy ve EdX gibi platformlar dahilinde artık şehir dışında veya ülke dışında bir eğitmenden asenkron bir biçimde faydalanabilirsin. Hatta Harvard, MIT gibi önde gelen okulların online eğitim programlarını takip edebilir aklına takılan soruları ilgili online forumlarda sorabilirsin. Dolayısıyla kendini istediğin hemen hemen her alanda geliştirebilirsin!

Sınırların burada da bitmiyor! İngilizceni geliştirmek için online eğitim vermeye başlayan yerel kurs merkezlerini takip edebilirsin. Eğer bu arayış senin için yorucu geliyorsa Cambly, Italki, Engoo gibi platformlara üye olarak tek bir noktadan yüzlerce farklı öğretmene erişebilirsin. Bu sayede akademik İngilizceni geliştirerek IELTS, TOEFL sınavlarına hazırlanabilirsin.

Tüm bunların yanı sıra konuşma yeteneklerini bir üst seviyeye çıkarabilirsin. Eğer ikinci bir yabancı dil öğrenmek istersen yine aynı şekilde kurs merkezlerini ve Duolingo gibi uygulamaları kullanabilirsin. Eğer aradığın daha çok bir hobi eğitimi ise bu durumda Skillshare platformunu ve ilgili konudaki forum sitelerini kullanabilirsin. En basiti YouTube her zaman ücretsiz bir şekilde seninle!

3.Adım: Yolunu Çiz

Durumu kabullendin, etrafındaki bu geniş imkanlardan da haberdarsın. Sıradaki aşama ise bu süreçte neler yapabileceğini planlamak.

İlk sırada göz önünde bulundurmamız gerekenler senin için öncelikli alanlar olabilir. Mesela Lisans programımdaki gelişimim için ne tür online eğitimler satın alabilirim? Bölümüm için ne tür yan eğitimler almam beni öne çıkarır? gibi soruların cevapları bu aşamada en doğru çözüm olacaktır.

Sadece ilginizi çeken hobi olarak gördüğün bir ders de satın alabilirsin. Eğer hem hobim diyebileceğin kadar ilgini çeken hem de akademik gelişimin için doğrudan veya dolaylı yönden önemli bir ders bulduysan tebrikler. Bu yolda ilerlemeye devam et! İlgilendiğin konu üzerine olan yazıları, sosyal medya hesaplarını takip et. Bunlar için Quora, Medium gibi platformları kullanabilir, Github, Reddit gibi forumlara göz atabilirsin. Bu sayede sadece bir konuda kendini geliştirmekle kalmayıp birçok farklı alanda konsepte hakim olacak, bir fikir edinecek kadar bilgi sahibi olabilirsin.

4.adım: Öğrenci İşi Online Eğitim

Peki hazır bunca platformlardan, üyeliklerden bahsederken akıllara online eğitimin maddi yönden ne kadar tutacağı soruları geliyor. İyi haber! Online eğitimleri satın aldığımız platformlar indirimlerin bol bol uygulandığı ücretsiz seçeneklerin çokça olduğu yerler. Eğer ilgi duyduğun kurs ücretliyse ve indirimde değilse sadece birkaç günlüğüne onu takip etmen yeterli! Çünkü sitelerde çok sık indirimler yapılıyor. Öte yandan okulların eğitim paylaştığı platformlar, ücretli eğitim platformlarındaki kursların bazıları, forumlar veya YouTube gibi kaynaklarda zaten içerikler ücretsiz paylaşılıyor.

5.adım: Minik Ekstralar

Tabii ki hayat sadece derslerden, kariyer için planlanmış yollardan ibaret değil. Bu süreçte ilgi duyduğun dizileri, filmleri, kitapları online kariyer etkinliklerini, online konserleri ve kurs merkezlerinin tanıtım webinarlarını kaçırma.

Akademik alanda veya hobilerin üzerine kendini geliştirebileceğin gibi ekstra yabancı bir dil de öğrenebilir, kişisel gelişimin üzerine kurslar alabilir, bulunduğunuz okuldaki öğrenci topluluklarına katılabilirsin.

Bunların yanı sıra bu süreci sadece hazırlığın amacı olan İngilizce öğrenimine ayırabilirsiniz. İngilizce altyazılı diziler izlemek bu konudaki en interaktif çözüm olabilir. Örneğin Google Chrome tarayıcısını kullanıyorsan Language Learning with Netflix uzantısını kullanarak kolayca Netflix kütüphanesindeki dizileri dil öğreniminiz için eğlenceli bir kaynak haline getirebilirsin.

Unutma ki kariyer yolculuğun pandemi süreci olsun veya olmasın her zaman değişimleri, sıfırdan yeni bilgileri öğrenmeyi, yeteneklerini geliştirmeyi içeren dinamik bir süreç. Mezuniyetin ise bunun bitiş noktası değil tam aksine işlerin hızlandığı bir başlangıç noktası. Böylesine bir süreçte kendi kendine bir bilgi öğrenmek ise yetenek ağacınızda kesinlikle olması gereken yeteneklerden birisi. Bu yüzden de akademik açıdan sizin için önemli olan bir konu üzerine çalışmak kadar sizin sevdiğiniz, hoşunuza giden amatör olduğunuz bir alanda çalışmanız kendinizi geliştirmeniz de bir o kadar önemli.

Bu sayfayı oylayın!

Önceki İçerikDGS Puan Hesaplama
Sonraki İçerikLGS Puan Hesaplama
Damlanur Yağdı
2020 yılında Güzelbahçe 60. Yıl Anadolu Lisesi’nden okul birinciliği ile mezun oldu. 2019 yılında katıldığı ODTÜ Yaz Kampı ile dünyası değişti. Şimdiyse ODTÜ Bilgisayar Mühendisliği hazırlık öğrencisi. Henüz yolun çok başında. Sınava hazırlanan öğrencilere kendi deneyimlerinden faydalanarak yardımcı olabileceğine dair inancıysa tam. Boş zamanlarında yeni diller öğrenmekten ve yepyeni şarkılar keşfetmekten hoşlanıyor. Bunların yanı sıra amatör olarak gitar çalmak ve şarkı söylemek en büyük tutkularından.
Bildir
0 Yorum
Inline Feedbacks
Tüm yorumları gör