Gelin Birlikte Toparlayalım: Tatili İyi Değerlendirmek İçin 5 Tavsiye

4
2992

Türkiye’de ilk “korona virüs” vakasının ortaya çıkması ile beraber deyim yerindeyse sosyal medya kaynamaya başladı. Bir Twitter’a girmek en az 1 saate, Instagram’da ufak bir gezinti yapmak bolca strese mal oluyor. Sınav (YKS) ertelenecek mi? Tatil bitince ne olacak?

Gelin Birlikte Toparlayalım: Tatili İyi Değerlendirmek İçin 5 Tavsiye 1
Kafalarda deli sorular var…

Koronavirüs vakaları artacak mı? Online eğitime mi geçilecek? Sınav da online mı olacak? EBA nedir? EBA sistemi bize yeterli olur mu? Kafalarda pek çok soru…

Öncelikle sakin olun Universkop okurları çünkü yalnız değilsiniz. Yüz binlerce sınav öğrencisi de sizin gibi düşünüyor. Hatta üniversite öğrencileri bile (mesela ben) ne yapacağını bilemez halde: “3 haftalık bu tatilin dönüşü olacak mı? Yurtta mı kalmalıyım ailemin yanına mı dönmeliyim? Ders kitaplarımın hepsini yanıma almalı mıyım? Aileme korona virüs taşır mıyım?”

Ben tüm bu sorular kafamda gezip dururken ailemin gelip beni almasıyla eve döndüm. Peki, evde ne yapacağım dahası etüt/okul yokken ne yapacaksınız?

Burada her zaman üzerine bastıra bastıra dikkat çektiğim bir noktaya tekrar değinmek istiyorum: eğer başarmak istiyorsak çalışmaktan başka çaremiz yok. Hadi gelin bugün aşağıdaki maddeleri birlikte uygulayalım!

1. Derin Bir Nefes Al!

Evet, yukarıda da konuştuğumuz gibi çok fazla belirsizlik var. Ancak bunları düşünerek ya da Twitter’da ana sayfayı yenileyerek bir yere varamayız. Derin bir nefes al ve kötü şeyler düşünmeyi bırak. Her şeyin yolunda gideceğini varsay, önlemler alınıyor, her şey yoluna girecek. Sen de alman gereken önlemleri takip et ve elinde olmayan olaylar için kendini üzmeyi bırak.

2. Ne kadar çok zamanın olduğunu fark et!

Gelin Birlikte Toparlayalım: Tatili İyi Değerlendirmek İçin 5 Tavsiye 2
Yoğun günlerde dersleri yetiştirmek için zaman zaman uykusuz kalıp çalışmam gerekiyordu. Şimdi tatilde günler tamamen benim ve daha düzenli ders çalışacağım. Geceleri uykusuz kalmam gerekmeyecek.

Tamamıyla sana ait günler var önünde. Telefonundan uzak durduğun sürece etrafında seni engelleyecek senden başka hiçbir şey yok. Hep çalışmaktan korktuğun o dersin kapağını açmanın vakti geldi. Youtube bir kaynak denizi, dahası internette pek çok ders notu bulmak mümkün! Ben de sana kalkülüs (üniversitedeki matematik dersi) çalışarak eşlik edeceğim. Böylece bu tatil bittiğinde ikimiz de eksiklerimizi kapatmış olacağız.

3. Zamanın ve eksiklerin farkındayız, hadi biraz plan yapalım!

Oturup saatlerini vererek uzun uzun tüm tatili kapsayan bir plan yapabilirsin. Ancak bunu tavsiye etmem. Bunun yerine tüm tatilindeki hedeflerini sırala, bugün neler yapabileceğini düşün ve masaya otur. Gün bittiğinde eksiklerini değerlendir, hedefine ne kadar yaklaştığını gör ve ertesi günün programını o gece yap. Böylece elinde bir referans da olmuş olacak!

Benim bu 3 haftalık tatildeki hedeflerimden birisi 2 günde bir kitap/dergi bitirmek! Bu senin için biyoloji konularını bir kaynaktan tamamen tekrar etmek, geometride kendini geliştirmek, günde 1 Türkçe ve 1 matematik TYT denemesi çözmek olabilir. Bana katıl!

4. Boş boş oturmanın seni öldürdüğünü anla!

Korona virüsten daha tehlikeli ve bulaşıcı bir şey varsa o da tembellik. Bir kez telefonu eline aldığında bırakması çok daha zordur, yataktan o ilk alarm ile kalkmadığında, vakti gelir gelmez bir şeyi yapmak yerine ertelediğinde… Vicdan azabını ve huzursuzluğu saymıyorum bile. Geriye dönüp keşke dememek için şimdi her şeyi bir kenara koyup çalışmaya devam etmen gerekiyor. “Dobarla bıragma kendini”

Gelin Birlikte Toparlayalım: Tatili İyi Değerlendirmek İçin 5 Tavsiye 3
Boşluk bize iyi gelmez. En iyisi ders çalışalım…

5. Sağlığına dikkat et!

Evet, çok çalışacağız bu gerekli ancak bunun anlamı gece geç saatlere kadar çalışmak ya da sabahlamak olmamalı hele böyle bir dönemde. Çalışmak için her daim kütüphaneye ihtiyaç duyuyor olabilirsin yine de evden çıkmaman gerekiyor. Krizi fırsata çevir ve evde çalışmayı öğren. Ev bunun için uygun değilse bile elinden gelenin en iyisini yaptığın sürece başarı seninle olacak. Ben sınav senesinde arka fonda misafir kahkahaları eşliğinde TYT matematik denemesi çözdüğümü hatırlıyorum… Bugünler yaşanacak ve inan bana biraz dişini sıkarsan her şey çok güzel olacak!

Gelin Birlikte Toparlayalım: Tatili İyi Değerlendirmek İçin 5 Tavsiye 4
Ben de kütüphanede çalışmayı sevenlerdenim. Fakat şimdi evde çalışmayı öğrenme zamanı geldi.

Son olarak evde ders çalışamıyorum diyenlere Seray Abla’nın şu yazısına göz atmalarını tavsiye ediyorum:

Kitaplarımızı yanımıza alıyoruz

Matematikle aramızı düzeltiyoruz

Tüm tatili tek günde planlamıyoruz

Motivasyonu da halledip kitabın kapağını açtık mı, olay bitmiştir…

Her şey çok güzel olacak!

Bu sayfayı oylayın!

Bildir
4 Yorum
En Yeni
En Eski En Çok Oylanan
Inline Feedbacks
Tüm yorumları gör
Özge Ö.

Gerek Instagram’da, gerek burada olsun, seni takip etmeyi ve yazılarını okumayı çok seviyorum Elocan. Dilimizden anlıyorsun tabii ki ama mesele böyle anlatabilmekte. Özünü açıkça, samimiyetle yazıyorsun, yol gösteriyorsun. Dilerim zaman buldukça daha çok yazarsın. Çok teşekkürler motivasyon için 🙂 İyi çalışmalar.

Zahit Dikkaya

Sanki bu yazıyı bekliyordum saatlerdir, içim biraz olsun rahatladı. Çok teşekkür ederim 🙂