2023 TYT Coğrafya Konuları

0
15099
TYT Coğrafya Konuları

TYT Coğrafya konularını sizin için derledik. TYT 2023’e hazırlanırken kullanabileceğiniz TYT coğrafya konuları aşağıda tablo olarak bulunuyor. TYT Coğrafya konuları 9. sınıf ve 10. sınıf konularından oluşmaktadır.

Aşağıdaki tabloyu 2020 TYT, 2021 TYT ve 2022 TYT Coğrafya çıkmış sorularını ve MEB kazanım dökümanını değerlendirerek hazırladık.

İlgini çekebilir

İlgini çekebilir

TYT Coğrafya konuları hangi sınıfların konularını kapsıyor?

TYT’de çıkan coğrafya soruları 9. Ve 10. Sınıf konularını kapsamaktadır. TYT’de sorumlu olduğunuz konuların tamamı için aşağıdaki tabloyu inceleyebilirsiniz.

TYT Coğrafya konuları listesi

TYT Coğrafya Konuları
1 Doğal Sistemler
2 Coğrafi Konum
3 Harita Bilgisi
4 Dünya’nın Şekli ve Hareketleri
5 İklim Bilgisi
6 Yerin Şekillenmesi
7 Su Kaynakları
8 Toprak Varlığı
9 Beşeri Sistemler
10 Küresel Ortam: Bölgeler ve Ülkeler
11 Çevre ve Toplum

 

TYT Coğrafya kaç soru?

TYT’de 5 coğrafya sorusu soruluyor. TYT Coğrafya’dan çıkan 5 soru Sosyal Bilimler Testi içinde yer alıyor. Sosyal Bilimler Testi’nde toplam 20 soru var.

(Sosyal Bilimler Testi içindeki diğer dersler: Tarih, Felsefe, Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi.)

TYT Coğrafya kaç net kaç puan?

1 TYT Coğrafya sorusu 2020 yılında TYT puanına 3,66 puan katkı getirmiştir.

1 TYT Coğrafya sorusunun yerleştirme puanlarına katkısı şu şekildedir:

Sosyal Bilimler Testi içindeki tüm soruların getirdiği puan aynıdır. Yani 1 TYT Coğrafya sorusu, 1 TYT Tarih sorusu, 1 TYT Felsefe sorusu ve 1 TYT DKAB sorusu eşit puan getirir.Her testin sorularının puanı sınavdaki ortalamaya göre hesaplanır.

SAY: 1,56 EA: 1,55 SÖZ: 1,53 DİL: 1,77

 

YKS 2019 ve YKS 2020 için kaç TYT Coğrafya sorusu kaç puan getirir diye merak ediyorsanız puan hesaplama sayfamızda detaylı bilgi bulabilirsiniz.

TYT Coğrafya konularına nasıl çalışılır?

TYT Coğrafya konularına dikkatinizi toplayarak ve kendinize uygun yöntemi bularak çalışmalısınız. Çalışırken not almak, konu anlatımını okumak, dinleyerek çalışmak yöntemlerini deneyebilirsiniz. Hangi yöntemde daha iyi anlıyorsanız o yöntemle çalışmaya devam edebilirsiniz. TYT Coğrafya çalışırken öğrenilenleri akılda tutmak için nasıl tekrar edeceğinizi biliyor olmalısınız.

Sınava yakın coğrafya çalışmak yerine erkenden çalışıp, küçük tekrarlar ile hafızanızdaki bilgilerin yerini sağlamlaştırmalısınız. Konu anlatımı çalıştıktan sonra o konuyu en geç iki hafta sonra tekrar etmelisiniz. Bir sonraki tekrar iki katı süre sonra olabilir. İlk tekrarınızı konu anlatımı çalıştıktan 2 hafta sonra yaptıysanız, bir sonraki tekrar bir ay sonra olmalı. Bir sonraki tekrarınızı da bu tekrardan 2 ay sonra yapmalısınız. Bu şekilde çalışarak TYT Coğrafya konularını sınav esnasında kolaylıkla hatırlayabilirsiniz.

Bu sayfayı oylayın!

AYT Fizik Denemeleri ÇIKTI!
AYT Fizik Denemeleri ÇIKTI!
AYT Fizik Denemeleri ÇIKTI!
AYT Fizik Denemeleri ÇIKTI!
Bildir
0 Yorum
Inline Feedbacks
Tüm yorumları gör