2024 TYT Coğrafya Konuları

0
15789
TYT Coğrafya Konuları

TYT Coğrafya konularını sizin için derledik. TYT 2024’e hazırlanırken kullanabileceğiniz TYT coğrafya konuları aşağıda tablo olarak bulunuyor. TYT Coğrafya konuları 9. sınıf ve 10. sınıf konularından oluşmaktadır.

Aşağıdaki tabloyu 2021 TYT, 2022 TYT ve 2023 TYT Coğrafya çıkmış sorularını ve MEB kazanım dökümanını değerlendirerek hazırladık.

İlgini çekebilir

İlgini çekebilir

TYT Coğrafya konuları hangi sınıfların konularını kapsıyor?

TYT’de çıkan coğrafya soruları 9. Ve 10. Sınıf konularını kapsamaktadır. TYT’de sorumlu olduğunuz konuların tamamı için aşağıdaki tabloyu inceleyebilirsiniz.

TYT Coğrafya konuları listesi

TYT Coğrafya Konuları
1 Doğal Sistemler
2 Coğrafi Konum
3 Harita Bilgisi
4 Dünya’nın Şekli ve Hareketleri
5 İklim Bilgisi
6 Yerin Şekillenmesi
7 Su Kaynakları
8 Toprak Varlığı
9 Beşeri Sistemler
10 Küresel Ortam: Bölgeler ve Ülkeler
11 Çevre ve Toplum

 

TYT Coğrafya kaç soru?

TYT’de 5 coğrafya sorusu soruluyor. TYT Coğrafya’dan çıkan 5 soru Sosyal Bilimler Testi içinde yer alıyor. Sosyal Bilimler Testi’nde toplam 20 soru var.

(Sosyal Bilimler Testi içindeki diğer dersler: Tarih, Felsefe, Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi.)

TYT Coğrafya konularına nasıl çalışılır?

TYT Coğrafya konularına dikkatinizi toplayarak ve kendinize uygun yöntemi bularak çalışmalısınız. Çalışırken not almak, konu anlatımını okumak, dinleyerek çalışmak yöntemlerini deneyebilirsiniz.

Hangi yöntemde daha iyi anlıyorsanız o yöntemle çalışmaya devam edebilirsiniz. TYT Coğrafya çalışırken öğrenilenleri akılda tutmak için nasıl tekrar edeceğinizi biliyor olmalısınız.

Sınava yakın coğrafya çalışmak yerine erkenden çalışıp, küçük tekrarlar ile hafızanızdaki bilgilerin yerini sağlamlaştırmalısınız. Konu anlatımı çalıştıktan sonra o konuyu en geç iki hafta sonra tekrar etmelisiniz.

Bir sonraki tekrar iki katı süre sonra olabilir. İlk tekrarınızı konu anlatımı çalıştıktan 2 hafta sonra yaptıysanız, bir sonraki tekrar bir ay sonra olmalı. Bir sonraki tekrarınızı da bu tekrardan 2 ay sonra yapmalısınız.

Bu şekilde çalışarak TYT Coğrafya konularını sınav esnasında kolaylıkla hatırlayabilirsiniz.

Bu sayfayı oylayın!

Bildir
0 Yorum
Inline Feedbacks
Tüm yorumları gör