KYK Yurt Başvurusu

0
494
KYK Yurt Başvurusu

Üniversitelerin uzaktan eğitime devam edip etmeyeceği henüz netleşmedi. Ancak her sene milyonlarca öğrencinin başvurduğu KYK yurtları ve başvuru işlemleri bu sene de merak konusu. Bu yazımda KYK yurtlarına nasıl başvuracağımızı adım adım anlatacağım.

Ayrıca KYK burs başvuruları hakkında merak ettiklerinizin yanıtlarını https://universkop.com/kyk-burs-basvurusu/ yazımızda bulabilirsiniz.

 1. KYK yurt başvurusu ne zaman?
 2. KYK yurt başvurusu nasıl yapılır?
 3. KYK yurtlarında kalmanın şartları nelerdir?
 4. KYK yurt ücretleri ne kadar?
 5. KYK yurtlarında koşullar nasıl?
 6. KYK yurtları giriş çıkış saatleri

1. KYK yurt başvurusu ne zaman?

KYK yurt başvuruları başladı. 6-12 Eylül 2021 tarihleri aasında öğrenciler e-Devlet üzerinden yurtlara başvurabilecek. Peki süreç nasıl ilerliyor? İlk aşama aşağıda “KYK yurt başvurusu nasıl yapılır?” başlığı altında detaylıca anlattığım şekilde başvuruyu yapmak. Başvuruların tamamlanmasının ardından başvuru yapan adaylar inceleniyor. Başvuran adayların incelenmesiyle birlikte asil ve yedek liste ortaya çıkıyor. Asil listede bulunan öğrenciler yurtlara doğrudan kayıtlarını yaptırabilir. Yedek listedekiler ise sıralarının gelmesini bekliyor.

2. KYK yurt başvurusu nasıl yapılır?

a) KYK yurt başvurusu yaparken ilk adım bir e-Devlet şifresi edinmek. Bunun için yapmanız gereken üzerinde T.C. Kimlik numaranızın bulunduğu aşağıdaki kimlik belgelerinden birini alıp bir PTT şubesine gitmek. Şifrenizi almak için 2 TL ödemeniz gerekiyor.

 • Nüfus Cüzdanı,
 • C. Yeni Kimlik Kartı,
 • Nüfus Müdürlüğünce Verilmiş Geçerli Geçici Kimlik Belgesi,
 • Pasaport,
 • Ehliyet (Sürücü Belgesi)

b) Sonraki adım e-Devlet sistemine giriş yapmak. Sisteme giriş yaptıktan sonra arama bölümüne KYK yazın. Karşınıza çıkan Gençlik ve Spor Bakanlığı/ Yurt Başvurusu butonuna tıklayın. Kimlik bilgilerinizi kontrol edip onayladıktan sonra devam et butonuna tıklayın.

c) Bu adımda öğrenim bilgilerinizi doldurmanız gerekiyor. Eğer üniversiteyi yeni kazanmışsanız başvuru alanında ÖSYM 2021 şıkkını işaretleyin. Eğer ara sınıfsanız ara sınıf şıkkını işaretlemelisiniz. Başvuru türü bölümünde ise lisans, ön lisans seçeneklerini kendinize göre işaretleyin. Sayfanın sonundaki “Seçtiğim öğrenim bilgilerinin doğruluğunu onaylıyorum.” kutucuğunu doldurmayı unutmayın. Herhangi bir problem yoksa devam et seçeneğine tıklayın.

d) Yeni sayfada bölümünüzün yurt uygunluğuna göre hangi il ve ilçedeki yurtlara başvurabileceğinizi açıklayan bir yazı karşınıza çıkacak. Eğer bilgilerde hata olduğunu düşünüyorsanız belirtilen telefon numarasını aramalısınız. Eğer hata yoksa önce “Okul/Fakülte/Bölüm/Sınıf bilgilerimde hata olduğu takdirde yurtta kayıtlı kaldığım günlerin ücretini ödeyerek yurttan kaydımın silinmesini kabul ediyorum.” kutucuğunu doldurun. Devam et seçeneğine tıklayın.

e) Yeni sayfada adres bilgilerinizi doldurun ve tekrar devam et butonuna tıklayın.

f) Bu sayfada özel ve özür durumunuz var ise bunu belirtmeniz gerekiyor. Size uygun olan seçeneği işaretleyin.

g) Şimdiki adım aile bilgileri bölümünü doldurmak. Ailenizin meslek, gelir, özür durumu bilgilerini doğru bir şekilde yazdığınıza emin olduktan sonra devam et seçeneğine bir kez daha tıklayın.

h) Son olarak ön izlemeyi inceleyip başvur seçeneğine tıklıyoruz. Başvuru işlemini yurt başvuru süresinin sonuna kadar güncelleyebilirsiniz.

3. KYK yurtlarında kalmanın şartları nelerdir?

a) Öğrencinin, örgün eğitim veren bir yükseköğretim kurumuna kayıtlı olması,

b) Öğrenci ailesinin Kurum yurdunun bulunduğu şehrin belediye sınırları dışında ikamet etmesi (Sağlık Kurulu raporu ile %40 ve üzerinde engeli olduğu tespit edilen öğrenciler, lise ve dengi öğrenimlerini Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı’na bağlı yetiştirme yurtlarında tamamlayan ve/veya Devlet koruması altında olan öğrenciler, anne ve babası vefat etmiş olan öğrenciler hariç)

c) Öğrencinin, taksirli suçlar hariç, herhangi bir suçtan dolayı hakkında 6 ay ve daha fazla hapis cezası ile kesinleşmiş mahkûmiyeti bulunmaması, (Cezası tecil edilenler hariç)

ç) Cezası tecil edilmiş olsa bile, 12/4/1991 tarihli ve 3713 sayılı Terörle Mücadele Kanunu ile 26/9/2004 tarihli ve 5237 sayılı Türk Ceza Kanununun İkinci Kitap Üçüncü Kısmının Beşinci Bölümü ile Dördüncü Kısımda düzenlenen suçlardan hüküm altına alınmamış olması ve bu suçlardan haklarında açılan derdest kamu davası bulunmaması,

d) Öğrencinin, Kurum veya diğer resmi kuruluşların yurtlarından “Süresiz çıkarma cezası” veya öğretim kurumlarından 6 aydan fazla uzaklaştırma cezası almamış olması,

e) Uluslararası öğrencilerin öğrenci belgesi, ilgili kamu kurum ve kuruluşlarından alacakları Türkiye Cumhuriyeti ikamet izni belgesi ile pasaportunun tasdikli fotokopisini vermesi,

f) Zorunlu staj hariç asgari ücretin üzerinde ücretle bir işte çalışmaması,

g) Öğrencinin, toplu yerlerde yaşamaya engel olacak seviyede akıl ve ruh hastalığı veya bulaşıcı hastalığı olmaması gerekmektedir.

4. KYK yurt ücretleri ne kadar?

KYK yurt ücretleri, yurtların sunduğu imkanlara, fiziki yapısına ve barınma durumuna göre değişiklik gösteriyor. Aşağıda yer alan tabloda yurt tipine göre yurt ve depozito ücreti bilgileri yer alıyor.

Yurt Tipi KYK Yurt Ücreti Depozito Ücreti
1. Tip KYK Yurtları ₺230 ₺314
2. Tip KYK Yurtları ₺250 ₺342
3. Tip KYK Yurtları ₺290 ₺342
4. Tip KYK Yurtları ₺325 ₺444
5. Tip KYK Yurtları ₺360 ₺492
6. Tip KYK Yurtları ₺390 ₺533

5. KYK yurtlarında koşullar nasıl?

Yurtlarda giysi dolabı, komodin, nevresim takımı, yastık, battaniye, yorgan vb. yurt malzemeleri veriliyor. Odalarda barınacak kişi sayısı ise değişkenlik gösteriyor. Şu anda hizmet veren KYK yurt odaları 2, 3, 4, 5, 6 ve 8 kişilik olarak farklılık gösteriyor. Hangi yurtta kalacağınız ise tercihinize değil şansınıza bağlı.

Bunlara ek olarak KYK yurtlarında kahvaltı ve akşam yemeği ihtiyacınızı karşılayabileceğiniz yemekhaneler bulunmakta. Belirli bir ücret karşılığında bu hizmetten de faydalanabiliyorsunuz.

6. KYK yurtları giriş çıkış saatleri

En merak edilenlerden bir diğeri ise yurtların giriş-çıkış saatleri. Yurtlara son giriş saati 23.00 iken en erken çıkış saati ise 06.00 olarak belirlenmiştir.

Bu sayfayı oylayın!

Bildir
0 Yorum
Inline Feedbacks
Tüm yorumları gör