KYK İlk 100 Bursu Nedir?

30
113561

KYK ilk 100 bursu, YKS sonucunda ilk 100’e girmiş öğrencilere KYK tarafından verilen ve öğrenim kredisinin 3 katı miktarında olan burstur.

Açılımı Kredi ve Yurtlar kurumu olan ancak çoğumuzun KYK adıyla bildiği kurum üniversite öğrencilerine burs ya da öğrenim kredisi gibi desteklerde bulunuyor. 2020 yılı itibariyle bu bursun/kredinin miktarı 550 TL oldu. İlk 100 bursu ise bu miktarın 3 katı oluyor. Örneğin 2019 yılında KYK bursu/kredisi 500 TL iken, YKS puan türlerinden birinde ham puanda ilk 100’e girenler 1500 TL alıyordu. 2020 yılında bu miktar 1650 TL oldu.

KYK ilk 100 bursu
Aldığım KYK ilk 100 bursu hakkında öğrenci işleri sayfamda bu şekilde bilgi görünüyor.

Başbakanlık ilk 100 bursu ile KYK ilk 100 bursu aynı şey mi?

Ben lisedeyken aklımı en çok karıştıran konulardan bir tanesi “Başbakanlık ilk 100 bursu” olarak bilinen burs ile “KYK ilk 100 bursu”nun aynı şey olup olmadığıydı… İlk 100 öğrencileri için kötü haber, bunlar tek bir burs. Yani siz ilk 100’e girdiğiniz için devletten tek bir burs alıyorsunuz. Bu bursun adı bazen “kyk ilk yüz” bazen “kyk üç katı” bazen “başbakanlık ilk yüz” diye anılabiliyor.

KYK ilk 100 bursu almak için gerekli koşullar

KYK ilk 100 bursu almak için gerekli koşul biraz önce de vurguladığım üzere “ham puan”da ve YKS sonucunda ilk 100’e girmiş olmak. Ham puanınız sizin sadece sınavda yaptığınız netlere göre sıralamanız oluyor; yerleştirme sıralamanız ise lisedeki 4 yıllık ortalamanızın 0.6 ile çarpılıp sınav puanınıza eklenmesi sonucu aldığınız yerleştirme puanınıza göre hesaplanıyor.

KYK ilk 100 bursu için dereceye girdiğim puan türünde mi tercih yapmalıyım?

Herhangi bir puan türünde ilk 100’e girmiş olmanız durumunda üniversiteye yerleşmeniz bu bursu almak için yeterli oluyor. Yani bir mühendislik bölümüne de yerleşseniz, yabancı dilden ilk 100’deyseniz (ham puanda, unutmayın!) bu bursu alabiliyorsunuz. Bu da üniversiteye geçip bir lisans programına kaydolmuş öğrencilerin de sonraki yıllarda şansını denemesine olanak veriyor. Hele bir de TYT sıralaması iyiyse (TYT sıralamanızı 2 sene kullanabiliyorsunuz) çoğunluğu 2. kez deniyor şansını.

KYK ilk 100 bursu için hangi puan türünde derece yapmalıyım?

Bursu almanız için TYT, AYT ve YDT testleri sonucunda hesaplanan YKS puan türlerinden birinde Türkiye sıralamanızın ilk yüzde olması gerekiyor. YKS Sayısal, YKS Sözel, YKS Eşit Ağırlık ve YKS Dil puan türlerinden birinde ham puanda ilk yüzde olmanız yeterli.

TYT’de ilk 100’e girenler KYK ilk 100 bursu alabiliyor mu?

TYT’de ilk 100’e girenlere burs verilmiyor. TYT ve AYT sonucunda alınan ham puan (Not: YGS-LYS döneminde YGS’de ilk 100’e girenlere de veriliyordu.)

İlk 100’e girdikten sonra bursu almak için ne yapmak gerekiyor?

AYT’de ve ham puanda ilk 100’e girdikten sonra yapmanız gereken tek şey Ekim ayında başlayan KYK başvurularında seçenekler arasından “İlk 100 Bursu”nu işaretlemek. Ardından herhangi bir şart aranmaksızın bursu almaya başlıyorsunuz. Çoğunlukla Aralık ayında yatmaya başlayan bursun ilk seferinde Ekim, Kasım ve Aralık şeklinde 3 aylık yatırılıyor.

Bu sayfayı oylayın!

313 puan
Olumlu Olumsuz
Bildir
30 Yorum
En Yeni
En Eski En Çok Oylanan
Inline Feedbacks
Tüm yorumları gör
Raşit Çelik

Daha önceki okudugum üniverisiteyken başbakanlık bursu almıştım.. şimdi farklı bi üniversitede eğitim görüyorum tekrar sınava girip 100 e girdiğim takdirde bursu kazanma imkanım var mı?

elif

merhaba bu bursu alıp yurtdışında okuyabilir miyiz

ESRA GÜNDAL

2 ayrı alanda ilk 100e girince bu burs 2 katı mı oluyor yoksa fark etmiyor mu?

mutafa

kyk bursu alırken sınavda ilk 100’e girersek bu bursu alabiliyor muyuz?

Furkan

Merhaba cevabını öğrenebildiniz mi?

Bipolar

Merhaba , ilk yüz bursunu daha sonra ödemen gerekiyor mu acaba

Öykü

Merhaba, diyelim ki bursu 24 yaşındayken aldık sadece bir sene mi faydalanabiliyoruz?

Nazli

Kyk nin ilk 100 bursunda aile durumu önemli midir? Yoksa sadece tek şart ham puan bazinda ilk 100 içinde olmak midir?

Mehmet

Hayır. Sistem kendi otomatik şekilde çeviriyor. Hatta sen aralığa kadar 550 TL alırken aralıktan sonra Eylül Ekim Kasım ve Aralık için 4600tlde Ocak ayında yatmış olur. Ocaktan sonra düzenli bir şekilde 1650 yatar hesabına diye biliyorum. Ama bir bilene danışmakta fayda var

Beyza

Merhaba yazınızda TYT sıralamanızı iki sene kullanabiliyorsunuz demişsiniz de ikinci sene Tyt’ye girmeye gerek kalmıyor o zaman değil mi doğru anladım?

Zafer okcu

Kizim unuversite birinci sinifta okuyor bu yil esit agirlikta ilk yuze girdi 66 oldu kyk bursu aliyordu onu nadil bu ilk yuz bursuna cevirecegiz lutfen yardimci olurmusunuz zamani muracati nadil olacak lutfen saygilar

Ali

Merhabalar Zafer Bey,ilk 100 bursuna çevirebildiniz mi? Nasıl yapılıyor,yardımcı olur musunuz,saygılar

Ali

Merhaba Zafer Bey,nasıl çevirttiniz ilk 100 bursuna bilgi verebilir misiniz?Saygılar…

Ali

İlk 100 e dönüştürebildiniz mi,nasıl yapılıyor yardımcı olur musunuz?

Mustafa

İyi günler hocam ben lisans öğrencisiyim ve 3 sene kyk bursu aldım sizce ilk 100 e girip 4 yıllık bir bölüme başlarsam 4 sene boyunca ilk 100 bursu alabilir miyim? Teşekkürler şimdiden cevabınız için

rumeysa

merhaba, bend sizinle aynı durumdayım da acaba sorunuzun cevabını alabildiniz mi

Leyla

Merhaba bursun kesilme şartları var mı tıp fakültesinde tek bir stajdan kalınca kesilir mi?

Su

Merhaba bu burs için yaş sınırı var mı?

nazlı

evet, 25

Raşit Çelik

Son yaş 25 yani öyle mi

Sena

Merhaba. Temel bilimler bursu ve ilk 100 bursunu aynı anda alma şansımız var mı?

Furkan

tam bilmiyorum fakat neden olmasın,biri tübitak biri kyk farklı kurumlar

Murat

Geçen sene yerleştim. Bu sene TYTde geçen senekinden daha düşük yaparsam ne olacak? Yüksek olan puanın hesaplanacagi doğru mu ve bunun için herhangi bir işlem yapmam gerekiyor mu?

bir mezun

doğru, herhangi bir işlem gerekmiyor

Eray

Merhabalar,
Geçen yıl sayısal puan türünden bir lisans bölümüne yerleştim.Bu sene YDT’ye girersem ve sıralamam ilk 100’ün içinde olursa ilk 100 bursu alabilme imkanım var mı?
Dipnot:Halihazırda kyk bursu alıyorum.

Fatma

Merhaba Elif,
Kyk bursu alıyorum ama bu sene ham puanda ilk 100 e girdim. Bursu ilk 100 bursuna çevirmek için iptal edip tekrar mi başvurmam lazım yoksa başka yolu var mı?
NOT: Bilgisi olan arkadaşlarımın cevaplarını bekliyorum.

İsmail

Öğrenebildin mi??

mutafa

öğrenebildin mi?

Büşra

İlk 1000 e girenler için böyle bi hak var mı