KYK İlk 100 Bursu Nedir?

16
29212

KYK ilk 100 bursu, YKS sonucunda ilk 100’e girmiş öğrencilere KYK tarafından verilen ve öğrenim kredisinin 3 katı miktarında olan burstur.

Açılımı Kredi ve Yurtlar kurumu olan ancak çoğumuzun KYK adıyla bildiği kurum üniversite öğrencilerine burs ya da öğrenim kredisi gibi desteklerde bulunuyor. 2020 yılı itibariyle bu bursun/kredinin miktarı 550 TL oldu. İlk 100 bursu ise bu miktarın 3 katı oluyor. Örneğin 2019 yılında KYK bursu/kredisi 500 TL iken, YKS puan türlerinden birinde ham puanda ilk 100’e girenler 1500 TL alıyordu. 2020 yılında bu miktar 1650 TL oldu.

KYK ilk 100 bursu
Aldığım KYK ilk 100 bursu hakkında öğrenci işleri sayfamda bu şekilde bilgi görünüyor.

Başbakanlık ilk 100 bursu ile KYK ilk 100 bursu aynı şey mi?

Ben lisedeyken aklımı en çok karıştıran konulardan bir tanesi “Başbakanlık ilk 100 bursu” olarak bilinen burs ile “KYK ilk 100 bursu”nun aynı şey olup olmadığıydı… İlk 100 öğrencileri için kötü haber, bunlar tek bir burs. Yani siz ilk 100’e girdiğiniz için devletten tek bir burs alıyorsunuz. Bu bursun adı bazen “kyk ilk yüz” bazen “kyk üç katı” bazen “başbakanlık ilk yüz” diye anılabiliyor.

KYK ilk 100 bursu almak için gerekli koşullar

KYK ilk 100 bursu almak için gerekli koşul biraz önce de vurguladığım üzere “ham puan”da ve YKS sonucunda ilk 100’e girmiş olmak. Ham puanınız sizin sadece sınavda yaptığınız netlere göre sıralamanız oluyor; yerleştirme sıralamanız ise lisedeki 4 yıllık ortalamanızın 0.6 ile çarpılıp sınav puanınıza eklenmesi sonucu aldığınız yerleştirme puanınıza göre hesaplanıyor.

KYK ilk 100 bursu için dereceye girdiğim puan türünde mi tercih yapmalıyım?

Herhangi bir puan türünde ilk 100’e girmiş olmanız durumunda üniversiteye yerleşmeniz bu bursu almak için yeterli oluyor. Yani bir mühendislik bölümüne de yerleşseniz, yabancı dilden ilk 100’deyseniz (ham puanda, unutmayın!) bu bursu alabiliyorsunuz. Bu da üniversiteye geçip bir lisans programına kaydolmuş öğrencilerin de sonraki yıllarda şansını denemesine olanak veriyor. Hele bir de TYT sıralaması iyiyse (TYT sıralamanızı 2 sene kullanabiliyorsunuz) çoğunluğu 2. kez deniyor şansını.

KYK ilk 100 bursu için hangi puan türünde derece yapmalıyım?

Bursu almanız için TYT, AYT ve YDT testleri sonucunda hesaplanan YKS puan türlerinden birinde Türkiye sıralamanızın ilk yüzde olması gerekiyor. YKS Sayısal, YKS Sözel, YKS Eşit Ağırlık ve YKS Dil puan türlerinden birinde ham puanda ilk yüzde olmanız yeterli.

TYT’de ilk 100’e girenler KYK ilk 100 bursu alabiliyor mu?

TYT’de ilk 100’e girenlere burs verilmiyor. TYT ve AYT sonucunda alınan ham puan (Not: YGS-LYS döneminde YGS’de ilk 100’e girenlere de veriliyordu.)

İlk 100’e girdikten sonra bursu almak için ne yapmak gerekiyor?

AYT’de ve ham puanda ilk 100’e girdikten sonra yapmanız gereken tek şey Ekim ayında başlayan KYK başvurularında seçenekler arasından “İlk 100 Bursu”nu işaretlemek. Ardından herhangi bir şart aranmaksızın bursu almaya başlıyorsunuz. Çoğunlukla Aralık ayında yatmaya başlayan bursun ilk seferinde Ekim, Kasım ve Aralık şeklinde 3 aylık yatırılıyor.

Bu sayfayı oylayın!

117 puan
Olumlu Olumsuz

16 YORUM

 1. Hayır. Sistem kendi otomatik şekilde çeviriyor. Hatta sen aralığa kadar 550 TL alırken aralıktan sonra Eylül Ekim Kasım ve Aralık için 4600tlde Ocak ayında yatmış olur. Ocaktan sonra düzenli bir şekilde 1650 yatar hesabına diye biliyorum. Ama bir bilene danışmakta fayda var

 2. Merhaba yazınızda TYT sıralamanızı iki sene kullanabiliyorsunuz demişsiniz de ikinci sene Tyt’ye girmeye gerek kalmıyor o zaman değil mi doğru anladım?

 3. Kizim unuversite birinci sinifta okuyor bu yil esit agirlikta ilk yuze girdi 66 oldu kyk bursu aliyordu onu nadil bu ilk yuz bursuna cevirecegiz lutfen yardimci olurmusunuz zamani muracati nadil olacak lutfen saygilar

 4. İyi günler hocam ben lisans öğrencisiyim ve 3 sene kyk bursu aldım sizce ilk 100 e girip 4 yıllık bir bölüme başlarsam 4 sene boyunca ilk 100 bursu alabilir miyim? Teşekkürler şimdiden cevabınız için

 5. Geçen sene yerleştim. Bu sene TYTde geçen senekinden daha düşük yaparsam ne olacak? Yüksek olan puanın hesaplanacagi doğru mu ve bunun için herhangi bir işlem yapmam gerekiyor mu?

 6. Merhabalar,
  Geçen yıl sayısal puan türünden bir lisans bölümüne yerleştim.Bu sene YDT’ye girersem ve sıralamam ilk 100’ün içinde olursa ilk 100 bursu alabilme imkanım var mı?
  Dipnot:Halihazırda kyk bursu alıyorum.

  • Merhaba Eray,
   Evet, ilk 100 bursu alabiliyorsun yerleşmesen bile (İlk 100’e girmiş olman yeterli). Ancak şu an aldığın kyk bursunu almaya devam etmiyorsun. Sadece ilk 100 bursu alıyorsun.
   İlk 100 bursu zaten normal bursun 3 katı şeklinde aynı kurumca veriliyor.
   Sınava girersen iyi şanslar, bu burs gerçekten öğrencilik hayatında rahatlık sağlıyor.
   Sevgiler,
   Elif

CEVAP VER

Yorumunuzu yazınız!
Lütfen adınızı yazınız