ApplyBAU

0
139
ApplyBAU

ApplyBAU 2013 yılında Bahçeşehir Üniversitesi (BAU) tarafından hayata geçirilen öğrenci kabul modelidir. BAU, bu modeli uygulamaya geçirirken yurt dışındaki ilk 500 üniversiteyi inceledi; merkezi yerleştirme ile öğrenci almayan, kendi kabul sistemlerini uygulayan üniversiteleri örnek aldı.

Bu sistemde öğrenciler merkezi sınav puanlarından bağımsız olarak, başvuru içeriklerine göre bir akademik kurul tarafından değerlendirilir. Öğrenciler kişisel özelliklerine, ilgi alanlarına, katıldıkları sosyal sorumluluk çalışmalarına, sertifika programlarına, projelerine, hayallerine-fikirlerine göre kabul mektubu alır ve burslandırılır.

ApplyBAU üreten, üretme hedefi ve vizyonu olan öğrencileri, Türkiye genelinde arayıp bulur. Bu öğrencileri sınavlardan aldıkları puanlar ile değil, kişisel özellikleri, hayalleri ve projeleriyle değerlendirir. Farklı oranlarda burs vererek eğitim hayatlarının önünü açar. Böylece üniversiteyi bitirdiklerinde girişimci bireyler olarak hem kendilerinin hem de Türkiye’nin geleceğinde önemli projelere imza atacak bireyler yetiştirir.

Sistemin diğer bir hedefi kendi potansiyelinin farkında olmayan aday öğrencilere farkındalık sağlamak ve aslında yapacakları araştırmalar ile her birinin projeler ve fikirler üretebilecek bireyler olduğunu hatırlatmaktır.

ApplyBAU’ya başvuran öğrencilerden ilk olarak kendilerini tanıtmaları istenir. Başvuran öğrencinin kişisel özellikler, spor ve sanat alanındaki çalışmaları ve sosyal sorumluluk katılımlarından bahsetmesi beklenir.

İkinci olarak öğrencinin projelerini veya hayal-fikirlerini anlatmasına olanak tanıyan aşamaya gelinir.

Öğrenci, daha önce hayata geçirdiği bir proje varsa bu projeyi amaçlarından başlayarak aktarabilir. Öğrencinin böyle bir projesi yoksa yalnızca hayal ve fikirleri ile de başvuru yapabilir. BAU için öğrencilerin projeleri önemli olduğu gibi proje üretebilme vizyonları da önemlidir. Bu sebeple öğrenciler sadece hayal ve fikirleri ile de yüksek oranda burs alabilirler.

Son olarak öğrenciye “diğer adaylardan kendini farklı bulduğun yan nedir?” diye sorulur.

Yukarıda sıraladığımız bu 3 soruyla öğrencinin kendini anlatmasına şans verilir.

Öğrenciler soruları yanıtladıktan sonra en fazla 3 adet BAU bölümü tercih ederek başvurularını tamamlar. Tamamlanan başvurular akademik değerlendirme kurulları tarafından incelenir. Ortaya çıkan puan sonucunda adayların burs oranı belli olur.

Bu burs oranları adaylara sene içinde 3 ya da 4 dönemde açıklanır. Tercih dönemi sürecinde ise iki günde bir adayların tercihini yapmadan sonuçlarını görüntüleyebileceği şekilde açıklamalar yapılır. Oranlar, sonuçların açıklandığı dönemde adaylara sistem üzerinden iletilen kabul mektubu ile duyurulur.

ApplyBAU’dan kabul mektubu alan adayın ilgili bölüme yerleşebilmesi için son adımı Türkiye’de uygulanan merkezi yerleştirme sınavına girmek ve burs aldıkları bölümün ücretli kontenjanına yerleşmek olur.

Resmi yerleştirme sonuçları açıklandığında ise kabul aldığı bölümün ücretli kontenjanına yerleşen aday öğrenci artık BAU’lu bir öğrencidir.

Detaylı bilgi için lütfen tıklayınız.

Bu sayfayı oylayın!

AYT Fizik Denemeleri ÇIKTI!
AYT Fizik Denemeleri ÇIKTI!
AYT Fizik Denemeleri ÇIKTI!
AYT Fizik Denemeleri ÇIKTI!
Bildir
0 Yorum
Inline Feedbacks
Tüm yorumları gör