MEB YKS (TYT-AYT) Örnek Sorular

0
33054
MEB Örnek Sorular YKS

MEB yardımcı kaynak olarak 2021 Ekim ayı itibariyle örnek sorular ve çalışma soruları yayınlamaya başladı. Bu sorular ÖSYM’nin yaptığı sınavlara hazırlanan öğrenciler için büyük önem taşıyor. MEB örnek soruları sınava hazırlanan her öğrenci için büyük önem taşıyor.

MEB TYT örnek sorular

TYT Çalışma soruları üniversite giriş sınavı olan YKS’deki TYT sorularına benziyor. Çalışma soruları kitapçıklar halinde sunuluyor. Bu kitapçıkların hepsinde soru sayıları TYT’de olduğu gibi değil. Yani bu çalışma sorularını TYT denemesi olarak görmek doğru olmaz.

Konular açısından MEB TYT çalışma soruları TYT ile paralellik gösteriyor.

Çalışma soruları farklı illerde yer alan bir Ölçme Değerlendirme Merkezi tarafından hazırlanmış.

MEB tarafından yayınlanan TYT çalışma soruları aş

MEB TYT örnek sorular – Ekim 2021

MEB TYT Çalışma Soruları – 1

Antalya İl Millî Eğitim Müdürlüğü Ölçme Değerlendirme Merkezi tarafından hazırlanmış. 39 Türkçe sorusu, 25 Sosyal Bilimler sorusu, 39 Matematik sorusu ve 20 Fen Bilimleri sorusu içeriyor. Soru sayıları ve konu dağılımları açısından TYT denemesine yakın. Ancak soru sayıları Türkçe ve Temel Matematik testlerinde birer tane eksik olmuş.

MEB TYT Çalışma Soruları – 2

https://yardimcikaynaklar.meb.gov.tr/meb_iys_dosyalar/2021_10/03233228_TYT_Gaziantep.pdf

Gaziantep İl Millî Eğitim Müdürlüğü Ölçme Değerlendirme Merkezi tarafından hazırlanmış. 38 Türkçe sorusu, 24 Sosyal Bilimler sorusu, 39 Matematik sorusu, 20 Fen Bilimleri sorusu içeriyor. Yine soruların dağılımı bir TYT sınavına yakın olsa da konuların dağılımı açısından ilk konuları içeriyor.

MEB TYT Çalışma Soruları – 3

İstanbul İl Millî Eğitim Müdürlüğü Ölçme Değerlendirme Merkezi tarafından hazırlanmış. 50 Türkçe sorusu, 47 Sosyal Bilimler Sorusu, 39 Matematik sorusu, 29 Fen Bilimleri sorusu içeriyor. Yine ilk konuların ağırlık verdiği bir soru seti olmuş.

MEB TYT Çalışma Soruları – 4

Konya İl Millî Eğitim Müdürlüğü Ölçme Değerlendirme Merkezi tarafından hazırlanmış. Soru sayıları TYT ile tam olarak aynı olacak şekilde ayarlanmış. Türkçe Testi 40 soru, Sosyal Bilimler Testi 25 soru, Temel Matematik Testi 40 soru, Fen Bilimleri Testi 20 soru içeriyor. Konular açısından da daha geniş bir içeriği var. Hem konular hem de soru sayısı açısından TYT denmesine yakın.

MEB TYT Çalışma Soruları – 5

Ölçme, Değerlendirme ve Sınav Hizmetleri Genel Müdürlüğü tarafından hazırlanmış. Bir üstteki çalışma soruları gibi bu da TYT ile oldukça benzer yapıda. Soru sayıları TYT ile tamamen uyumlu. Soruların konu dağılımı da yine geniş bir alandan geldiği için TYT’ye benzerliği yüksek olmuş.

MEB TYT Çalışma Soruları – 6

Trabzon İl Millî Eğitim Müdürlüğü Ölçme Değerlendirme Merkezi tarafından hazırlanmış. İlk konulara yer verilmiş. Soruların sayıları ve konular itibari ile TYT denemesi gibi değil. Ancak bu sorular TYT’de çıkacak konulardan hazırlanmış. Bu yüzden TYT’ye hazırlanan öğrenciler için faydalı.

MEB AYT örnek sorular

YKS’ye giren öğrenciler EA, SAY, ve SÖZ puan türlerindeki YKS puanlarıyla öğrenci alan lisans seviyesinde bir bölüme yerleşmek için AYT’ye de girmeliler. AYT’de çıkan sorular daha çok lise müfredatının 11. sınıf ve 12. sınıf kısmında işlenen konulardan geliyor. MEB AYT için yayınladığı örnek sorularda bu konulara yer veriliyor.

MEB tarafından yayınlanan örnek sorular çalışma soruları adıyla kitapçıklar halinde öğrencilere sunuluyor.

MEB AYT örnek sorular – Ekim 2021

Ekim ayında yayınlanan AYT Çalışma Soruları kitapçıkları Amasya, Bolu ve Kocaeli Milli Eğitim Müdürlüklerine bağlı Ölçme Değerlendirme Merkezleri tarafından hazırlanmış. Aşağıda Ekim 2021’de yayınlanan AYT Çalışma Soruları kitapçıklarını bulabilirsiniz.

MEB AYT Çalışma Soruları – 1

 • Türk Dili ve Edebiyatı-Sosyal Bilimler-1 Testi: 46 soru
 • Sosyal Bilimler-2 Testi: 50 soru
 • Matematik Testi: 40 soru
 • Fen Bilimleri Testi: 48 soru

Toplam: 184 soru

MEB AYT Çalışma Soruları – 2

 • Türk Dili ve Edebiyatı-Sosyal Bilimler-1 Testi: 55 soru
 • Sosyal Bilimler-2 Testi: 53 soru
 • Matematik Testi: 40 soru
 • Fen Bilimleri Testi: 61 soru

Toplam: 209 soru

MEB AYT Çalışma Soruları – 3

 • Türk Dili ve Edebiyatı-Sosyal Bilimler-1 Testi: 72 soru
 • Sosyal Bilimler-2 Testi: 72 soru
 • Matematik Testi: 40 soru
 • Fen Bilimleri Testi: 55 soru

Toplam: 239 soru

Bu sayfayı oylayın!

Önceki İçerikLGS Nedir? LGS için Yapılması Gerekenler
Sonraki İçerikÖğretmen Tercihim’de Özel Ders Almanın Önemi
Furkan Devran
Malatya Fen Lisesi’nde öğrenci iken içindeki sosyal bilim aşkını keşfetti. ODTÜ Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi’nden mezun olduktan sonra yine ODTÜ’de Medya ve Kültürel Çalışmalar Bölümü'nde yüksek lisansını tamamladı. Araştırma görevlisi olarak çalıştığı sırada ODTÜ Tanıtım Ofisi Koordinatörü olarak görev aldı. O günden beri üniversiteye hazırlanan gençlerle kurduğu bağı koparmadı. Çalışanbaba instagram blogunda eşitlikçi ebeveynlik rollerini özendirmek için paylaşımlar yapmakta ve hayatın anlamını hatırlatacak baba şakaları yapmaktadır. Misyonu, üniversiteye hazırlanılan yılların kayıp değil kazanç olmasını sağlamaktır.
Bildir
0 Yorum
Inline Feedbacks
Tüm yorumları gör