İşletme mi, İktisat mı?

0
16747
İşletme mi, iktisat mı?

İşletme mi yoksa iktisat mı bana uygun?

Tercih dönemi yaklaşırken özellikle hukuk bölümü okumak istemeyen eşit ağırlık (TM) öğrencilerinin kafasını en çok kurcalayan sorulardan birisi “bana işletme mi yoksa iktisat mı uygun?” Hangisini okurken daha çok zevk alacağım? Hangisi yapmak istediklerim için olanak sağlayacak?

İktisat ve ekonomi aynı bölüm mü?

İlk kafa karışıklığı ile başlayalım: ekonomi ve iktisat aynı bölüm mü? Evet, aynı bölümler. Farklı üniversitelerde farklı adlarla adlandırılsalar da temelde aynı şeyler.

Ertan Sinan Şahin TYT Fizik Denemeleri
Ertan Sinan Şahin TYT Fizik Denemeleri
Ertan Sinan Şahin TYT Fizik Denemeleri
Ertan Sinan Şahin TYT Fizik Denemeleri

Ekonomi ve İktisat aynı bölüm mü?

İşletme ve iktisat bölümlerinin farkı nedir?

Şimdi gelelim asıl sorumuza işletme ve ekonomi (diğer adı ile iktisat) bölümlerinin farkı nedir?

İktisat, biraz daha teoriktir. Gerçekten işin bilim tarafında yer alır. Yönetebilme bilimi olarak adlandıracağımız işletme ise daha çok saha içinde çalışır, işin pratiği ile ilgilenir.İşletme ve iktisat bölümlerinin ne farkı var?

İktisat daha geniş bir perspektiften bakarken işletme bir işletmenin yönetimi üzerine yoğunlaşır. Şöyle düşünün; iktisat tüm bir ülkenin parasının değeri, ihracat-ithalatı, gayrı-safi milli hasılası gibi konuları ayrıntılı olarak çalışırken ve şirketleri birer kapalı siyah kutu gibi görürken işletmeciler, o kapalı kutuları açarlar ve çalışanların psikolojisine kadar pek çok konu üzerinde çalışır.

İktisatın perspektifi makro değerlere odaklanır.

İşletmeyi “Para ve insan yönetimi” bölümü olarak özetleyebiliriz. Bahsettiğimiz o siyah kutunun yani organizasyonun her alanına hakimdir. İşletmeciler muhasebe, insan kaynakları, pazarlama, finans, yönetim gibi konular üzerine dersler alırlar.

İşletme perspektifi organizasyonun her alanına hakimdir.
İşletme perspektifi organizasyonun her alanına hakimdir.

Ekonomi okuyanlar ise  ileri makroekonomi, ileri mikroekonomi, Türkiye ekonomisi, dünya ekonomisi gibi dersler alırlar. Burada işletmenin de aslında iktisat bölümünden ortaya çıktığını unutmamak gerekir. Dolayısıyla bazı üniversitelerde zorunlu bazılarındaysa seçmeli olarak iktisat öğrencilerinin de muhasebeye giriş dersi aldığı görülür.

İşletme mi, İktisat mı? 1

Her iki bölüm de hukuka giriş, basit düzeyde makroekonomi ve mikroekonomi gibi ortak derslere de sahiptir.

ODTÜ İktisat bölümü mezunu ve ODTÜ İşletme öğretim üyelerinden Adil Oran’ın bu videosunda dakika 05.00’te de iktisat ve işletme farkı üzerine konuşmasını dinleyebilirsiniz. Hocamız her iki alanı da gördüğü için aklınızdaki sorulara biraz daha cevap getireceğini umuyoruz:

Yazıyı okuyup bitirdiyseniz şimdi karar verme zamanı. Universkop olarak sizlere şöyle bir “İktisat mı İşletme mi okumalıyım?” testi hazırladık! bakın bakalım hangisi size daha uygun.

Bu sayfayı oylayın!

AYT Fizik Denemeleri ÇIKTI!
AYT Fizik Denemeleri ÇIKTI!
AYT Fizik Denemeleri ÇIKTI!
AYT Fizik Denemeleri ÇIKTI!
Bildir
0 Yorum
Inline Feedbacks
Tüm yorumları gör