YKS Tercih Robotu

Üniversite tercihleri sürecinde doğru üniversiteyi bulabilmeniz için Türkiye’nin en güncel, hatasız ve kolay kullanılır tercih robotunu hazırladık. Tercih robotu ile ilgili açıklamalar sayfa sonunda yer almaktadır.

Tercih Robotu

YKS Tercih robotu hakkında detaylı bilgiler

Tercih robotundaki bilgiler nereden alındı?

YKS tercih robotundaki bilgiler YÖK Atlas ve YKS Tercih Kılavuzu’ndan alındı. Bu bilgiler Universkop ekibi tarafından titizlikle işlenerek eğitim dili, öğrenim türü gibi konularda detaylandırıldı. Yök Atlas’ta ve ÖSYM Tercih Kılavuzu’nda yer almayan bilgiler bölümler ile yapılan yazışmalar ile netleştirildi ve kullanımınıza sunuldu. Universkop tercih robotu en güncel bilgilere kolayca ulaşmanızı sağlıyor.

Tercih robotundaki sonuçlar neye göre sıralanır?

Tercih robotu görüntülediğiniz bölümleri 2019 taban puanına göre en yüksekten başlayarak aşağı doğru sıralar. Her sütunda yer alan bilgilere göre sıralama yapabilirsiniz. Başlıkların yanındaki oklara tıklayarak en düşükten en yükseğe veya en yüksekten en düşüğe sıralama yapabilirsiniz.
TYT puan türünde öğrenci alan bölümler Ön Lisans programlarıdır ve iki yıllıktır.

Tercih robotu nasıl kullanılır?

Tercih robotu size uygun bölümleri göstermek üzere tasarlandı. Üniversite, bölüm, şehir, 2019 taban puanı ve başarı sıralaması, üniversite türü, puan türü, öğrein türü, eğitim dili kriterlerine göre filtreleme yapabilirsiniz. Filtre olarak eklediğiniz her kriter anında algılanır ve sonuçlar isteklerinize göre şekillenir.

Tercih robotunda filtreler nasıl kullanılır?

Filtreler size uygun bölümlerin özelliklerini belirleyerek bu özelliklerdeki tercih edilebilir tüm bölümleri görmenizi sağlar. Üniversite tercihi yaparken size uygun olan kriterleri seçin ve size uygun bölümlerin listesini görün.

İstediğiniz alanda arama yaparak karşınıza çıkan seçenekleri ekleyebilirsiniz. Bir alanda birden fazla seçim yaparak sonuçları genişletebilirsiniz. Bazı filtreleri alt alta kutucuklar olarak görüyorsunuz. Bu kutucuklardan size uygun olanları seçerek bu filtreleri aramanıza ekleyebilirsiniz.

Örneğin belirli ilgilinizi çeken üniversiteleri Üniversite satırına ekleyebilirsiniz. Bu durumda o üniversitelerdeki bölümleri görebilirsiniz. Eğer tercih yapacağınız puan türü belli ise, ilgili puan türünüzü seçtiğinizde bu üniversitelerdeki ilgili puan türü ile öğrenci alan bölümler sonuç olarak görüntülenecektir.

İstediğiniz üniversiteleri ekledikten sonra tercih etmek istediğiniz bölümü Bölüm filtresine eklediğinizde, bu üniversitelerdeki ilgili bölümleri görürsünüz. Belirli bir dilde eğitim görmek istiyorsanız dil filtrelerini kullanarak görüntülenen sonuçları daraltabilirsiniz.

YKS tercih robotu eklenen filtreleri anında algılayarak filtreye uyan bölümleri sonuç olarak gösterir. Bir sayfada kaç sonuç görmek istediğinizi de kendiniz belirleyebilirsiniz.

Tercih robotunu başlangıçtaki haline nasıl getirebilirim?

Filtreleri sıfırla düğmesine bastığınızda eklenen tüm filtreler ve sıralamalar sıfırlanır. Ekleyeceğiniz filtreler ve tercih edeceğiniz sıralamalar ile tercih robotunun sonuçlarını şekillendirebilirsiniz.

Puan aralığı ve sıralama aralığı ile filtreleme nasıl yapılır?

Tercih robotu, YKS derecenize göre uygun bölümleri görüntülemeniz için taban puana göre veya başarı sıralamasına göre belirlediğiniz bir aralıktaki bölümleri görüntülemenizi sağlar. Tercih etmeyi düşündüğünüz aralıkları en yüksek ve en düşük olmak üzere sınırlandırabilirsiniz.

Tercih robotundaki üniversiteler ve bölümler hakkında detaylı bilgiler elde etmek için ne yapmalıyım?

Tercih robotunda yaptığınız filtrelemeler sonucunda görüntülediğiniz tabloda üniversiteler ve bölümler tıklanabilir linkler içerir. Bu linklere tıkladığınızda ilgili bölümün veya üniversitenin taban puanları – başarı sıralamaları sayfalarına gidebilirsiniz. Bu şekilde üniversiteler ve bölümler hakkında detaylı analizler yapabilirsiniz.

Giriş

Şifremi unuttum

Hesabın yok mu? Kayıt ol!

Şifremi unuttum

Sistemde kayıtlı e-posta adresine şifre sıfırlama linki gönderilecektir.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Giriş

Privacy Policy

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.