fbpx

Ayça Erinç Yıldırım

Ayça Erinç Yıldırım
TED Ankara Koleji’nden mezun oldu. Hacettepe Tarih bölümünden lisans, Çukurova Eğitim Bilimleri bölümünden yüksek lisans, ODTÜ Tarih bölümünden de doktora derecesini aldı. Zonguldak’ta tarih bölümünde öğretim üyesi. Aynı zamanda 18 yaşında bir ergen annesi. Hayatına yaklaşık 6 yıl önce yoga, 3 yıl önce de farkındalık (mindfulness) girdi. 2017 yılında Massachuttes Üniversitesi’nde (UMASSMED) 8 haftalık online Mindfulness-Based Stress Reduction (Farkındalık Temelli Stres Azaltma/MBSR) programına katıldı. Ardından Christopher Willard’dan Mindfulness Based Interventions for Children and Teens (Çocuklar ve Gençlerle Farkındalık Temelli Uygulamalar) ile Aylin Tokcan’dan 9 – 16 Yaş, Ergen ve Gençlik Yogası Hocalık Eğitimlerini aldı. Jeff Oliver ile vipassana inzivalarına katıldı. Çeşitli yaş gruplarıyla, ama en çok da gençlerle farkındalık meditasyonu çalışmaları yapmayı seviyor. Bir diğer tutkusu ise dağlara tırmanmak.

Berivan Işık

Berivan Işık
Ankara Fen Lisesi 2014, ODTÜ Elektrik Elektronik Mühendisliği 2019 mezunu. 2019 Eylül ayı itibariyle Stanford Üniversitesi Elektrik Mühendisliği doktora öğrencisi. Lisede Matematik olimpiyat takımında yer aldı, üniversitede sinema ve felsefe topluluklarına katıldı. Kitap okumayı ve edebi akımlar üzerine düşünmeyi/konuşmayı çok seviyor. İlgi alanları şiir, fotoğrafçılık ve matematik. Boş zamanlarında amatör olarak gitar çalmayı ve voleybol oynamayı seviyor.

Burçak Özel

Burçak Özel
İlk, orta ve lise eğitimini Büyük Kolej’de tamamladı. 2009 yılında Dokuz Eylül Üniversitesi Kamu Yönetimi bölümünden mezun oldu. Mezuniyetinin ardından Ankara’da A Sınıfı Eğitim’in kurucu ortağı ve yöneticisi olarak ortaokul, lise ve üniversite hazırlık öğrencilerine derslerini destekleyici ve sınava hazırlık kursları verdi. Sorunlarını ve kaygılarını doğru öğrenmeyle yöntemleri ile yenen, Türkiye derecesi çıkaran dahil bir çok öğrenci yetiştirmiştir. Akademik başarı ve hayat başarısının birlikte yürütülmesi amacıyla Özel, öğrencilerinin nasıl ders çalışmaları gerektiğine, verimli ve etkili ders çalışma yöntemlerini öğrenmesine, sınav kaygısının azaltılmasına, motivasyon çalışmalarına, öz güven kazanmalarına, tercih dönemlerinde doğru karar vermelerine ve doğru meslek seçimi belirlenmesine yönelik danışmanlık ve koçluk hizmetleri vermektedir. Aynı zamanda öğrenciler ve veliler arasında köprü kurarak doğru iletişimi sağlamakta ve aile içi çatışmaları önleyici çalışmalar yapmaktadır. TRT Haber ve diğer ulusal kanallarda eğitimle ilgili güncel gelişmeleri yorumlamaktadır. "Çocuğu Tanıma Sanatı" kitabının yazarıdır. Ankara Üniversitesi İletişim Fakültesi'nde yüksek lisansını “Yeni Medya Teknolojileri ve Z Kuşağının Öğrenme Biçimi” konusu üzerine yapmaktadır.

Elif Nisa Güler

Elif Nisa Güler
2018’de mezun olduğu Piri Reis Anadolu Lisesinde Yaratıcı Yazarlar Kulübünde amatör bir yazardı. 2017 ODTÜ Yaz Kampı’na katıldıktan sonra ODTÜ İşletme bölümünü hedeflemeye başladı, nitekim sonunda eşit ağırlık alanında Türkiye 66.’sı olup bölümüne yerleşti. Şu anda hala âşık olduğu bu bölümde 1. sınıf öğrencisi. Aynı zamanda ODTÜ Tanıtım Ofisi'nde yarı zamanlı olarak çalışıyor, işini çok seviyor. ODTÜ Bisiklet Takımı üyesi, bisiklet sürmeye bayılıyor. Amatör seviyede gitar ve ukulele çalıp, tenis oynuyor. Matematik ve geometri özel dersleri veriyor. Girişimcilik ile ilgileniyor. Düzenli olarak çok mutlu.

Ekin Berkyürek

Ekin Berkyürek
TED Ankara Koleji’nden mezun oldu. ODTÜ Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi bölümünden lisans derecesini aldı. Almanya’da Duisburg-Essen ve Heidelberg üniversitelerinde değişim öğrencisi olarak bulundu. European School of Economics Floransa’da Visionary Leadership Program’ını tamamladı. 2012-2017 yılları arasında araştırma görevlisi kadrosunda ODTÜ Tanıtım Ofisi Koordinatörü olarak çalıştı. Üniversite tercihleri üzerine yüzlerce sunum yaptı, binlerce lise öğrencisine tercih danışmanlığı yaptı. 2017’de Indiana University of Pennsylvania’nın Kariyer Planlama Merkezi’nde çalıştı. Şu anda uzman kadrosunda ODTÜ Kurumsal İletişim Ofisi’nde görev yapıyor ve ODTÜ İşletme Bölümü’nde lisansüstü çalışmalarına devam ediyor. Türkiye’nin ilk Quidditch takımı ODTÜ Hippogriffs’in kurucularından olan Ekin, Türkiye’yi temsilen turnuvalara katılan Team Turkey’de arayıcı ve vurucu olarak oynuyor.

Emine Kaya Bican

Emine Kaya Bican
Orta Doğu Teknik Üniversitesi Psikoloji Bölümü lisans, Ankara Üniversitesi Gelişim Psikolojisi yüksek lisans mezunudur. Halen doktora eğitimine Orta Doğu Teknik Üniversitesi Psikoloji Bölümü'nde devam etmektedir. Kaya Bican, çeşitli eğitim ve okul öncesi kurumlarda psikolog ve yönetici olarak görev almıştır. Çalıştığı kurumlarda çocuklar gençler ve aileleri ile bireysel görüşmeler yapmış, gelişimlerini takip etmiş, bireysel ve grup çalışmaları yapmıştır. Yaptığı bireysel ve grup çalışmaların yanı sıra anne babalara, öğrencilere, öğretmenlere ve personele yönelik seminerler, çalıştaylar ve oryantasyonlar düzenlemiştir. Çalışmalarını kurucusu olduğu anababalik.com üzerinden yürütmektedir. Aynı zamanda çocuklara, gençlere ve anne-babalara bireysel danışmanlık hizmetleri vermektedir.

Ertan Sinan Şahin

Ertan Sinan Şahin
Nazilli Anadolu Öğretmen Lisesi’nde okudu. 2006 yılında ODTÜ Makine Mühendisliği’ni kazandı. 2008 yılında ODTÜ Fizik Bölümü’ne geçti. 2015’te bir yıl Amerika’da Umass Lowell’da fizik bölümünde asistanlık yaptı. 2016’da ODTÜ Fizik Bölümü’nde genel görelilik ve kütle çekim teorileri üzerine yüksek lisans yaptı. YouTube’da ve ertansinansahin.com sitesinde üniversite sınavına hazırlanan öğrenciler için online fizik dersleri hazırlıyor. Yıllarca üniversite sınavına hazırlanan öğrencilere özel dersler verdi. ODTÜ Fizik Bölümü'nde doktora yapıyor. Amatör bir futbol takımında sağ bek oynuyor. Gitar çalıyor. Bilgisayar oyunlarını seviyor.

Furkan Devran

Furkan Devran
Malatya Fen Lisesi’nde öğrenci iken içindeki sosyal bilim aşkını keşfetti. ODTÜ Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi’nden mezun olduktan sonra yine ODTÜ’de Medya ve Kültürel Çalışmalar Bölümü'nde yüksek lisansını tamamladı. Araştırma görevlisi olarak çalıştığı sırada ODTÜ Tanıtım Ofisi Koordinatörü olarak görev aldı. O günden beri üniversiteye hazırlanan gençlerle kurduğu bağı koparmadı. Şu anda baba olmasının yanı sıra bir sivil toplum kuruluşunda tam zamanlı olarak çalışmakta. Çalışanbaba instagram blogunda eşitlikçi ebeveynlik rollerini özendirmek için paylaşımlar yapmakta ve hayatın anlamını hatırlatacak baba şakaları yapmaktadır. Misyonu, üniversiteye hazırlanılan yılların kayıp değil kazanç olmasıdır.

İbrahim Karaaslan

İbrahim Karaaslan
ODTÜ'de Uluslararası İlişkiler lisans öğrenimine devam ediyor. Kendisiyle ilgili ilk söyleyeceği şeylerden birisi basketbol olmalı, hatırladığı ilk anıların basketbola dair olduğunu söylüyor. Çok uzun süre ilk odağı basketbol olduktan sonra Türkiye'nin ilk e-spor faaliyetlerine katıldı. Bu alanda Türkiye'de ciddi başarılar elde ettikten sonra üniversite çalışmaları ":)" araya girdi, ondan sonra da üniversitedeki çalışmalar ":)" derken şimdi ise hobi olarak video seyrediyor, satranç oynuyor veya yandex haritalardan gezmediği yerleri geziyor :).

Nihan Bayazıt

Nihan Bayazıt
Ordu Anadolu Öğretmen Lisesi’nde okudu. 2009 yılında ODTÜ Okul Öncesi Öğretmenliği Bölümü’nü kazandı. Yedi sülalesi öğretmen. Üniversite yıllarında üniversite sınavına hazırlanan öğrencilere özel dersler verdi. Öğrencilerle birebir ilgilenilen bir dershanede lise ve üniversite giriş sınavlarına hazırlanan öğrencilerle çalıştı. Öğrencilerin ders programlarının hazırlanmasıyla ilgilendi. 2016 yılında Hacettepe Üniversitesi’nde sanat tarihi okumaya başladı. Psikolojik romanları okumayı seviyor. Kieslowski sinemasına bayılıyor. Eğitim üzerine araştırmayı ve proje geliştirmeyi seviyor. Tersi pistir. Şimdi de ertansinansahin.com sitesi üzerinden öğrencilere danışmanlık hizmeti veriyor.

Ozan Kırlı

Ozan Kırlı
Kadıköy Anadolu Lisesi’nde öğrenciyken başladığı okul tanıtımını çok sevdi ve ODTÜ İnşaat Mühendisliği öğrencisi olduktan sonra da bu işi bırakmadı. Sınava hazırlanan gençlerle iletişimden ve sorunlarına çözüm olabilmekten aldığı keyfi ODTÜ Tanıtım Ofisi’nde çalışarak sürdürüyor. Müzikle ilgilenmekten duyduğu zevki başka insanlarla paylaşarak mutlu olduğu için bu konuda içerik üretmeyi seviyor, çabalıyor. Öğrencilik yaşamı hala devam ediyor.

Rıdvan Erata

Rıdvan Erata
1997 yılında İstanbul’da çok da renkli hayatların olmadığı bir mahallede doğup büyüdü. Küçüklüğü sokaklarda top peşinde geçerken gelecek kaygısıyla tanıştı. O andan itibaren her gün düzenli olma mottosuyla saatlerce çalışarak Şehremini Anadolu Lisesi ve ardından İstanbul Tıp Fakültesi’ni kazandı. Halen doktor olmak için öğrenim görüyor. Ayrıca Rıdvan Erata adlı YouTube kanalında samimi, öğretici ve eleştirel videolar üretiyor. Trabzonsporlu olup kendine ‘king in the north’ diyen bu değişik insan, film ve dizi izlemeyi, masa tenisi oynamayı çok seviyor. Bir de amatör rap yapıyor. Tek istediği şeyse samimiyet.

Sebile Nur Uyar

Sebile Nur Uyar
Gençlik çalışanı, sosyal hizmet uzmanı. Bir abla. Kendini ortaokul ve lise yıllarında voleybol sahalarında maçlara çıkarken keşfetmiştir. Yalova Üniversitesi Sosyal Hizmet Bölümü’nü okurken sanatın peşinden gidip tiyatro sahnelerinde nefes tüketmiş ve üniversiteyi tamamladıktan bir yıl sonra biraz da bilim diyerek akademik hayata Manisa Celal Bayar Üniversitesi’nde sosyal hizmet alanında yüksek lisans ile ilk adımını atmıştır. Aynı zamanda bir sivil toplum kuruluşunda gençlik çalışanı olarak görev yapmaktadır. Üretmeye devam ettiği takdirde genç kalacağına inanmaktadır.

Senin Biyolojin

Senin Biyolojin
YouTube’da Senin Biyolojin kanalında YKS hazırlık öğrencileri için biyoloji dersleri hazırlıyor. Konu anlatımları ve soru çözümleri yaptığı videolar yayınlıyor, canlı yayınlarda öğrencilerle buluşuyor. Spotify, Apple Podcast ve Google Podcast gibi mecralarda biyoloji dersi için podcastler yayınlıyor. İzmir’de yaşayan Aras Tuğcu’nun Türkiye’nin her yerinde öğrencileri var.

Tunç Kurt

Tunç Kurt
Hacettepe Üniversitesi Matematik Bölümü son sınıf öğrencisi. Cebir derslerini en önden dinler. Öğrenmeye ve öğretmeye hevesli biri. Üniversitesinin ilk senesinden itibaren Udemy ve YouTube üzerinden lisans matematik, üniversite sınavına hazırlık ve diğer sınavlar için konu anlatımı, soru çözümü yapmakta, dokümanlar hazırlamaktadır. Kendi derslerinden zaman buldukça özel ders vermektedir. Bisiklet sürmek onun için bir yaşam tarzı. Aynı zamanda oyunlara bir hayli düşkün konsol oyuncusu.

Yankı Yazgan

Yankı Yazgan
Uzmanlık alanları çocuk/genç ve yetişkin psikiyatrisi olan Dr Yankı Yazgan (1959), Marmara Üniversitesi Tıp Fakültesi’nde Profesör, Yale Child Study Center’da öğretim görevlisi olarak eğitim ve araştırma çalışmalarını sürdürmüştür. Çocukluk ve gençlik yıllarını İzmir’de geçirmiştir. Eğitim aldığı kurumlar Bornova Anadolu Lisesi (orta), Ankara Fen Lisesi, Ege Tıp Fakültesi (tıp), Marmara Tıp Fakültesi (uzmanlık, psikiyatri) ve Yale Tıp Fakültesi (üst-uzmanlık, çocuk ve ergen psikiyatrisi). Klinik uygulamalarda ve bilimsel araştırmalarında odak alanlarını nörogelişimsel bozuklukların tanılanması ve multimodal tedavilerinin uygulamaları oluşturmaktadır. Beyin bilimleri ve psikiyatri alanındaki bilgilerin herkes tarafından anlaşılmasını ve kullanılmasını amaçlayan ‘popüler bilim’ temelli yazı ve kitap yanı sıra çok sayıda ulusal ve uluslar arası hakemli bilimsel dergi makalesi ve kitap bölümü yazmıştır.

Zülfükar Özdoğan

Zülfükar Özdoğan
Ufak tefek köyden bir traktör arkasında devlet parasız yatılıda ortaokul okumak için çıkılan yoldan bir daha dönmedi. Annesi Zeynep’in “aman oğlum oku!” diyerek verdiği sürekli tavsiye ve motivasyon neticesinde eğitim sisteminin her aşamasının tadını çıkardı. Ortaokul ve lise eğitimini İzmir Karabağlar Cumhuriyet Lisesi’nde, meslek yüksek okulunu (iki yıllık) Afyon Kocatepe Üniversitesi Mahalli İdareler bölümünde tamamladı. Sonrasında dikey geçiş ile Orta Doğu Teknik Üniversitesi Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi bölümünü tamamladı. Meraktan olsa gerek Anadolu Üniversitesi Kamu Yönetimi bölümünü açıktan tamamladı ama diplomada açık öğretim yazmıyor. ODTÜ’de başladığı Medya ve Kültürel Çalışmalar yüksek lisansını tez aşamasında bırakarak Amerika Birleşik Devletleri’nde Indiana Üniversitesi Eğitim Fakültesi Araştırma Yöntemleri doktora programında öğrenciliğe devam etme kararı aldı. Türkiye eğitim sisteminin başarısız okullarında başarılı, başarılı okullarında başarısız olan eğitim macerasına şimdi yurtdışı deneyimini de ekleyerek annesinin sözünden çıkmamaktadır. Olamadığı meslek Avukat olmak adına olsa gerek “Başarısızlık ve Kötülük” savunuculuğunu gönüllü yapmaktadır.

Bize katılmak ister misin?

Paylaşmak istediğin tecrübelerin mi var? Ya da söylemek istediklerin… “Universkop” isimli Instagram hesabımıza mesaj atarak bizimle iletişime geçebilirsin. Universkop yazarlığı için buraya göz atmak isteyebilirsin.

Giriş

Şifremi unuttum

Hesabın yok mu? Kayıt ol!

Şifremi unuttum

Sistemde kayıtlı e-posta adresine şifre sıfırlama linki gönderilecektir.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Giriş

Privacy Policy

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.