Uzaktan Öğretim

0
5618
Uzaktan Öğretim

Bu yazımızda, yükseköğretim eğitim türlerinden biri olan “uzaktan eğitim” hakkında temel noktalara değinip en çok merak edilen soruları cevaplayacağız.

Bu yazıda yanıt bulabileceğiniz sorular:

 1. Uzaktan öğretim nedir?
 2. Uzaktan öğretimin faydaları nelerdir?
 3. Türkiye’de popüler uzaktan öğretim kurumları hangileridir?
 4. Uzaktan öğretim ve açıköğretim arasındaki farklar nelerdir?
 5. Uzaktan öğretimde sınav sistemi nasıldır?
 6. Uzaktan öğretim ücretli mi?
 7. Uzaktan öğretimde derslere devam zorunluluğu var mı?
 8. Programı tamamladıktan sonra diplomada “uzaktan öğretim” ibaresi yer alacak mı?
 9. Uzaktan öğretim öğrencileri üniversitenin sunduğu diğer haklara sahip mi?

Uzaktan Öğretim nedir?

Üniversiteler; örgün öğretim, ikinci öğretim, açık öğretim ve uzaktan öğretim olmak üzere dört farklı eğitim türünü kullanır.  Uzaktan öğretim, öğrencilerin ve öğretim görevlilerinin kampüse gitme zorunluluğunun olmadığı ve eğitim faaliyetlerinin tamamen sanal ortamda gerçekleştirildiği eğitim modelidir. Uzaktan öğretim, günümüzün en yenilikçi metotların kullanıldığı eğitim türlerinden biridir. Bu eğitim türünde öğrenciler derslere sesli ve görüntülü olarak katılabilir, aynı zamanda katılamadığı dersleri kayıt videolarından takip edebilir.

Uzaktan öğretimin faydaları nelerdir?

Uzaktan öğretim “eğitimde fırsat eşitliği” ilkesi için atılmış en önemli adımlardan biridir. Uzaktan öğretimin faydalarını şu şekilde sıralayabiliriz:

 • Zamandan ve mekandan bağımsız bir eğitim modeline sahip olduğu için coğrafi sebeplerden dolayı kampüse gelemeyen öğrencilere eğitim imkanı sunar.
 • Öğrenciler derse senkron veya asenkron şekilde katılım sağlayabilir. Aynı zamanda ders kayıtlarını tekrar izleyebilir. Bu durum, her öğrencinin kendi şartlarına ve bireysel öğrenme hızına uygun olarak eğitim alabilmesine olanak sağlar.
 • Fiziksel engelli öğrencilere eğitim imkanı sunar.
 • Çalışan ve zamanı olmayan öğrenciler istedikleri zaman ders videolarına erişim sağlayabilir.
 • Eğitime devam etmek için ihtiyacınız olan tek şey internet bağlantısı ve dersleri görüntüleyebileceğiniz teknolojik bir aygıttır.
 • Öğrenciler, çevrimiçi dersler sayesinde derse interaktif bir şekilde katılabilir, takıldığı noktalarda öğretim görevlisine sorularını yöneltebilir.
 • Ulaşım, barınma gibi ek masrafları ortadan kaldırdığı için geleneksel öğretim modellerine göre daha ekonomiktir.
 • Geniş kitlelere ders verebilme imkanı sağlar.

Kısaca özetlemek gerekirse; uzaktan öğretim, yer ve zamandan kaynaklı problemleri tamamen ortadan kaldırarak yüz yüze eğitime devam edemeyen her öğrenciye eğitim görme imkanı sağlar.

Türkiye’de popüler uzaktan öğretim kurumları hangileridir?

Gelişen teknoloji ile birlikte daha yaygın hale gelen uzaktan öğretim türü, eğitimi daha ulaşılabilir ve kolay hale getirmiştir. Bundan dolayı hem dünyada hem de Türkiye’de birçok üniversite, uzaktan öğretim modelini kullanıyor. Bu eğitim modeli için teknik açıdan yeterli olan hemen hemen her yükseköğretim kurumu öğrencilere uzaktan öğretim programları sunuyor.

Uzaktan öğretim ve açık öğretim arasındaki farklar nelerdir?

Uzaktan öğretim ve açık öğretim, geleneksel eğitim modellerinden farklı metotların kullanıldığı ve çoğu zaman birbirine karıştırılan üniversite eğitim türleridir. Fakat uzaktan öğretimde, açık öğretime göre çok daha gelişmiş ve yeni eğitim teknikleri kullanılır. Teknolojinin getirdiği yenilikler ve kolaylıklar uzaktan eğitim modeline entegre edilerek öğrencilerin daha iyi öğrenmesini, zamandan ve mekandan bağımsız olarak istedikleri zaman istedikleri yerde dersleri takip edebilmesini sağlar.

Açık öğretim, uzaktan öğretim ile kıyaslandığında daha yaygın bir eğitim modelidir çünkü uzaktan öğretim daha güçlü bir altyapıya ihtiyaç duyar. Açık öğretim üniversiteler için daha az masraflı ve kolay bir eğitim modelidir. Teknolojinin gelişmesi ve üniversitelerin uzaktan eğitim alt yapılarının güçlenmesi ile birlikte uzaktan öğretim eğitim modeli de tercih edilmeye başlanmıştır. Aynı zamanda uzaktan öğretim programları daha çeşitli ve öğreticidir.

Eğer öğrenme sürecinde interaktif bir şekilde rol almak ve derslere katılmak istiyorsanız açık öğretim yerine uzaktan öğretimi tercih edebilirsiniz. Ekonomik olarak karşılaştırıldığında her iki modelde de ödemeniz gereken belirli bir harç ücreti bulunur. Genellikle uzaktan öğretim programları, açık öğretim programlarına göre bir tık daha pahalıdır. Fakat bu durum eğitim kurumuna göre değişiklik gösterebilir.

Uzaktan öğretimde sınav sistemi nasıldır?

Uzaktan öğretimde ara sınavlar online ortamda gerçekleştirilir. Online sınavlarda en yeni ölçme ve değerlendirme metotları kullanılır. Bilgisayar tarafından notlandırılabilen ve anında geribildirim sağlayan çoktan seçmeli testler, e-portfolyolar, proje çalışmaları ve simülasyonlar uzaktan öğretim programlarında kullanılan ölçme ve değerlendirme yöntemlerinden birkaçıdır. Dönem sonu final sınavları ise gözetmen eşliğinde bağlı olunan fakülte veya meslek yüksekokulunda yapılır.

Uzaktan öğretim ücretli mi?

Uzaktan öğretim, ücretli bir eğitim modelidir. Öğrenciler kayıtlı oldukları her dönem için belirli bir ücret ödemek zorundadır. Ödeyeceğiniz ücret; eğitim alacağınız kuruma, kayıt yaptırmak istediğiniz eğitim programına ve eğitim süresine göre değişiklik gösterir.

Uzaktan öğretimde derslere devam zorunluluğu var mı?

Uzaktan öğretimde derslere devam zorunluluğu yoktur. Öğrenciler ders videolarını izlemeden sınavlara hazırlanabilir. Ödev, portfolyo, proje çalışmaları gibi ders faaliyetlerine katılım zorunluluğu ise ilgili kurum tarafından belirlenir.

Programı tamamladıktan sonra diplomada “uzaktan öğretim” ibaresi yer alacak mı?

YÖK tarafından açıklanan 30.03.3017 tarihli Genel Kurul Kararı’na göre, uzaktan eğitim programları tamamlandıktan sonra verilen diplomalarda “uzaktan öğretim” ibaresinin bulunması zorunlu tutulmuştur.

Uzaktan öğretim, eğitimde fırsat eşitliğini sağlamak amacıyla atılmış en önemli adımlardan biridir. Çeşitli sebeplerle yüzyüze öğretime katılamayan herkese eğitim görme imkanı sağlar. Genellikle açık öğretim ile karıştırılsa da iki eğitim modeli arasında keskin farklar vardır.  Günümüzde dünyanın en iyi üniversiteleri de dahil olmak üzere birçok yükseköğretim kurumu uzaktan öğretim programları sunar.  Kısaca özetlemek gerekirse; uzaktan öğretimin yenilikçi, öğrenci odaklı, öğretici ve pratik bir eğitim modeli olduğunu söyleyebiliriz.

Bu sayfayı oylayın!

Bildir
0 Yorum
Inline Feedbacks
Tüm yorumları gör