Üniversiteye Girişte Başarı Sıralamaları Yükseltildi

0
661
Üniversiteye Girişte Başarı Sıralamaları Yükseltildi

Yüksek Öğretim Kurumu (YÖK) hâlihazırda üniversiteye girişte başarı sıralamaları barajlarını yükseltti ayrıca bazı bölümler için de bu yıl ilk defa uygulanmak üzere yeni barajlar ekledi. Yükseköğretim Kurulu Başkanı Prof. Dr. M. A. Yekta Saraç, Yükseköğretim Kurumları Sınavı (YKS) sonuçlarına göre hukuk fakültelerine giriş için 190 bin olan başarı sırası şartının 125 bin olarak güncellendiğini, eczacılık ve diş hekimliği bölümlerine de ilk kez başarı sırası sınırlaması getirdiklerini açıkladı.

Hukuk sıralama şartı 125 bin oldu

Saraç açıklamasında: “Hukuk fakültelerine kabul edilen öğrencilerin başarı sıralarına bakıldığında, devlet üniversitelerinde en düşük başarı sırası 59 bin iken, vakıf üniversiteleri ve KKTC’deki üniversitelerde en düşük başarı sırasının 190 bin olduğunu görüyoruz. Buradaki makas çok açık. Sınıflarda verilen eğitimi öğrenci açısından zedeleyebilecek, eğitim öğretimin niteliğini aksatabilecek kadar geniş bir makas aralığı var.

Ertan Sinan Şahin TYT Fizik Denemeleri
Ertan Sinan Şahin TYT Fizik Denemeleri
Ertan Sinan Şahin TYT Fizik Denemeleri
Ertan Sinan Şahin TYT Fizik Denemeleri

YÖK Genel Kurulunca, bu durum yeniden değerlendirildi ve hukuk fakülteleri için 190 bin olan başarı sırası şartının 125 bin olarak yenilenmesine karar verildi. İlk yıldan itibaren hukuk fakültelerine alımlar bu şarta göre yapılacak.”

Diş hekimliği sıralama şartı 80 bin, eczacılık sıralama şartı 100 bine çekildi

Daha önce tıp, öğretmenlik, mühendislik gibi programlara uygulanan en düşük başarı sırası şartı bu yıl ilk defa diş hekimliği ve eczacılık fakültelerine de geldi. Bu yıldan itibaren uygulamaya geçecek olan başarı sırası şartı diş hekimliğinde 80 bin eczacılıkta 100 bin olarak uygulanacak.

Başarı sıralamaları şartı devlet üniversitelerini etkilemiyor

YÖK başarı sırası şartı ile girdi kalitesini bir seviyede tutmaya çalışıyor. Hâlihazırdaki sıralamalara baktığımızda, bu yıl uygulanmaya başlayacak olan başarı sırası şartları devlet üniversitelerini hemen hiç etkilemiyor gibi görünüyor. Ancak birçok vakıf üniversitesi özellikle de KKTC’de bulunan üniversiteler bu bölümler özelinde kontenjanlarını doldurmakta zorlanabilir. YÖK başkanı Saraç isteyen vakıf üniversitelerinin bir kalite standardı tutturmak için bu sıralama şartını daha yukarı çekebileceğini belirtti.

İlgili YÖK duyurusu için tıklayınız.

Hukuk fakültelerinde yapılması beklenen değişiklikleri kaleme aldığım yazımı okumak için tıklayınız.

Bu sayfayı oylayın!

AYT Fizik Denemeleri ÇIKTI!
AYT Fizik Denemeleri ÇIKTI!
AYT Fizik Denemeleri ÇIKTI!
AYT Fizik Denemeleri ÇIKTI!
Önceki İçerikDers Çalışmayı Erteleme
Sonraki İçerikDaha İyi Zaman Yönetimi için 3 TED Konuşması
TED Ankara Koleji’nden mezun oldu. ODTÜ Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi bölümünden lisans derecesini aldı. Almanya’da Duisburg-Essen ve Heidelberg üniversitelerinde değişim öğrencisi olarak bulundu. European School of Economics Floransa’da Visionary Leadership Program’ını tamamladı. Bir süre araştırma görevlisi kadrosunda ODTÜ Tanıtım Ofisi Koordinatörü olarak çalıştı. 2017’de Indiana University of Pennsylvania’nın Kariyer Planlama Merkezi’nde çalıştı. Şu anda uzman kadrosunda ODTÜ Kurumsal İletişim Ofisi’nde görev yapıyor ve ODTÜ İşletme Bölümü’nde lisansüstü çalışmalarına devam ediyor. Türkiye’nin ilk Quidditch takımı ODTÜ Hippogriffs’in kurucularından olan Ekin, Türkiye’yi temsilen turnuvalara katılan Team Turkey’de arayıcı ve vurucu olarak oynuyor.
Bildir
0 Yorum
Inline Feedbacks
Tüm yorumları gör