Üniversite Öğrenci Toplulukları 1: Nedir?

0
4300
Öğrenci Toplulukları

Tercih sürecinde listeye yazılacak bir üniversitenin öğrenci topluluklarının durumu mutlaka hesaba katılmalı. Çünkü derslik, laboratuvar, kütüphane gibi öğrenci toplulukları da üniversite hayatının temel bir unsurudur. Üniversite yıllarında edinilebilecek kazanımların birçoğu öğrenci toplulukları sayesinde mümkün olur. İyi bir üniversitede kampüsteki sosyal yaşamın büyük bir kısmı öğrenci topluluklarının çalışmalarının sonucudur.

Öğrenci topluluğu nedir?

Öğrenci topluluğu bir konu hakkında ilgisi olan öğrencilerin bir araya gelip kurduğu, idare ettiği bir insan topluluğudur. Yani bir konu ile ilgilenen öğrenciler bir araya gelir. Bu alanda faaliyet yürütmek için organize olurlar. Üniversite bu yapıya destek olur. Öğrenciler ilgi duydukları alanda çeşitli faaliyetler düzenler, sorumluluklar alırlar ve kendilerini geliştirme fırsatı bulurlar. En yalın şekilde ifade edecek olursak öğrenci topluluğu budur. İşin esası ise şudur: çeşit çeşit arkadaş edinilecek, severek isteyerek işler yürütülecek, ilgi duyulan alanda eşsiz tecrübeler edinilecek yerdir öğrenci toplulukları. Üniversiteden mezun olduğunuzda özgeçmişinizde diplomanızı öğrenci topluluklarında yaptıklarınızla destekleyebileceksiniz.

Ertan Sinan Şahin TYT Fizik Denemeleri
Ertan Sinan Şahin TYT Fizik Denemeleri
Ertan Sinan Şahin TYT Fizik Denemeleri
Ertan Sinan Şahin TYT Fizik Denemeleri

Kaç çeşit öğrenci topluluğu vardır?

Sanırım bunu tam olarak söylemek zor. Ancak belli başlı tipleri sıralayalım yine de. İşte kendi sınıflandırmama göre öğrenci toplulukları çeşitleri:

Bölüm toplulukları (Akademik topluluklar)

Siyaset Bilimi Topluluğu, Biyoloji Topluluğu, Felsefe Topluluğu, Eczacılık Topluluğu gibi bir bölümde eğitim alan öğrencilerin başını çektiği ve çoğunlukla bu bölümde okuyan öğrencilerin ihtiyaçlarına yönelik çalışmalar yapılan topluluklardır. Genelde panel, konferans seminer düzenlerler. Bazen öğrenciler kendi bölümlerinde eğitim alırken uzmanlaşmakta oldukları konularda geniş etki yaratmak için bazı etkinlikler de düzenleyebilir. Örneğin bir matematik topluluğu ihtiyacı olan çocuklara ücretsiz matematik dersi vermek için insanları harekete geçirebilir.

Sanat ve hobi toplulukları

Tiyatro, dans, fotoğraf sinema gibi alanlarda ilgisi olan öğrenciler için kurulan topluluklardır. Bu topluluklar, faaliyet gösterdikleri alanda başlangıç yapmak için çoğunlukla doğru adrestir. Yani dans, müzik gibi bir alanda kendinizi geliştirmek istiyorsanız bu alanda faaliyet gösteren öğrenci topluluklarının faal olması, yetkin olması çok işinize yarayacaktır.

Spor toplulukları

Çoğu üniversitede spor alanları hem takım hem de öğrenci topluluğu seviyesinde yürütülüyor olsa da bazı üniversitelerde bir spor alanındaki faaliyetler sadece öğrenci topluluğu veya sadece takım üzerinden yürütülüyor olabilir. İkisi arasındaki en önemli fark, öğrenci toplulukları herkese açıkken, takımlar üniversiteyi temsil eden yapılar olarak seçici bir şekilde üye kabul ederler. (ABD’de öğrenci topluluklarının da seçici olduğunu hatırlatayım bu vesile ile). Bir spor alanına ilgili iseniz hem takım hem de öğrenci topluluğu o üniversitede ne durumdadır diye bakmakta fayda var.

Kariyer Toplulukları

Belki de en geniş katılımı sağlayan bu topluluklar çok çeşitli isimlerle karşınıza çıkabilir. İşletme Topluluğu, Mühendislik Topluluğu gibi bölüm topluluğu sanılabilecek bazı topluluklar da aslında kariyer odaklı gelişim isteyen öğrencilere hitap ediyor olabilir. Bu topluluklarda temel nokta, iş hayatına hazırlanmaktır. Özellikle bölümlerinden memnun olmayan öğrencilerin bu topluluklarda yürüttükleri faaliyetler sayesinde iş hayatındaki seçenekleri artırması mümkündür.

Sosyal Sorumluluk Toplulukları

Sosyal sorunlar hakkında düşünmek, bu sorunların sebeplerini, çözümlerini, neden çözülmediklerini öğrenmek üniversite hayatında yapılması gerekenlerdendir bence. Çorba yapıp dağıtmak, ihtiyaç sahibi insanların üniversite sınavına hazırlanmalarını kolaylaştırmak vb amaçlarla bir şeyler yapmaya niyetiniz varsa mutlaka böyle bir öğrenci topluluğu ile haşır neşir olmanız gerekir. Eğer sizin ilginizi çeken şey buysa, siz de üniversite tercih ederken bu alanda çalışan öğrenci topluluklarını inceleyebilirsiniz.

Fakülte Toplulukları

Bazı üniversitelerde bir konuda farklı fakültelerde öğrenci toplulukları olabilir. Örneğin Ankara üniversitesinde fakülte bazında faaliyet gösteren birçok öğrenci topluluğu bulabilirsiniz. Eczacılık fakültesinde Ankara Üniversitesi Eczacılık Halk Dansları Öğrenci Topluluğu’na (FARMADANS) katılabilirsiniz. Tıp fakültesinde ise seçenekler daha fazla. Halk oyunları konusunda bir topluluğun yanı sıra Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi Eşli Danslar Öğrenci Topluluğu (ANTEDANS) da ortaya çıkıyor. Özellikle sosyal hayatın üniversite genelinde bir gündemde değil de fakülte bazında yürüdüğü üniversiteler hakkında araştırma yaparken bu şekilde öğrenci topluluklarının olduğunu bilmek faydalı olacaktır.

Siyasi Topluluklar

Politik olarak belli bir düşünce etrafında buluşan öğrenciler de topluluk çatısı altında buluşabiliyor elbette. Bunların en yaygını Atatürkçü düşünce topluluklarıdır şüphesiz. Sağ veya sol siyaseti temsil eden düşüncelere dair faaliyet yürüten öğrenci toplulukları da bulunmaktadır. Bu toplulukların bazıları siyasi yapılardan tamamen bağımsız olabilirken bazıları da belirli bir siyasi yapının bir şubesi gibi hareket ediyor olabilir.

Bu yazıda genel olarak üniversitelerdeki öğrenci topluluklarını tanıdık. Bir sonraki yazıda hangi kriterlere göre öğrenci topluluklarını değerlendirebileceğimizi anlatacağım. Yeni eklenen yazılardan anında haberdar olmak istiyorsanız bildirimleri açabilirsiniz.

Bu sayfayı oylayın!

AYT Fizik Denemeleri ÇIKTI!
AYT Fizik Denemeleri ÇIKTI!
AYT Fizik Denemeleri ÇIKTI!
AYT Fizik Denemeleri ÇIKTI!
Bildir
0 Yorum
Inline Feedbacks
Tüm yorumları gör