TYT mi AYT mi? Hangisine Ağırlık Vermeliyim?

2
86422
TYT mi AYT mi?

YKS’ye hazırlanırken akla takılan önemli konulardan birisi “TYT mi AYT mi?” sorunsalı. Doğru cevabı bulmak için önce önemli teknik detaylara bir göz atalım.

TYT mi yoksa AYT mi daha önemli?

Aşağıdaki hesaplamalar 4 yıllık bölümler için kullanılan yerleştirme puanları için geçerli.

Bir TYT neti ortalama olarak 1,3 puan getiriyor.

Bir AYT neti ortalama olarak 3 puan getiriyor.

Sadece buradan bakacak olursak “AYT daha önemli” diyebiliriz ancak başka önemli detaylar da mevcut. Nedir bunlar?

TYT’de toplam 120 soru var.

AYT’de toplam 80 soru var.

Bu durumda kaba bir hesapla, bir öğrencinin yerleştirme puanı için okuldan en fazla 60 puan, TYT’den en fazla 160 puan ve AYT’den en fazla 240 puan geliyor. Puan hesabı yapılırken herkese 100 puan koşulsuz ekleniyor.

Net hesaplamayı bırakın! Puan hesaplayın!

Sınavda kaçıncı olacağınızı kaç net yaptığınız değil kaç puan aldığınız belirliyor. Net hesabı daha basit gibi görünebilir ama gerçekçi olan puan hesabıdır. Bu yüzden artık net konuşmayı bırakın, deneme sonuçlarınızı tamamı 500 olan ham puan üzerinden değerlendirin. Diliniz ve zihniniz “bu denemede şu kadar puan aldım” demeye alışsın.

Puan hesaplamayla ilgili detaylar için hazırladığım ayrıntılı puan hesaplama sayfasını inceleyebilirsiniz.

TYT’ye mi yoksa AYT’ye mi ağırlık vermeliyim?

Bu soruya kendi durumunuza göre cevap vermelisiniz. Size fikir vermesi için örnek bir hesaplama yapalım. Diyelim ki ben denemelerde TYT’de 50 net ve AYT’de 20 net yapıyorum. Yani TYT’de 70 netim eksik, AYT’de ise 60.

TYT’den 91 puan ve AYT’den 180 puan alacağım var demektir. Bu durumda AYT’den daha hızlı sonuç alabileceğimi düşünebilirim. Şimdi bu işi basit bakkal hesabının bir adım ötesine taşıyalım.

tyt-mi-ayt-mi-onemli
YKS’de yerleştirme için elde edilebilecek toplam 560 puanın kaynaklara göre dağılımı. Puan hesabı yapılırken en düşük puan 100 olarak belirleniyor.

Ne çalışacağıma nasıl karar vereceğim?

Kendine soracağın en doğru sorular şunlardır: Eksiklerim nerede, hızlı ilerleyebileceğim bir alan var mı? Puanımı nasıl daha hızlı ve sağlıklı bir şekilde yükseltebilirim?

Kolaylık olması için örneklerle ilerleyelim.

  • TYT’de düşük Türkçe neti yapıyorsun. Bir öğrencinin en hızlı net artıracağı derslerden biri Türkçe olacaktır. Bu durumda düşük Türkçe netlerini yükseltmek birinci hedefin olabilir. Her ne kadar AYT netleri daha çok puan getirse de Türkçe’de hızlı ilerleyeceğin için bu daha mantıklı olabilir.
  • TYT’de 30 net, AYT’de ise daha düşük yapıyorsun. Sayısal öğrencisi isen ve matematik temelin zayıfsa AYT daha çok puan getiriyor diye AYT matematik çalışman doğru olmayacaktır. Bu durumda TYT’deki eksiklerini kapatman ve özellikle matematik temeli oluşturman senin için daha yararlı olacaktır. Temelin oluştuktan sonra AYT’ye yönelmen daha gerçekçi olur.
  • Eşit ağırlıkçısın ve TYT’de 30 net yapıyorsun. AYT’ye ise henüz başlamadın. Edebiyat temel gerektirmeyen bir ders olduğu için sana hızla puan kazandırabilir. Aynı şey sözel öğrencileri için de geçerli.
  • Bir sayısal öğrencisisin ve sosyal bilimleri olduğu gibi boş bırakıyorsun. TYT matematik çok zamanını alıyor. Sadece denemelerde doğru zaman yönetimi yaparak, sosyal bilimleri de elinden geldiğince çözerek TYT netlerini yükseltebilirsin. Unutma, TYT matematik ve sosyal bilimler netlerinin puanları birbirine yakın.
  • TYT’de 80 netlerdesin, AYT ise 20 net yapıyorsun. TYT belirli bir olgunluğa gelmiş. Artık ağırlığını AYT verebilirsin.
  • TYT’de 60 AYT’de 50 net yapıyorsun. Her ne kadar AYT daha çok puan getirse de TYT’de ilerlemen daha hızlı olabilir. Zaten iyi olduğun derslerde net yükseltmek her zaman kolay olmayabilir.
  • TYT ve AYT matematikte ikisinden de 30 net yapıyorsun. Bu durumda TYT netlerinin yükselişini denemelere, AYT netlerinin yükselişini de eksik konuları çalışmaya emanet edebilirsiniz. TYT için deneme performansını artırmalı ve hız kazanmalı, AYT’de ise bilgi eksiklerinizi kapatmalısınız.

TYT mi yoksa AYT mi daha zor?

Sık sorulardan biri de bu: “TYT mi AYT mi zor?” Aslında bu sorunun cevabı kişiden kişiye değişebilir. Genel olarak AYT daha çok bilgi içeriyor. TYT kısmında ise konulara ilişkin temel bilgileri kullanma becerisi ön plana çıkıyor.

AYT soruları bilgi açısından zorlayıcı olabilirken TYT soruları bilgiyi doğru yorumlamayı gerektirebiliyor.

Genel olarak AYT matematik ve fen bilimleri dersleri öncesinde TYT matematik ve fen bilimleri derslerinin çalışılmış olması gerekiyor. Sözel ve eşit ağırlık bu alanda biraz daha rahat olsa da konuların birbiriyle bağlantılı olması TYT’ye önem katıyor.

Ne zaman AYT çalışmaya başlamalıyım?

Bunun belirli bir zamanı yok. Eğer gireceğiniz sınava kalan süreniz azaldıysa üstte yapılan puan hesaplamalarını esas alarak ağırlığınızı ne zaman AYT’ye vereceğinize karar verebilirsiniz.

2018 öncesi dönemde, biri martta diğeri haziranda yapılan iki sınav olduğu için yapay bir bölünme oluştu. Öğrencilerin ciddi temel eksikleri yoksa TYT ve AYT çalışmalarını birbirinden tamamen koparmaması yerinde olacaktır.

Temelim zayıf AYT çalışmalı mıyım?

Eğer TYT ile ilgili temel eksikliğiniz çok fazlaysa AYT çalışmalarınız verimsiz olabilir. Bu eksikler çalıştığınız konuları anlamanıza engel oluyorsa ve sizi yavaşlatıyorsa önce TYT’deki eksiklerinizi kapatmayı düşünebilirsiniz.

TYT konularıyla doğrudan bağlantısı olmayan konularda ya da derslerde AYT çalışmaları yapmak puan avantajı sağladığı için mantıklı olabilir.

TYT ve AYT yüzde kaç etkili?

YKS ham puan hesaplamada TYT %40, AYT %60 etkili. 500 ham puanın 100’ü başlangıç puanı. Kalan 400’ün yaklaşık 160’ı TYT’den, 240’ı da AYT’den geliyor.

Detaylı bilgiler edinmek için TYT ve AYT ile ilgili bilgiler içeren yazıyı okuyabilirsiniz.

11. sınıftayım, TYT mi AYT mi çalışmalıyım?

12. sınıfta oldukça önemli AYT konuları görüyoruz. Oransal olarak da AYT sorularının yarısı 11. sınıfta işlenmiş oluyor. Mümkünse 11. sınıfta işlenen AYT konularını YKS hazırlığı ciddiyetinde ele almak gerekir. TYT çalışmalarını yaz dönemine ertelemek ve 11. sınıf konularını ciddiyetle öğrenmek 12. sınıfta büyük kolaylık sağlayacaktır.

Bu sayfayı oylayın!

376 puan
Olumlu Olumsuz
AYT Fizik Denemeleri ÇIKTI!
AYT Fizik Denemeleri ÇIKTI!
AYT Fizik Denemeleri ÇIKTI!
AYT Fizik Denemeleri ÇIKTI!
Bildir
2 Yorum
En Yeni
En Eski En Çok Oylanan
Inline Feedbacks
Tüm yorumları gör
DENİZ ARTOK

Elinize ağzınıza sağlık cidden aklımdaki bütün soruları çok güzel açıkladınız ve işimi daha ciddiye alıp güzel bir program yapmaya karar verdim, çok teşekkürler

Ozan

Çok teşekkürler hocam çok işime yaradı