Yatay geçiş

1
0

Merhaba ben yks 2018 sınavinda üniversite kazandım ve gitmedim ertesi sene başladım.(öğrenciliğimi dondurmadan)Bu sene ders kaydımı yaparken  2.sınıf olarak göründüğümü istersem üst sınıftan yani 2.sınıf derslerinden alabileceğim söylendi ve bende 3 ders aldım.Yani 1.sınıftayım ama 2.sınıftan 3 ders aldım.Yatay geçiş yapmak istiyordum.Bu durum yatay geçişi nasıl etkiler?Aldığım 2.sınıf dersleri veremezsem bu sene diploma notumu kötü mü etkiler? Aldığım derslerin kredisi toplam 10 ve alınan toplam akts kredi 33 yazıyor.33 uzerinden mi hesaplaniyor? Lütfen yardımcı olabilir misiniz? Şimdiden teşekkürler.

  • You must to post comments
2
0

Merhaba Müge,

Yatay geçiş için iki seçenek var:

  1. not ortalaması ile:

Sanırım senin aklında bu yöntem var.

Yapılan başvuruları her üniversite kendi belirlediği kritere göre değerlendiriyor. Üniversiteler kendileri kabul edecekleri öğrenci için bazı şartlar belirleyebiliyor. (Şimdi eğitim aldığın kuruma yerleşirken aldığın puanın yatay geçiş ile gideceğin programın ilgili seneki yerleştirme taban puanından ne kadar düşük olabileceği veya yüksek bir not ortalamasına sahip olmak gibi gibi)

“Genel not ortalaması” değerlendirme kriterlerinden bir tanesi oluyor. Genel not ortalaması şimdiye kadar almış olduğun tüm derslerin (kredilerine göre) ağırlıklandırılmış ortalamasıdır. Yani ikinci sınıf dersi / birinci sınıf dersi ayrımı yapılmadan hepsi hesaplanır. Yönetmeliğe göre 100 üzerinden 60 olması şart. Yukarıda dediğim gibi, üniversite bunu yükseltebilir.

AKTS not ortalamasında rol oynamaz. Not ortalamanı hesaplarken kredileri esas alabilirsin. Bu konuda daha detaylı  bilgi almak istiyorsan öğrenci işlerine danışabilirsin. (bilgi vermiyorlar dersen, transkript isteyebilirsin. Orada kredilerini görürsün)

2. Yerleştirme puanı ile merkezi yerleştirme:

Başvuruların değerlendirilmesinde sadece öğrencinin kayıtlı olduğu programa yerleştiği yıldaki ÖSYM merkezi yerleştirme puanlarının dikkate alınır, başarı vb. şart aranmaz.

Sevgiler.

 

  • You must to post comments
1 sonuç gösteriliyor
Senin Cevabın

Göndermek için lütfen önce yapınız.