Mezun seneyi denemelerle sürdürmek?

3
3

Deneme her zaman çözülmesi gereken bir şey ama benim gibi 30 binden-mf- bırakan ve hedefi ilk bin olan öğrenciler denemeye ne kadar ağırlık vermeli?

Bunun bir sınırı var mı?

Tüm konulara tekrardan çalışmak hata mı olur yoksa konulara sıfırdan başlayıp üzerine deneme mi çözmek gerekir?

Ya da eksik olan konuları çıkardıktan sonra bir yandan onları halledip bir yandan deneme mi çözmeli?

Bir yanım soru bankalarını sadece tekrar için kullanıp tüm ağırlığını deneme ve analizlere ver diyor ama tüm konulara tekrardan çalışmazsam vicdanım rahat etmeyecek.

Bu soruların kesin bir cevabı elbette ki yok farkındayım. Sadece fikir almak istiyorum.

Şimdiden teşekkürler.

 • You must to post comments
4
3

Mezuna kaldığın sıralama itibariyle sana sıfırdan bütün konuları bitir demek saçmalık olur ama aynı şekilde konu çalışmayı bırak tamamen deneme çöz demek de saçmalıktan ibaret. Yapman gereken ilk iş bu sene sınavda nerelerde yanlış yaptığını önüne koymak ve yanlış yaptığın soruyu neden yanlış yaptığını analiz etmelisin. Soru bilgi eksikliğinden mi kaçtı yoksa ya ben bu konuya çok çalıştım ve biliyordum neden yanlış yaptım diye bir soru mu soruyorsun bunu görmen gerekli. Yanlış yaptığın soruları gördün peki sonra ne olacak? Bu sene sınavda örnek veriyorum fizikte 14/14 yaptın bu sana sınava giridiğin yılı takip eden yıl da bu neti yapacağın sonucunu vermez. Hepsini bir şekilde ezberlemişsindir veya şans ile atmışsındır tutmuştur bu yüzden elindekini korumalısın. Peki ne yapmalısın? Deneme çöz,ama sadece deneme çözmeyi çözmekle bırakma. Denemede atışlarda yanlış mı yaptın aç atışları komple bitir tekrar et üzerine mesela 100 soru çöz ve bu döngüyü sürekli uygula. Her denemede bir konuyu doğru yapacaksın diye bir şart yok o yüzden bu döngü ile beraber tüm konuları baştan çalışmış olup elindekini koruyacağını ümit ediyorum. Bu şekilde baştan mı başlamalıyım yoksa sadece deneme mi çözmeliyim ikilimine net çözüm bulmuş olacaksın deneme sonrası yanlış yaptığın sorulara çalışarak tüm konuları gözden geçirmiş olacaksın ve de deneme çözmüş olacaksın böylelikle içerisinde kaldığın ikilem senin çözümün olacak.

 • mezun19
  Çok güzel açıkladınız elinize sağlık. Dediklerinizi dikkate alacam. Teşekkür ederim hocam.
 • Ertan Sinan Şahin
  Aynı şeyi yazmaya gelecektim ki arkadaş çok güzel ifade etmiş. Eksik odaklı çalışmalar yapabilirsin. Her derste en baştan başlamana da gerek yok. 30 bin gibi bir sıralamayı iyi bir noktaya getirmek için eksik kalan yerleri çok doğru analiz etmen gerekiyor. Bana sorarsan kendinden emin olmadan yaptığın doğrular bile senin eksiğini gösterir. Kendimizde eksik bulurken oldukça acımasız olmalıyız. Kendimize daha büyük bir iyilik yapamayız. Bakarsın belki her konuda eksikler bulacaksın. Genelde 30 bin öğrencisinin her konuda biraz biraz eksiği vardır. Senin durumunu bilemem tabi. Deneme konusunda da bence belirli bir düzenin olmalı. Şimdilik haftada 1 uygun olacaktır. Kış döneminde bunu 2 yapabilirsin.
 • mezun19
  Fikirleriniz için teşekkür ederim hocam. Nasıl ilerlemem gerektiği hakkında bilgilendim. Sağ olun. “Kendimizde eksik bulurken oldukça acımasız olmalıyız. Kendimize daha büyük bir iyilik yapamayız.” ERTAN SİNAN ŞAHİN çok iyiydi…
 • You must to post comments
0
1

Peki bu durum benim gibi 180 bin sayısaldan ikinci kez mezuna bırakan meslek liseli ne yapmalı? -Hedef 10-15 bin- Çalışmaya TYT tekrarı ile başladım. AYT çok eksik ondan dolayı ikisine aynı anda başladım. Özellikle fen bölümü berbat. Deneme sıklığı ne kadar olsun? Nelere dikkat etmeliyim?

 • Ertan Sinan Şahin
  Bence senin durumun biraz daha genel bir durum. Çok özel bir şey düşünmeye gerek yok. Haftada 1 denemeni mutlaka çöz. Bu işin olmazsa olmaz yanı. İstediği kadar eksik çıksın. Dert olan bu değil. Denemelerde hedefin tamamladığın konulardan soru kaçırmamak olmalı. Böylece konularının önemli bir kısmı tamamlandığında iyi sonuçlar almaya başlarsın. Konuları da teker teker, sağlam bir şekilde tamamlaman gerekiyor. Ders ders yöntemlerin farklı olabilir. Ama denemede sonuç almayı hedeflemelisin yeni çalıştığın konularda. En baştan başlayarak eksiksiz gitmen yararlı olacaktır.
 • Erkan
  Teşekkürler hocam yorumunuz için. Bu arada bu platform, bu proje adı her neyse çok başarılı bir şekilde ilerliyor benim izlenimlerime göre başarılarınızın devamını diliyorum. Kolay gelsin. :)
 • You must to post comments
2 sonuç gösteriliyor
Senin Cevabın

Göndermek için lütfen önce yapınız.