2020 yılında inşaat mühendisliği yazmak

0
0

Merhaba,

Ben inşaat mühendisliği bölümü ile ilgileniyorum ama sektör çok kötü işsiz kalırım korkum var. Bu yıl sıralamalar çok düştü, bazı kontejanlar boş kaldı, benim de çekincelerim arttı, bu yıl üniversiteye giriyorum sizce bu bölümü yazmalı mıyım?

 

  • You must to post comments
2
0

Mustafa Merhaba.

Elbette Üniversite tercihi için bir bölümü tercih ederken ilgili sektörün ne durumda olduğu değerlendirilir. Bu önemli bir kriter. Ancak bu tek kriter haline getirilmemeli.

Öncelikle inşaat mühendisliğinin ne kadar geniş çalışma alanları olduğunu bilmekte fayda var. Aşağıdaki linki incelemeni öneririm:

https://insmuh.itu.edu.tr/arastirma/calisma-alanlari (bu sadece bir örnek, oldukça kapsayıcı olduğu için iyi bir başlangıç noktası olabilir. )

İlk aşamada inşaat mühendisliğini neden istediğini ortaya koyarak, hangi alanlarda çalışmak istediğine dair şimdiden bilgi sahibi olmalısın.

Daha sonra tercih etmeyi düşündüğün inşaat mühendisiliği bölümünün ( X üniversitesi İnş. Müh. Bölümü) senin uzmanlaşmak istediğin alanlarda ne kadar güçlü olduğunu araştırabilirsin. “Bölüm bana istediğimi verebilecek mi?” sorusunun cevabı da bu aşamada yapacağın araştırmada ortaya çıkacaktır.

Şu an ülkede ekonomik olarak faaliyetler daralmış durumda. Bu yüzden en hızlı reaksiyon veren sektörlerden biri olan inşaat işleri de geçmiş yıllardaki hızlanmanın aksine yavaşlayarak seyrediyor. Bu durum öğrenciler ve aileler tarafından risk olarak algılandığı için de şu anda inşaat mühendisliği köklü,temel bir mühendislik alanı olmasına rağmen talep düşük, giriş puanları düşük. Bu durum bir fırsat olarak bile görülebilir. İnşaat bitmeyecek; yollar yapılacak, barajlar yapılacak, alt yapı kurmaya devam edeceğiz. İnsanlık olarak bu alanda teknoloji geliştirecek, yeni uygulamaları yaygınlaştıracak, standartları iyileştirmeye yönelik çalışmalar yapacak mühendislere ihtiyacımız olacak.

Türkiye’de sadece konut arzı gereğinden fazla yükselmişti ve bu normale dönüyor. Eğer sen kendini bu alanda geliştiren bir öğrenci olursan, “diplomamı alayım yeter” diyerek üniversite yıllarını vasat öğrenci profili ile heba etmezsen bu alanda seni bekleyen çok fırsat var. Yeter ki, inşaat mühendisliğini tercih etme sebebini unutma ve o doğrultuda kendini zenginleştir.

 

  • mustafa
    Furkan Hocam içimi rahatlattığınız için teşekkür ederim, benim için doyurucu bir yazı olmuş
  • You must to post comments
1 sonuç gösteriliyor
Senin Cevabın

Göndermek için lütfen önce yapınız.