ÖSYM’ye Sınav Yeri (Sınav Merkezi) Değişiklik Talebi Nasıl Yapılır?

40
57415
ösym sınav yeri

“2020-YKS ile 2020-MSÜ Sınavına Başvuran Adaylar İçin Sınav Merkezi Değişiklik Talebi Hakkında” başlığı ile yapılan duyuruda adayların sınav yerlerini değiştirmek için ÖSYM’nin aday işlemleri sayfasından işlem yapabilecekleri duyuruldu. 

Daha önce sınav kılavuzundaki genel dilekçe ile sınav merkezi değişikliği için başvuru yapmak mümkündü. Bu dilekçe ile başvuru yapmış adaylar da bu duyuruda belirtildiği üzere aday işlemleri sisteminden sınav merkezi değiştirmek için başvuru yapabilecek.

Adayların değişiklik talebi yapmak için bir günü var.

Duyurunun tamamı şöyle:

2020-YKS ile 2020-MSÜ Sınavına Başvuran Adaylar İçin Sınav Merkezi Değişiklik Talebi Hakkında

2020 Yükseköğretim Kurumları Sınavı (2020-YKS) ile 2020 Milli Savunma Üniversitesi Askeri Öğrenci Aday Belirleme Sınavına (2020-MSÜ) başvuran adayların atamaları, ilgili sınava başvurularında birinci sırada tercih ettikleri sınav merkezlerine yapılmıştır.

Ancak, Koronavirüs (Covid-19) salgını nedeniyle atandıkları sınav merkezinin bulunduğu ilden farklı bir ilde ikamet etmek zorunda kalan ve bu nedenle sınav merkezi değişikliği yapmak isteyen adaylar (sınav merkezi değişiklik taleplerini dilekçe vb. yollarla daha önce ÖSYM’ye göndermiş olan adaylar dahil) sınav merkezi değişikliği taleplerini değerlendirilmek üzere 29 Mayıs 2020 tarihinde 09.00 – 23.59 saatleri arasında https://ais.osym.gov.tr internet adresinden Başkanlığımıza iletebileceklerdir.

Adaylarımıza önemle duyurulur.


ÖSYM BAŞKANLIĞI

Sınav Yeri (Sınav Merkezi) Değişiklil Talebi Nasıl Yapılır?

1. https://ais.osym.gov.tr adresine gidilerek T.C. kimlik numarası ve şifre ile giriş yapılır.

2. Sol menüdeki “işlemler” başlığı altındaki “sınav merkezi değişikliği talebi” kutucuğu üzerinden 2020 YKS ya da 2020 MSÜ sınavlarından biri seçilir.

2020yks 2020msü ösym-sınav-merkezi-değişiklği
Hangi sınav için değişiklik yapmak istiyorsanız buradan seçin.

3. Hangi ilde sınava girmek üzere atanmış olduğunuzu kontrol edin.

Sınav merkezi değişikliği talebi için iki tercih hakkı bulunuyor.

4. Değişiklik yapmak istiyorsanız sınava başvuru sırasında olduğu gibi iki sınav merkezi tercih ederek değişiklik talebinizi belirleyin.

5. Kaydet ve gönder düğmesine basarak başvurunuzun alındığından emin olun.

6. Yaptığınız başvurunun alınmış olduğundan emin olmak için 3. adıma dönerek değişiklik başvurusu yapmış olduğunuza ilişkin emin olun.

Eğer gireceğiniz ÖSYM sınavı için sınav merkezi tercihinde bulunduysanız, değişiklik yapmak için ilgili sınavın başvuru kılavuzunda bulabileceğiniz genel amaçlı dilekçe ile ÖSYM’ye müracaat edebilirsiniz.

Sınav yeri değiştirmek konusunda merak ettikleriniz varsa yorumlara yazabilirsiniz.

Bu sayfayı oylayın!

Önceki İçerikTürk-Alman Üniversitesi Tercih Edilmeli mi?
Sonraki İçerikDeneme Çözme Taktikleri | Başarılı Öğrencinin Test Çözme Rehberi
Furkan Devran
Malatya Fen Lisesi’nde öğrenci iken içindeki sosyal bilim aşkını keşfetti. ODTÜ Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi’nden mezun olduktan sonra yine ODTÜ’de Medya ve Kültürel Çalışmalar Bölümü'nde yüksek lisansını tamamladı. Araştırma görevlisi olarak çalıştığı sırada ODTÜ Tanıtım Ofisi Koordinatörü olarak görev aldı. O günden beri üniversiteye hazırlanan gençlerle kurduğu bağı koparmadı. Şu anda baba olmasının yanı sıra bir sivil toplum kuruluşunda tam zamanlı olarak çalışmakta. Çalışanbaba instagram blogunda eşitlikçi ebeveynlik rollerini özendirmek için paylaşımlar yapmakta ve hayatın anlamını hatırlatacak baba şakaları yapmaktadır. Misyonu, üniversiteye hazırlanılan yılların kayıp değil kazanç olmasıdır.

40 YORUMLAR

 1. Hocam ben kpss önlisans için sınav merkezi değişikliği yapmam gerekiyor işim dolayısıyla. ÖSYM ye genel amaçlı dilekçe yazdım henüz yollamadım ama ücret ödemem gerekiyor mu ? Ücret ne kadar ödemem gerekir ösym arıyorum 1 haftadır ulaşamıyorum artık dilekçeyi göndermem gerek çünkü yardımcı olur musunuz lütfen

  • Aynı durumu bende yaşıyorum sistem 1 günlüğüne açılırmış yapabilirmişiz öyle söylendi ama o 1 gün hangi gün bulamıyorum yazmıyo nasıl yapacağız bu işlemi biri yardımcı olabilir mi?

  • Sınavın başvuru kılavuzunda online yapılabilecek işlemler sıralanmış ve bunlar arasında sınav yeri değişikliği veya değişiklik başvurusu yer almıyor. Sınava gireceğiniz yer belli olduktan sonra tek seçenek dilekçe gönderilmesi. Dilekçe için ücret yatırılmasına gerek yok. Ancak kılavuzda yer alan bilgilere göre sınav merkezi değişikliği taleplerinin değerlendirileceği veya bu başvurulara olumlu yanıt verilebileceğine ilişkin bir bilgi yok. Konu hakkında bilgi edinme kanunu kapsamında başvurumuzu yaptık ve ÖSYM’den yanıt bekliyoruz.

 2. Meraba ben şuanda ağrı da askerlik görevimi yapıyorum ikamet adresim samsun da yani Samsun’da yaşıyorum benim nerede sınava girmem gerekiyor memleketimde mi yoksa Ağrı’da girebilir miyim

  • Sınava başvururken seçtiğiniz yerde sınav yeri belirlenir. İkametiniz nerede olursa olsun, sınav tarihinde nerede olacaksanız ve nerede sınava girmek istiyorsanız orada sınava girmek istediğinizi belirten tercihler yaparak sınav başvurusu yaptığınızda sorun olmayacaktır.

 3. merhaba hocam
  trabzonda okuyorum istanbulda ikamet ediyorum okulu da yatay geçişle istanbula çekmek için başvuruda bulundum. kpss önlisansa giricem. Yatay geçiş sonucum 11 eylülde açıklanıcak. Yani 25 Ekim tarihinde hangi ilde olucağım belli değil. bu durumda trabzona tercih versem daha sonra dilekçe yoluyla sınav yerini değiştirebilir miyim? bide bunun süresi ne kadar acaba

 4. hocam biz kpss yer değişikliği içiin 11 ağustosta dilekçe verdik ama hala bi değişiklik yok. gönderirken sadece dilekçeyi gönderdik ama sanırım başvurularımızın göründüğü sayfanın da bi çıktısını almak gerekiyordu. bu belge olmadan dilekçe geçersiz mi sayılır öyleyse bi daha göndersek bu saatten sonra işe yarar mı

 5. Merhaba kpss’ye memleketimde girecektim ama şu an okuduğum yere dönmem gerekiyor. KKTC de okuyorum. Adres değişliği için dilekçe mi vermem gerekiyor ne yapmam lazım?

 6. merhaba hocam sınav yerim memleketimde ben askeridedeyim dgs gireceğim 8 ağustos iznler kapalı izin verilmezse sınavdan olcam sınav yerimi nasıl değiştirebilirim yada gönderilirmiyim memleke sınav için

  • Asker kardeşim merhaba, sınav yerini bu kadar kısa sürede değiştirmen mümkün olmaz. Sen en iyisi izin almaya çalış. Onun dışında, izinler kapalıyken sınav yerini değiştirsen bile sınava nasıl gireceksin? Bilemedim…

   • Aleste değişiklilik yapıldı. Böyle bir hak tanındı. Yds’de dahil dilekçe ile başvurmaya gerek yok diye biliyorum. Sınav tarihi yaklaştıkça aday işlemleri sisteminde yer değişikliliği seçeneği geliyor.

   • YKS 2020 için kılavuzda dilekçe gönderilmesi amacıyla verilen adres şu şekilde:
    “ÖSYM Sınav Hizmetleri Daire Başkanlığı 06800 Bilkent-ANKARA”
    Hangi sınav hakkında müracaat edecekseniz, o sınavın kılavuzunda “dilekçe” kelimesini aratın. Bu adres kolay kolay değişecek bir şey değil ancak dilekçelerin gönderilmesi konusunda ÖSYM bir yöntem değişikliğine giderse bundan kimsenin mağdur olmasını istemeyiz.

 7. Merhaba hocam ben sınav yerini değiştirdim Çanakkale yaptım ordan geri sınav merkezi seçtiğim ile geldim iptal etme şansım varmı bugün MSÜ sınavına giremedim yks yi değiştirmek için ne yapmam gerek

  • “Sınav merkezi” olarak geçiyor. Adres kısmına değil “SINAVA İLİŞKİN BİLGİLER” kısmına bakmalısın. Bu başlığın altında SINAV MERKEZİ TERCİHİ kısmında yeni yaptığın tercihler görünüyor mu?

CEVAP VER

Yorumunuzu yazınız!
Lütfen adınızı yazınız