OBP Nedir? OBP Nasıl Hesaplanır?

0
74873
OBP Nedir?

Bu yazımızda “OBP Nedir?” ve “OBP Nasıl Hesaplanır?” gibi OBP hesaplama sorularına yanıt verecek, ÖSYM klavuzundan derlediğimiz bilgilerle OBP ve OBP hesaplama ile ilgili sıkça sorulan 15 sorunun cevabına da yer vereceğiz.

 

Ertan Sinan Şahin TYT Fizik Denemeleri
Ertan Sinan Şahin TYT Fizik Denemeleri
Ertan Sinan Şahin TYT Fizik Denemeleri
Ertan Sinan Şahin TYT Fizik Denemeleri

Bu içerikte yanıtını bulabileceğiniz sorular:

 1. Orta öğretim başarı puanı OBP nedir?
 2. OBP’ye etki eden diploma notu nasıl hesaplanır?
 3. OBP nasıl hesaplanır?
 4. OBP nasıl eklenir?
 5. OBP sıralamayı ne kadar etkiler? Düşük OBP kaç bin geri atar?
 6. OBP en yüksek kaç puan olabilir?
 7. OBP en düşük kaç puan olabilir?
 8. OBP kırılması nedir? Kırık OBP nedir?
 9. Kırık OBP ne kadar geçerlidir?
 10. Kırık OBP ile Tıp fakültesi kazanmak mümkün müdür?
 11. OBP ne zaman daha çok etki eder
 12. Bir bölüme yerleştim ancak liseden mezun olamadığım için üniversiteye kayıt olamadım, OBP’m kırılır mı?
 13. Meslek liseleri için ek puan var mı? Ek katsayılı OBP nedir?
 14. BESYO OBP nedir? BESYO başlangıç puanı nasıl hesaplanır?
 15. OBP kalkacak mı? OBP etkisi azaltılacak mı?

Orta Öğretim Başarı Puanı kısaca OBP hesaplama ile ilgili sorular hem web sitemiz üzerinden hem de sosyal medyadan en çok aldığımız sorular arasında olduğu için bu içeriği yazarımız Ekin Berkyürek 14.05.2020’de yayınlanan ÖSYM 2020 klavuzu incelenerek hazırladı.

Kaynak: https://www.osym.gov.tr/TR,19226/2020-yuksekogretim-kurumlari-sinavi-yks-kilavuzu.html

Klavuz PDF: https://dokuman.osym.gov.tr/pdfdokuman/2020/YKS/YksKilavuz14052020.pdf

1. Orta öğretim başarı puanı OBP nedir?

Orta Öğretim Başarı Puanı kısaca OBP, 4 yıllık lise dönemindeki (orta öğretimde) diploma notuna bazı işlemler uygulanması ile oluşan ve YKS sonucuna etki eden bir puandır. Üniversite yerleştirme puanı, TYT ve AYT’de yapılan netlerden elde edilen puanın üzerine OBP eklenmesi ile oluşuyor. Dolayısıyla OBP ile lise boyunca alınan karne notlarının YKS’ye olan etkisini görebiliyoruz.

2. OBP’ye etki eden diploma notu nasıl hesaplanır?

OBP’ye etki eden diploma notu hesaplanmasında lisedeki her yılın eşit önemi vardır. Dolayısıyla 9, 10, 11 ve 12. sınıf notlarının aritmetik ortalamasını alıyoruz. Yani dört sene sonu ortaöğretim bitirme notunu topluyor ve dörde bölüyoruz.

Bir örnek ile beraber hesaplayalım:

9. sınıf bitirme not ortalaması: 52

10. sınıf bitirme not ortalaması: 63

11. sınıf bitirme not ortalaması: 70

12. sınıf bitirme not ortalaması: 85

Önce bütün bitirme not ortalamalarını topluyoruz: 52+63+70+87=272

Bu toplamı 4’e bölüp diploma notunu buluyoruz: 68

3. OBP nasıl hesaplanır?

OBP nasıl hesaplanır
OBP nasıl hesaplanır

OBP hesaplamak oldukça kolay çünkü aslında OBP hesaplamak için sadece diploma notunu bilmeye ihtiyacımız var. OBP hesaplamak için diploma notunu 5 ile çarpıyoruz. Hesaplanan OBP’nin yüzde 12’si, YKS yerleştirme puanına etki ediyor. Bu nedenle 5 ile çarptığımız diploma notunu bir de 0,12 katsayısı ile çarpıp, YKS yerleştirme puanına etki edecek OBP’yi buluyoruz.

OBP Hesaplama için örnek üzerinden gidecek olursak:

Üstte diploma notunu hesaplamış ve 68 bulmuştuk. Diploma notunu 5 ile çarpıyoruz:

OBP: 68×5= 340

Sonrasında çıkan sayıyı 0,12 ile bir kez daha çarpıyoruz.

YKS ham puanına etki edecek OBP: 340×0,12= 40,8

4. OBP nasıl eklenir?

YKS’ye giren bir öğrenci TYT ve AYT sınavlarında yaptığı netlerden belirli bir ham puan elde eder. Öğrencinin yerleştirme puanı ise OBP’nin bu ham puana eklenmesi ile bulunur. Üstte diploma notunu ve OBP’sini bir örnek üzerinden hesapladığımız öğrencinin YKS’den 400 puan aldığını düşünelim, bu 400 puana 0,12 ile çarpılmış OBP’si eklenecek ve 400+40,8=440,8 puan bu öğrencimizin yerleştirme puanı olacaktır.

5. OBP sıralamayı ne kadar etkiler? Düşük OBP kaç bin geri atar?

Farklı OBP’lerin YKS sıralamasına etkisini görmek için Universkop puan hesaplama cetvelini kullanabilir, iyi ve kötü OBP senaryolarının YKS sıralamanız üzerindeki etkisini ölçebilirsiniz.

universkop

YKS TYT-AYT-YDT Puan Hesaplama ve Sıralama Hesaplama

0
YKS TYT-AYT-YDT Puan Hesaplama ve Sıralama Hesaplama 2021 YKS Verileriyle Güncellendi YKS Puan Hesaplama ve Sıralama Hesaplama Robotu hakkında YKS Puan Hesaplama ve Sıralama Hesaplama Robotumuzla TYT...

 

6. OBP en yüksek kaç puan olabilir?

Ortaöğretim bitirme notu en yüksek 100 olabilmektedir. Bu notu 5 ile çarptığımızda 500 maksimum OBP’yi elde ederiz. 500’ü de 0,12 ile çarparsak yerleştirme puanına etki edecek en yüksek OBP’yi 60 olarak buluruz.

7. OBP en düşük kaç puan olabilir?

Ortaöğretim bitirme notu en düşük 50 olabilmektedir. Bu notu 5 ile çarptığımızda 250 OBP’yi elde ederiz. 250’yi de 0,12 ile çarparsak yerleştirme puanına etki edecek en düşük OBP’yi 30 olarak buluruz.

ÖSYM açıklamasına göre: “Diploma notu bildirilmeyen adayların diploma notu ile 50’nin altında olan diploma notları, 50 olarak değerlendirmeye alınacaktır. Ortaöğretim Başarı Puanının (OBP) hesaplanmasında Türkiye geneli dikkate alınacak, okul bazında işlem
yapılmayacaktır

Dikkat! Eğer bir önceki yıl bir programa yerleştiyseniz, OBP’niz yarıya düşeceği için 30 ve 60 arasında değil, 15 ve 30 arasında olacaktır.

8. OBP kırılması nedir? Kırık OBP nedir?

Kırık OBP, alınan OBP’nin yarıya düşürülmesi için kullanılan bir sözdür. ÖSYM YKS sonucuna göre bir programa yerleşip kayıt olmayan veya kayıt olsa bile yeniden sınava giren adayların OBP’sini yarıya düşürmektedir. Bu öğrencilerin yerleştirme puanına etki eden en yüksek OBP 30, en düşük OBP ise 15 olabilmektedir.

9. Kırık OBP ne kadar geçerlidir?

ÖSYM bir önceki yıl herhangi bir programa yerleşen adayların OBP’sini 1 yıl boyunca yarıya düşürmektedir. 2020’de bir programa yerleşen öğrenci OBP’si sadece 2021 için yarıya düşecek; 2022’den itibaren tam OBP ile sınava girecektir.

10. Kırık OBP ile Tıp fakültesi kazanmak mümkün müdür?

Teorik olarak kırık OBP ile de olsa TYT ve AYT’den yaptığınız netlere göre bütün bölümleri kazanmak mümkündür. Normalde ham puanına 40 OBP ekleyebilecek bir öğrenci, kırık OBP nedeniyle bu puanın ancak yarısını ekleyebilecek yani ideal durumundan 20 puan eksik alacaktır.

Normalde alacağınız OBP ne kadar yüksekse, OBP’nin kırılması durumunda o kadar fazla puan kaybedersiniz. Bir okul birincisi normalde 60 OBP alacakken, kırılması durumunda 30 puan kaybeder. Örneğin minimum sınırdan 30 OBP alacak bir öğrenci OBP’nin kırılması durumunda sadece 15 puan kaybeder.

11. OBP ne zaman daha çok etki eder?

OBP sınavın görece olarak kolay olduğu ve az puan farkı ile daha fazla sıralama farkı elde edilen yıllarda daha fazla etki eder. 2020 YKS’nin buna iyi bir örnek olduğunu söyleyebiliriz çünkü müfredatın azalması ve sürenin uzaması özellikle bazı puan aralıklarında sıralamaları sıkıştırdı. Bu nedenle OBP’nin etkisini daha fazla gördük.

12. Bir bölüme yerleştim ancak liseden mezun olamadığım için üniversiteye kayıt olamadım, OBP’m kırılır mı?

Hayır.  ÖSYM’nin klavuz açıklamasına göre, lise son sınıf öğrencisi durumunda eğitim bilgisi mevcut olup, bir önceki yıl YKS’de bir yükseköğretim programına yerleştirildiği hâlde belirtilen tarihe kadar mezun olamadığı için yerleştirildiği programa kayıt yaptıramayan adaylardan, bir sonraki YKS’ye başvuranların OBP’lerinin çarpılacağı katsayılar yarıya düşürülmeyecektir.

13. Meslek liseleri için ek puan var mı? Ek katsayılı OBP nedir?

Mesleki ve teknik ortaöğretim kurumlarının YKS klavuz tablo 3C’de belirtilen alan/dallarından mezun olanlar, karşılarında gösterilen yükseköğretim ön lisans programlarına yerleştirilirken, yerleştirme puanları OBP’nin 0,12 ile çarpılması ve puanlarına eklenmesi suretiyle elde edilecek; ayrıca, yerleştirme puanlarına OBP’nin 0,06 ile çarpılmasıyla elde edilecek ek puanlar katılacaktır.

Mesleki ve Teknik liseden mezun olanları kendi meslekleri ile ilgili ön lisans programına yerleşirken 0,12 ile çarpılmış OBP’ye ek olarak 0,06 ile çarpılmış OBP kadar ek puan alıyorlar.

Klavuzdaki TABLO 3C için: https://dokuman.osym.gov.tr/pdfdokuman/2020/YKS/YksKilavuz14052020.pdf

Diploma notu 68 olan bir öğrenci için daha önce 5 ile çarpıp 340 OBP bulmuştuk, bunu da 0,12 ile çarpıp ham puana eklenecek OBP’yi 40,8 olarak hesaplamıştık. Eğer ek puan alacak bir öğrenci ise 340 OBP’yi bir de 0,06 ile çarpıp 20,4 ek puan buluyoruz. Bu durumda örnekte anlatılan öğrencinin alabileceği YKS ham puanına ek olarak alacağı puan 61,2 oluyor.

Not:  30.03.2012 öncesinde liseden mezun olan adaylar için Tablo 3A’da, Tablo 3B.1’de yer alan lisans bölümleri için de ek puan almak mümkündür.

14. BESYO OBP nedir? BESYO başlangıç puanı nasıl hesaplanır?

OBP Nedir? OBP Nasıl Hesaplanır? 1
BESYO Başlangıç

BESYO için özel yetenek sınavına girmeye hak kazanmış adayların TYT ve OBP değerleri farklı katsayılar ile çarpılarak başlangıç puanları oluşur. Üniversiteler çeşitli başlangıç puan barajı belirleyebilseler dahi, BESYO OBP katsayısı ve BESYO başlangıç puanı hesaplama formülü bütün üniversiteler için aynıdır.

Üniversite adayları TYT’den aldıkları puanın 0,22 ile çarpılması ve OBP puanlarının 0,11 ile çarpılmasından oluşan başlangıç puanları ile sıralamalarını elde ederler buna göre üniversitelerin belirlediği özel yetenek sınavlarına katılırlar.

BESYO başlangıç puanı formülü: TYT puanı x 0,22+OBP x 0,11 şeklindedir.

TYT’den 200 puan toplamış, diploma notu 68 olan bir örnek üzerinden açıklayacak olursak, bu öğrencinin başlangıç puanı:

200 x 0,22 + 68 x 5 x 0,11 = 81,4 şeklinde olacaktır.

15. OBP kalkacak mı? OBP etkisi azaltılacak mı?

OBP Nedir? OBP Nasıl Hesaplanır? 2

OBP kaldırılması veya etkisinin azaltılması konusunda tartışmalar eğitim uzmanları ve üniversite sınavına hazırlanan öğrenciler tarafından son yıllarda giderek artan bir şekilde yapılıyor.

OBP etkisinin azaltılmasını veya OBP’nin tamamen kaldırılmasını savunanlar; eğitimin ve sınavların zorluğu konusunda liseler arasında farklılık olduğu; bazı okullarda kolaylıkla yüksek notlar alınırken bazı okullarda çok zorlanıldığını söylüyor. Dolasıyla bu görüşte olanlara göre OBP konusunda adaletsiz bir durum ortaya çıkıyor. Özellikle özel okullarda “notların şişirildiği” iddiası gündemde.

Geçmişte dikkate alınan lisenin toplam başarısının da etkili olduğu katsayı farkları (AOBP) böyle bir şişirmenin önüne geçmekteydi.

OBP’yi savunanlar ise, lise eğitiminin tümünün bir şekilde sınava yansıdığını eğer OBP olmazsa öğrencilerin lise eğitimini tamamen bir kenara bırakacaklarını ve sadece son yıl sınava yönelik ders çalışacaklarını vurguluyor.

Şu an için ÖSYM’den veya Milli Eğitim Bakanlığı’ndan OBP’deki bir değişiklik ile ilgili bir açıklama yapılmadı.

Sizin bu konudaki düşünceleriniz neler? Bize yorumlarda düşüncelerinizi iletir misiniz?

Bu sayfayı oylayın!

AYT Fizik Denemeleri ÇIKTI!
AYT Fizik Denemeleri ÇIKTI!
AYT Fizik Denemeleri ÇIKTI!
AYT Fizik Denemeleri ÇIKTI!
Önceki İçerikMSÜ Sınavı Hakkında Bilgiler | MSÜ Açılımı
Sonraki İçerikYÖK Anadolu Projesi nedir? Hangi Üniversiteler Eşleşti?
TED Ankara Koleji’nden mezun oldu. ODTÜ Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi bölümünden lisans derecesini aldı. Almanya’da Duisburg-Essen ve Heidelberg üniversitelerinde değişim öğrencisi olarak bulundu. European School of Economics Floransa’da Visionary Leadership Program’ını tamamladı. Bir süre araştırma görevlisi kadrosunda ODTÜ Tanıtım Ofisi Koordinatörü olarak çalıştı. 2017’de Indiana University of Pennsylvania’nın Kariyer Planlama Merkezi’nde çalıştı. Şu anda uzman kadrosunda ODTÜ Kurumsal İletişim Ofisi’nde görev yapıyor ve ODTÜ İşletme Bölümü’nde lisansüstü çalışmalarına devam ediyor. Türkiye’nin ilk Quidditch takımı ODTÜ Hippogriffs’in kurucularından olan Ekin, Türkiye’yi temsilen turnuvalara katılan Team Turkey’de arayıcı ve vurucu olarak oynuyor.
Bildir
0 Yorum
Inline Feedbacks
Tüm yorumları gör