Neden Doktor Olmak İstiyorum?

1
11176
Neden doktor olmak istiyorum?

Çok yakın bir arkadaşımın son zamanlarda yaşadığı sorunlar, kendime bu soruyu sormama neden oldu: “Neden doktor olmak istiyorum?” Tıp okuyan ve okumak isteyen herkesin bu soruyu sorması gerekiyor kendisine. Bence tıpa adım atmak istiyorsanız bunu cevaplamalısınız. Çünkü bu denli zor bir mesleği icra etmek için oldukça sağlam nedenlerin olmalı. Olmalı ki 6 senelik tıp eğitimini, tıpta uzmanlık sınavı (TUS) sürecini, asistanlıkta sarf ettiğin yoğun eforu başarıyla kaldırabilecek iraden olabilsin.

Yazının sonunda hangisini beslediysen onunla alakalı olarak iki düşünceden biriyle ayrılacaksın buradan. Neyi görmek istediysen onu görerek. Umarım kendin için doğru olanı görmüşsündür.

Tıp okumanın zorlukları

Gelelim arkadaşımın sorunlarına. Kendisinin 2 senelik sınav maratonu sert bir şekilde başladı ve aynı hızda devam ediyor. Bu sırada da tıp fakültesinde her ay yeni bir staja başlıyor. Her stajda da yeni ortamlar yeni insanlar yeni hastalar ve birçok yeni şeyle karşılaşıyor. Bu süre zarfında gözlemlediklerini kısaca anlatmak gerekirse: “bir tutam hayal kırıklığı”.

Ertan Sinan Şahin TYT Fizik Denemeleri
Ertan Sinan Şahin TYT Fizik Denemeleri
Ertan Sinan Şahin TYT Fizik Denemeleri
Ertan Sinan Şahin TYT Fizik Denemeleri

Zaten sağlıkta var olan maddi ve sistemin getirdiği problemler varken sağlık çalışanlarının isteksizliği, birbirleri ile olan ilişkilerindeki yüzeysel samimiyeti, kıdemce daha üstlerin altındaki çalışanlara uyguladığı psikolojik baskı ve SAĞLIKTA ŞİDDET tüm bu sorunlardan çıkılamaz hale getiriyor durumu.

Aynen böyle hissediyormuş arkadaşım. Durum bu kadar kötü mü diye sorduğumda da tabii ki değil deyip yüzünde gülücüklerle hislerini anlatmaya devam etti.

Tıp okumanın güzel yanları

Her beyazda siyah, her siyahta da bir beyazın olduğu gibi tüm bu olumsuzluklara inat güzel şeyler de görmüş arkadaşım. Hastalarına ailesinden biri gibi davranan oldukça bilgili doktorları, yenilikçi ve üretmeye aç araştırma görevlilerini, hastalıklarına çare bulunmuş insanların minnet duygularını görmüş. Hele öğrenci olduğu halde ona saygı duyan ve dualarını eksik etmeyen yaşlı teyzeler insanın içindeki iyilik duygusunu ne de güzel ateşliyormuş.

Tek bir teşekkür, teşekkürü geçtim insanlara yardım edebilmenin verdiği his, galiba yukarıda saydığım tüm kötülükleri silip süpürüyor. Elbette yanlış şeyler de olacak iyi şeyler de. Ve biz hangisini beslersek o kazanacak. Tıpkı hangisini beslediğine göre bu yazıdan çıkardıkların gibi.

Ben tıp okumak için kendime nasıl bir motivasyon seçtim? Neden doktor olmak istiyorum?

Gelelim sorunun cevabına. Ben hasta olarak yaşadığım sorunları başka insanların da yaşamaması için doktor olmak istiyorum. Öğretim görevlisi olursam öğrencilikte yaşadığım sorunları başka öğrencilerin yaşamaması için istiyorum. Kısacası gördüğüm sorunları düzeltmek için. Biraz geç de olsa kendim için doğru cevabı bulabildim galiba!

Peki siz ne olmayı hayal ediyorsunuz?

Ve neden onu olmak istiyorsunuz?

Bu sayfayı oylayın!

134 puan
Olumlu Olumsuz
AYT Fizik Denemeleri ÇIKTI!
AYT Fizik Denemeleri ÇIKTI!
AYT Fizik Denemeleri ÇIKTI!
AYT Fizik Denemeleri ÇIKTI!
Bildir
1 Yorum
En Yeni
En Eski En Çok Oylanan
Inline Feedbacks
Tüm yorumları gör
Yusuf Yaliç

Benim dedem 2 yıl önce kalp krizi geçirerek gözlerimizin önünde bizi bırakıp gitti ondan daha önce de cerrahlık fikrim vardı. Ama o günden sonra kalp damar cerrahisini detaylı bi şekilde araştırdım artık hayalim oydu. Istanbul üniversitesinde tıp kazanıp sonra cerrahide uzmanlaşmak istiyordum. Geçen sene sınava girdim istediğim üniversite olmadı ama şu an tıp okuyorum kendimi bu konuda geliştirmek için bu yola çıktım. Hiç pişman değilim. Turkiyenin hatta dünyanın en önde gelen kalp cerrahi uzmanlarından olmak istiyorum. Ölmek bu kadar kolay olmamalı artık bu kadar kolay olmamalı.