Nasıl Kaymakam Olunur?

0
991

Kaymakam kimdir?

Kaymakam, mülki idarenin ilçedeki amiridir. Yani bulunduğu yerdeki devlet temsilcisidir.

Türkiye Cumhuriyeti Devleti’nde ve KKTC’de ilçe yönetiminden sorumludur. Görevi gereği direkt olarak merkeze bağlıdır. İllerin yönetiminden ve denetiminden sorumlu olan valinin emri altındadır.

Ertan Sinan Şahin TYT Fizik Denemeleri
Ertan Sinan Şahin TYT Fizik Denemeleri
Ertan Sinan Şahin TYT Fizik Denemeleri
Ertan Sinan Şahin TYT Fizik Denemeleri

Kaymakam olmak için şartlar nelerdir?

Kaymakam olmak için yaş, eğitim, yazılı ve sözlü sınav, askerlik gibi şartlar bulunmaktadır. Bu şartları geçen ve belirli kriterlere sahip olan adaylar sınava girmeye hak kazanır. Aday, yazılı ve sözlü sınavı da başarı ile tamamlayabilirse kaymakamlık eğitimine başlar.

Kaymakamlık için eğitim şartı nedir?

Kaymakam olmak için Türkiye’de bulunan veya yurtdışında olup Yükseköğretim Kurulu tarafından denklik belgesi alınmış üniversitelerin en az 4 yıllık lisans eğitimi veren:

• Uluslararası İlişkiler
• Siyaset Bilimi
• Kamu Yönetimi
• İktisat
• İşletme
• Maliye ve Finans
• Sosyoloji
• Halkla İlişkiler ve Tanıtım
• Psikoloji

bölümlerinden mezun olma şartı aranır. Eğer bu bölümlerden birinin müfredatındaki derslerin en az %80’i bulunan başka bir bölümden mezun olduysanız da eğitim şartı tamamlanır. Ayrıca hukuk fakültesinden mezun olan kişiler de kaymakamlık için aday olabilir.

Mühendislik fakültesi, sosyal bilimler fakültesi veya tarih bölümünden 4 yıllık lisans eğitimini tamamlamış olup siyaset bilimi, hukuk, kamu yönetimi, uluslararası ilişkiler ve iktisat alanlarında yüksek lisans yapmış olan kişiler de kaymakam adayı olabilirler.

Kaymakamlık için askerlik şartı nedir?

Kaymakam adayı olmak isteyen kişilerin askerlikle ilişiği bulunmaması gerekir. Aday; askerlik hizmetini yapmış, erteletmiş veya yedek sınıfa geçirilmiş olmalıdır.

Kaymakamlık için yaş ve diğer şartlar nelerdir?

Kaymakam olmak isteyen adayların Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olup sınava girecekleri yıl ocak ayı itibariyle 35 yaşını doldurmamış olmaları gerekmektedir.

Aday 657 sayılı Devlet Memurları Kanunu madde 48’de bulunan memuriyet şartlarına da uygun olmalıdır.

Kaymakamlık sınavı nedir?

Kaymakamlık için yazılı sınava girmek zorunludur. Bu yazılı sınav 100 sorudan oluşur. Adaylara 150 dakikalık zaman tanınır. Adaylar ÖSYM sitesinden veya herhangi bir sınav başvuru merkezinden başvurularını gerçekleştirebilirler.

Sınavda 66 soruluk alan bilgisi testi yöneltilir. Kalan 34 soru da genel yetenek ve genel kültür alanından oluşur.

Genel Yetenek ve Genel Kültür Testi :

• Türkçe – 14
• Atatürk İlke ve İnkılap Tarihi – 4
• Türkiye’nin Sosyo-Ekonomik Yapısı – 10
• Türkiye’de Demokratikleşme ve İnsan Hakları – 6

olmak üzere 34 tane çoktan seçmeli sorudan oluşur.

Alan Bilgisi Testi :

• Anayasa Hukuku- 13
• İdare Hukuku – 18
• Türkiye’nin İdari Yapısı – 14
• Türkiye’de Mahalli İdareler – 9
• Ekonomi – 12

olmak üzere toplam 66 sorudan oluşur.

Yazılı sınavda başarılı olabilmek için şart nedir?

Adayların mülakat aşamasına geçebilmeleri için yazılı sınavda en az 70 puan almaları gerekmektedir. Yazılı sınavın ardından mülakata girmeye hak kazanan adaylar için mülakat tarihleri, adaylardan istenecek belgeler İçişleri Bakanlığı tarafından bakanlığın resmi internet sitesinde duyurulur.

Yazılı sınav ücreti nedir?

2021 yılında açıklanan yazılı sınav ücreti 250,00 TL’dir. Geç başvuru zamanında ise sınav ücreti 375,00 TL’dir. Ödeme ÖSYM internet sayfası üzerinden yapılır.

Kaymakamlık sözlü sınavı nedir?

Yazılı sınav aşamasını başarı ile tamamlayan adaylar sözlü sınav aşamasına geçer. Bu aşamada, İçişleri Bakanlığı tarafından alımı yapılacağı ilan edilen aday sayısının 4 katı kadar aday Ankara’ya davet edilir.

Mülakatta komisyon tarafında adaya sorular yöneltilir. Adayın eğitimi, iletişim becerileri, kültürü, bilgisi gibi konular bu aşamada da değerlendirilir.

Kaymakam Nasıl Olunur?

Yazılı ve sözlü sınavı başarı ile tamamlayan adaylar 3 yıllık bir staj ve eğitim sürecinden geçerler. Bu süreç sırasıyla şöyledir:

İl Merkez Stajı – 2 ay
Kaymakam Refikliği Stajı – 3 ay
Mülkiye Müfettişi Refakatinde Staj – 2 ay
Bakanlık Merkez Stajı (Dil Kursu) – 4 ay
Yurtdışı Stajı – 12 ay
Kaymakam Vekilliği Stajı – 9 ay
Kaymakamlık Kursu – 4 ay

3 yıllık bu süreçte adaylar ayrıca “Kaymakamlık Tezi” hazırlamak zorundadırlar. Kaymakamlık tezi konuları İçişleri Bakanlığı tarafından ilan edilir. Adayın hazırladığı bu tez bakanlık tarafından değerlendirilir. Adayın bu tez aşamasını da başarı ile tamamlaması gerekir.

Kaymakamlık kursu bitiminde kurs sonu sınavında başarılı olan adayların düzenlenecek törende kura ile atanacakları ilçeler belirlenir. Bu uzun ve yorucu sürecin ardından kaymakam olarak görevine başlayan kişi valinin emri altındadır ve merkeze bağlıdır. Kaymakam, devleti temsilen ilçede bulunan yönetici olarak görevini icra etmeye başlar.

Bu sayfayı oylayın!

AYT Fizik Denemeleri ÇIKTI!
AYT Fizik Denemeleri ÇIKTI!
AYT Fizik Denemeleri ÇIKTI!
AYT Fizik Denemeleri ÇIKTI!
Bildir
0 Yorum
Inline Feedbacks
Tüm yorumları gör