Furkan Celep’in Anısına

0
708
Furkan Celep

Bir genç, hayatta kazanabileceklerinin sınırlı olduğunu söyleyerek intihar etti. Furkan Celep, sosyal medya hesabında bir not paylaştı ve hayatına son verdi.

Furkan ne istiyordu?

Sosyal medya paylaşımlarında neyin eksik olduğunu anlattı. Bize düşen de gençlerimizin bunlara ulaşması için mücadele etmek:

Değerli hissetmek, hayatta anlam bulmak, gelecekten umutlu olmak…

İntihar hakkında konuşmak

Furkan’ın intiharından bahsetmek oldukça riskli bulunabilir. İntihar hakkında konuşmanın intihar düşüncesini tetikleyebileceğine ilişkin eleştiriler yapılabilir. Fakat intihar düşüncesi ile başa çıkmaya çalışan insanlar bu konuda istedikleri kadar içeriğe ulaşabiliyorlar. İstedikleri kadar düşünebiliyorlar. Öte yandan karşılarında bu düşünce karşısında sessiz kalmayı ve yokmuş gibi davranmayı tercih eden bir toplum ile karşılaşıyorlar. Dolayısıyla toplum onları intihar düşüncesinden korumuyor, bu düşünce ile baş başa bırakıyor.

Bir genç, hayatının baharında, hayatına devam etmeme kararı verdi. Bu konuda sessiz kalmaktan utandım. O bize çok şey söyledi. Adaşım Furkan’ın anısına saygı gereği, yapabileceğim tek şeyi yapmak istedim. Bu yazıyı yazmak istedim.

Keşke…

Ona ev ve araba için yaşamak zorunda olmadığı bir hayat verebilirdik.

Ona eğitim almak isteyebileceği alanları tanıması için imkan verebilirdik.

Ona iş hayatında değerli hissedebileceği bir ortam sunabilirdik.

Ona kendisini bulması için gereken desteği verebilirdik.

Furkan bir yazılımcı olabilirdi.

O bir film setinde çalışabilirdi.

Çok sevdiği gün batımını her gün izlemeye devam edebilirdi.

Furkan’ı kaybettiğimiz için çok üzgünüm.

İntihar düşüncesi hakkında

İntihar düşüncesi, ifade edilmemesi gereken bir şey değil. Konuşulması sakıncalı bir durum değil.

Çevrenizde intihar düşünceleri ile size gelen birisi olduğunda ona zaman ayırabilirsiniz ve destek olabilirsiniz. Nasıl destek olabileceğiniz ile ilgili bu yazıyı okuyabilirsiniz.

İntihar düşüncesi ile baş etmeye çalışıyorsanız, bu düşüncenizi çevrenize ifade edebilirsiniz. Destek isteyebilirsiniz ve bu sizin hakkınız. Bunu unutmayın. Eğer çevrenizde size bu desteği verebilecek kimse yoksa umutsuzluğa kapılmayın. Profesyonel destek alabilirsiniz. Hayatta her şey yoluna girmeyebilir, ancak siz destek almaya ve değer görmeye değersiniz.

Bu sayfayı oylayın!

Önceki İçerikYKS Ne Zaman? YKS 2021’de Hangi Konular Çıkacak?
Sonraki İçerikURAP Türkiye’nin En İyi Üniversitelerini Açıkladı
Malatya Fen Lisesi’nde öğrenci iken içindeki sosyal bilim aşkını keşfetti. ODTÜ Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi’nden mezun olduktan sonra yine ODTÜ’de Medya ve Kültürel Çalışmalar Bölümü'nde yüksek lisansını tamamladı. Araştırma görevlisi olarak çalıştığı sırada ODTÜ Tanıtım Ofisi Koordinatörü olarak görev aldı. O günden beri üniversiteye hazırlanan gençlerle kurduğu bağı koparmadı. Çalışanbaba instagram blogunda eşitlikçi ebeveynlik rollerini özendirmek için paylaşımlar yapmakta ve hayatın anlamını hatırlatacak baba şakaları yapmaktadır. Misyonu, üniversiteye hazırlanılan yılların kayıp değil kazanç olmasını sağlamaktır.
Bildir
0 Yorum
Inline Feedbacks
Tüm yorumları gör