Doktor Nasıl Olunur?

0
655
Doktor Nasıl Olunur?

Tıp doktorluğu, Türkiye’de en popüler mesleklerden biridir. Tıp doktoru olmak uzun ve yorucu bir süreçtir. Bu yazımızda “Doktor nasıl olunur?” sorusunu cevaplamaya çalışırken, mesleğe ait detayları inceleyeceğiz.

  1. Doktor olmak için hangi aşamalardan geçmek gerekir?
  2. Doktor olmak için hangi özelliklere sahip olmak gerekir?
  3. Tıp fakültesi mezunları hangi unvanı alır?
  4. Pratisyen hekim maaşları ne kadardır?
  5. Nasıl uzman doktor olunur?
  6. TUS’ta en yüksek puanlı bölüm hangisidir?
  7. Operatör doktor ile uzman doktor arasındaki fark nedir?
  8. Uzman doktor maaşları ne kadardır?
  9. Örnek: Çocuk doktoru nasıl olunur?

Doktor olmak için hangi aşamalardan geçmek gerekir?

Tıp doktoru olmak için tamamlanması gereken ilk adım, tıp fakültelerinin altı yıllık lisans programından mezun olmaktır. Tıp fakültesini bitirdikten sonra mesleğin farklı alanlarına yönelebilir veya pratisyen hekim olarak kariyer hayatınıza devam edebilirsiniz. Bir dalda uzmanlaşmak için öncelikle Tıpta Uzmanlık Sınavı’na (TUS) hazırlanmalı ve uzmanlık eğitimine başlamalısınız. Uzmanlık eğitimini tamamladıktan sonra ‘Uzman Doktor’ unvanına sahip olabilirsiniz.

Ertan Sinan Şahin TYT Fizik Denemeleri
Ertan Sinan Şahin TYT Fizik Denemeleri
Ertan Sinan Şahin TYT Fizik Denemeleri
Ertan Sinan Şahin TYT Fizik Denemeleri

Doktor olmak için hangi özelliklere sahip olmak gerekir?

Doktor olabilmek için gereken en önemli özelliklerden biri soğukkanlılıktır. Kriz anını iyi yönetebilmek, heyecanı ve duyguları kontrol altında tutabilmek, çözüm odaklı olmak, takım çalışmasına uyumla olmak, baskı altında doğru karar verebilmek; iyi bir doktor olabilmek için gereken özellikler arasındadır. Aynı zamanda, doktorluk yoğun ve hızlı bir çalışma hayatını beraberinde getirir. Bundan dolayı; yoğun çalışma temposuna ayak uydurabilmek, doktorların sahip olması gereken özelliklerden biridir.

Tıp fakültesi mezunları hangi unvanı alır?

Tıp fakültesini tamamlayan her öğrenci pratisyen hekim unvanını alır. Pratisyen hekim, herhangi bir alanda uzmanlaşmamış tıp fakültesi mezunu olarak tanımlanabilir. Pratisyen hekimler, sağlık merkezlerinde, özel hastanelerde, rehabilitasyon merkezlerinde ve devlet hastanelerinde çalışabilir. Genel olarak muayene, ön tanı, teşhis gibi görevleri vardır.

Pratisyen hekim maaşları ne kadardır?

Pratisyen hekim maaşları için net bir rakam söylemek mümkün değildir. Maaşlar, çalışılan kuruma göre değişiklik gösterir. Örnek vermek gerekirse, aile sağlığı merkezinde görev alan hekimler ile özel hastanelerde çalışan hekimlerin maaşları farklı olabilir. Pratisyen hekim unvanı ile görev alan çalışanların maaşları genellikle 8000 TL ile 15000 TL arasında değişmektedir.

Nasıl uzman doktor olunur?

Uzman doktor olmak için 6 yıllık lisans eğitimini tamamladıktan sonra TUS sınavına girmeli ve uzmanlık alanı belirlemelisiniz. Kısaca özetlemek gerekirse, Tıpta Uzmanlık Sınavı (TUS), branş seçme sınavı olarak tanımlanabilir. Hekimler, bu sınavdan aldıkları puana göre branş seçerek uzmanlık eğitimine başlar. Hekimler uzmanlık eğitimi sırasında “asistan doktor” unvanına sahip olur. Uzmanlık eğitim süreçleri, branştan branşa değişiklik gösterir.

TUS’ta en yüksek puanlı bölüm hangisidir?

Tıpta uzmanlık alanlarının puanları branştan branşa değişir. Her yıl değişiklik gösterse de son yıllarda en yüksek puanlı bölümler  ‘Deri ve Zührevi Hastalıklar, Plastik ve Estetik Cerrahi, Göz Hastalıkları ve Radyoloji’ olmuştur.

Operatör doktor ile uzman doktor arasındaki fark nedir?

Operatör doktor, uzmanlık eğitimini cerrahi bilimler üzerine almış ve bu alanda uzmanlaşmış tıp doktorudur. Tıpta branşlar; dahili bilimler, cerrahi bilimler ve temel bilimler olmak üzerine üçe ayrılır.

Cerrahi bilimler üzerine eğitim almış hekimler ameliyat yetkisine sahip olur. Operatör doktorlar, cerrahi bilimler üzerine uzmanlaşırken uzman doktorlar, dahili bilimler üzerine  uzmanlaşır. Temelde, operatör doktorlar, ameliyat ve operasyon yetkisi olan uzman doktorlardır.

Uzman doktor maaşları ne kadardır?

Uzman doktor maaşları, branştan branşa ve çalışılan kuruma göre değişir. Özel hastanelerde çalışan uzman doktorlar, diğerlerine göre bir tık daha yüksek maaş alabilir. Uzman doktor maaşları genellikle 9 bin TL’den başlar.

Örnek: Çocuk doktoru nasıl olunur?

Çocuk doktoru olmak için tıp fakültesini tamamladıktan sonra Tıpta Uzmanlık Sınavı’ndan yeterli puanı alarak pediatri dalında uzmanlık eğitimine başlamak gerekir. Pediatri bölümünde uzmanlık eğitimini tamamladıktan sonra çocuk sağlığı ve hastalıkları uzmanı, bir diğer adıyla pediatri uzmanı unvanı kazanılır.

Tıp fakülteleri, Türkiye’de en yüksek puanlı bölümler arasındadır. Doktor olmak, uzun ve zor bir süreçtir. Tıp fakültesi mezunları kariyer hayatlarına farklı yollardan devam edebilir. Herhangi bir branşta uzmanlaşmadan pratisyen hekim olarak çalışabilir veya bir branş seçerek uzmanlık eğitimi alabilir. Uzman doktor olduktan sonra meslekte ilerleyerek sırasıyla; yardımcı doçent, doçent, profesör, ordinaryüs unvanlarına sahip olunabilir.

Bu sayfayı oylayın!

AYT Fizik Denemeleri ÇIKTI!
AYT Fizik Denemeleri ÇIKTI!
AYT Fizik Denemeleri ÇIKTI!
AYT Fizik Denemeleri ÇIKTI!
Bildir
0 Yorum
Inline Feedbacks
Tüm yorumları gör