Biyoloji çalışırken yapılan 5 temel hata

0
1633
Biyoloji çalışırken yapılan 5 temel hata

1. Film izler gibi biyoloji çalışmayın!

Bilgisayar başında veya masa başında hiç fark etmez. Kullandığınız kaynağın altını çize çize veya fosforlaya fosforlaya biyoloji çalışılmaz. Kullandığınız kaynakta önemli gördüğünüz yerleri kendi anlayacağınız şekilde kaynağın üstüne küçük notlar alarak mutlaka yazın. Bu notları daha sonra tekrar yaparken mutlaka okuyun.

 

2. “Ben bu konuyu anlamıyorum” deyip kenara çekilmeyin!

En fazla yapılan şeylerden birisi de bir konuyu anlamadığını zannedip “ben yapamıyorum ya” moduna girmektir. Bir konuyu sadece kitaptan çalışmayın, bunu video ile de destekleyin. Tipik bir biyoloji öğretmeninin her zaman dediğini söyleyeceğim belki de ama; biyolojiye ezberci olarak yaklaşırsanız biyoloji de size kendini sevdirmemek için uğraşır.

Konuyu anlayamıyorsanız o işin mantığını anlamamışsınız demektir. Mutlaka bir konuyu tek olarak değerlendirmek yerine o konuyu diğer konularla bağdaştırmayı öğrenin. Böylelikle dersin ezberden çıktığını ve mantık temellerine dayandığını göreceksiniz.

 

3. “Ben bu konuyu biliyorum” deyip geçmeyin!

Çok iyi derece yapan öğrencilerin sınav sonuçlarına baktığınızda biyolojide birkaç yanlışlarının çıktığını görürsünüz. Bunun sebebi biyolojide kolay gibi gözüken konuların aslında o kadar masum olmayışıdır. En baştan başlayın ve son konuya kadar aynı disiplinde ilerleyin. Emin olun iyi çalıştığınız konularda bile soru çözerken bilmediğiniz birçok kavram ile karşılaşacaksınız.

 

4. Tekrarlarınızı aksatmayın!

Her konu sonunda elbette sizden tekrar yapmanızı beklemiyoruz. Fakat 3-4 konuda bir mutlaka çalıştığınız kaynağın anlatımlarını ve üzerine almış olduğunuz notları tekrar edin. Biyoloji İngilizce gibi nankör bir derstir. Siz onu tekrar etmezseniz o size bir sene daha sınava hazırlanmayı tekrar ettirir. Tekrarları yaptıkça konular iyice oturacak ve kendinizi zamanla hiç soru kaçırmıyor halde göreceksiniz.

 

5. Konuyu soru çözümü yaparak tamamlayın!

Kuru kuruya konu anlatımı çalışmak olmaz. Siz ne kadar mantığını öğrenseniz dahi çalıştıklarınızı soruda test etmeniz gerekiyor. Bir konuyu çok iyi bilmeniz onu sınavda yapacağınız anlamına gelmez. Onun sınavda nasıl sorulduğunu da biliyor olmanız lazım ki soru kaçırmayın.

Konunun önem sırasına göre test çözün. Şöyle bir örnek vermem gerekirse; ortak özellikler konusunda 10 test çözüp de kalıtım konusundan 2 test çözerseniz yanlış çalışıyorsunuz demektir. Elbette ortak özellikler konusu önemli. Fakat kalıtım konusu her sene biyolojide banko çıktığı için bu konuyla ilgili olabildiğince fazla soru çeşidi görüyor olmanız lazım.

 

Bonus 1: Biyolojiyi okulda, evde, otobüste tekrar etmeniz için kulaklığı takıp podcast (sesli kayıt) dinleyebilirsiniz. Bir konuyu çalıştıktan sonra mutlaka pekiştirmek istiyorsanız bu sesli kayıtlar oldukça verimli olacaktır. Spotify, Apple Podcast, Google Podcast üzerinden “Senin Biyolojin” yazarak biyoloji sesli kayıtlarımızı dinleyebilirsiniz.

Senin Biyolojin web sitesi için tıklayınız.

Bonus 2: Kaynak tavsiyelerim için videoyu izleyebilirsiniz.

Bu sayfayı oylayın!

CEVAP VER

Yorumunuzu yazınız!
Lütfen adınızı yazınız