Başarı: Kime Göre, Neye Göre?

0
985
Başarı: Kime Göre, Neye Göre?

Her yerden, herkesten (ben dahil) duyduğun başarı ile ilgili öğütleri al cebine koy. Kendine uyarla. Çünkü başarının ölçüsü, herkesin kendi penceresinden baktığı kadardır ve başarının değerlisi, herkesin kendi yazdığı hayatıdır.

Başarmak hakkında iki farklı bakış

Kimisi der ki “İmkânsız, yapamazsın, boşa uğraşma.” Kimisi de “Bir dene bakalım, denemeden bilemezsin. Başardıysan yararı kendinedir, başaramadıysan da.”

Her zaman bir hayalimiz veya aklımızdan geçen “Bunu yapabilirim!” düşüncesi vardır. Bu düşünceyi başkalarıyla paylaştığında yukardaki gibi ya umutsuzluk veren ya da teşvik edici cevaplar alırsın. Nedir peki insanlar için başarıyı imkanlı ya da imkânsız kılan?

Olmaz diyen köstek olur

Tecrübeler, yaşam koşulları, inanç, kapasite hepsi etkendir. Mesela kapasiteyi çalışma ve odaklanmayla artan geniş bakış açısı, zihnin etkin kullanımı olarak tanımlarım. Bazılarının kapasitesi “bir kere denedim olmadı, ben bunu beceremiyorum.” diye öğrenilmiş çaresizlik altında sınırlar kendini. Kendi penceresinden bakarak sana da anı durumu “Boş ver yapamazsın, çok zor.” diye vurgular. Seni tanımadan, içindeki coşkuyu, azmini bilmeden hevesini kırar. Sana yetersizmişsin gibi hissettirir. Ve sen o hisle bir süre yaşarsın. Etrafına bakarsın seninle aynı maratonda olan rakip gördüğün bir sürü kişi vardır. Hayal kırıklıkları kaplamıştır içini. Bir daha hayal kırıklığına uğrayıp üzülmemek için çok da çaba göstermezsin.

Dene diyen destek olur

Oysa bir başkasının kapasitesi “bir kere denedim olmadı, başarana kadar denemeyelim” diye azim penceresinden bakıyorsa seni de teşvik eder pes etmemeye, çalışmaya ve elinden geleni yapmaya ve sen onun sana hissettirdiği bu değerli duygularla motive olursun. Etrafındaki kişileri rakip olmaktan çıkarır kendine odaklanırsın. “Daha iyi nasıl olabilirim, hatalarımı nasıl telafi ederim” gibi sorularla sorun çözme mekanizmanı çalıştırır; hedefine, kendi geleceğine odaklanırsın. Hayal kırıklığı duymazsın artık çünkü yapmakta. Başarmakta ısrarcısındır. Kendine olan inancın kolay kolay sarsılmaz. Bir kere başardığında aldığın o hazzın mutluluğunu başka bir şeyde bulmazsın.

Herkes için başarı farklıdır

Başarı kimine göre YKS’de ilk 150 bine girmektedir, kimine göre ilk 5 bine. Önemli olan, şu an başladığın yerden ilerdeysen ve hedefine yakınsan başarılısın sevgili kardeşim.

Sen de bir gün uykusuzluk, yorgunluk, ara sıra ümitsizlik gibi tüm zorluklara rağmen nasıl başardığını, kapasiteni nasıl kullandığını kendi pencerenden başkalarına anlat. Anlat ki bir başkasının hayatında yıkıcı değil yapıcı ol.

Universkop’ta yazdığım bir diğer yazım için buraya tıklayınız.

Bu sayfayı oylayın!

AYT Fizik Denemeleri ÇIKTI!
AYT Fizik Denemeleri ÇIKTI!
AYT Fizik Denemeleri ÇIKTI!
AYT Fizik Denemeleri ÇIKTI!
Önceki İçerikODTÜ 2019’u Mamma Mia ile sonlandırıyor!
Sonraki İçerikHaftalık Planlayıcı – Ders Planlayıcı – PDF İndir
İlk, orta ve lise eğitimini Büyük Kolej’de tamamladı. 2009 yılında Dokuz Eylül Üniversitesi Kamu Yönetimi bölümünden mezun oldu. Mezuniyetinin ardından Ankara’da A Sınıfı Eğitim’in kurucu ortağı ve yöneticisi olarak ortaokul, lise ve üniversite hazırlık öğrencilerine derslerini destekleyici ve sınava hazırlık kursları verdi. Sorunlarını ve kaygılarını doğru öğrenmeyle yöntemleri ile yenen, Türkiye derecesi çıkaran dahil bir çok öğrenci yetiştirmiştir. Akademik başarı ve hayat başarısının birlikte yürütülmesi amacıyla Özel, öğrencilerinin nasıl ders çalışmaları gerektiğine, verimli ve etkili ders çalışma yöntemlerini öğrenmesine, sınav kaygısının azaltılmasına, motivasyon çalışmalarına, öz güven kazanmalarına, tercih dönemlerinde doğru karar vermelerine ve doğru meslek seçimi belirlenmesine yönelik danışmanlık ve koçluk hizmetleri vermektedir. Aynı zamanda öğrenciler ve veliler arasında köprü kurarak doğru iletişimi sağlamakta ve aile içi çatışmaları önleyici çalışmalar yapmaktadır. TRT Haber ve diğer ulusal kanallarda eğitimle ilgili güncel gelişmeleri yorumlamaktadır. "Çocuğu Tanıma Sanatı" kitabının yazarıdır. Ankara Üniversitesi İletişim Fakültesi'nde yüksek lisansını “Yeni Medya Teknolojileri ve Z Kuşağının Öğrenme Biçimi” konusu üzerine yapmaktadır.
Bildir
0 Yorum
Inline Feedbacks
Tüm yorumları gör