Açık Öğretim Psikoloji

15
100193
Açık Öğretim Psikoloji

Açık öğretim psikoloji eğitimi ilk kez başlatıldı

Açık öğretim psikoloji eğitimi ilk defa 2020-2021 eğitim yılında açıldı. İki üniversite psikoloji alanında açık öğretim ile öğrenci kabul edecek. İstanbul Üniversitesi ve Ankara Üniversitesi toplam 1200 kontenjan açarak açık öğretim psikoloji (lisans) eğitimine bu yıl başlayacaklar.

İstanbul Üniversitesi açık öğretim konusunda tecrübeli

ÖSYM’nin açıkladığı ön bilgi amaçlı tercih kılavuzunda yer alan bilgiye göre İstanbul Üniversitesi İstanbul Üniversitesi Açık ve Uzaktan Eğitim Fakültesi bünyesinde ilk defa öğrenci alacak olan bölümün 700 kontenjanı bulunuyor. İstanbul Üniversitesi açık öğretim programları 2011 yılından bu yana devam ediyor. Öğrenciler bu programlarda eğitim alırken 81 ilde sınava girebiliyorlar.

Ertan Sinan Şahin TYT Fizik Denemeleri
Ertan Sinan Şahin TYT Fizik Denemeleri
Ertan Sinan Şahin TYT Fizik Denemeleri
Ertan Sinan Şahin TYT Fizik Denemeleri

Şu anda yeni açılan 3 bölüm ile birlikte İstanbul Üniversitesi AUZEF’e bağlı 16 lisans bölümü açık öğretim eğitimi veriyor. Bu yeni bölümlerden bir tanesi de psikoloji.

Ankara Üniversitesi bu yıl ilk defa açık öğretime başlıyor

Daha önce ANKUZEM adıyla hizmet veren merkez, (Ankara Üniversitesi Uzaktan Eğitim Merkezi bu yıl fakülteye dönüştürülerek ANKUZEF adını aldı ve bu yılki YKS tercih kılavuzunda toplam 12 lisans bölümünün eğitime açıldığı açıklandı. Bu bölümlerden sadece psikoloji bölümü açık öğretim; diğerleri ise uzaktan öğretim. Ankara Üniversitesi açık öğretim Psikoloji bölümü için 500 kontenjan açıklandı.

Ankara Üniversitesi Uzaktan Eğitim Fakültesi yeni kurulduğu için bazı detaylar şimdilik belli değil. Daha önce uzaktan eğitim ön lisans programları için sınav yerleri kısıtlı idi. Öğrenciler yıl sonu sınavlarına Ankara, İstanbul, İzmir, Şanlıurfa, Adana, Bursa, Trabzon, Elazığ, Konya illerindeki sınav merkezlerinde girebiliyorlardı. Fakülte kurulması sebebiyle bu durum değişebilir. Görüştüğümüz yetkililer bu konuda yakın zamanda açıklama yapacaklarını belirttiler. Şu anda hangi illerde sınav yapılacağı belirsiz.

İkinci Üniversite olarak psikoloji okuyabilir miyim?

Eğer bir lisans programından mezunsanız veya bir lisans programında öğrenci iseniz İstanbul Üniversitesi size ikinci üniversite programı kapsamında kollarını açıyor. Kontenjan sınırlaması yok. Tek yapmanız gereken eylül ayında kayıt olmanız.

Ankara Üniversitesi’nde psikoloji okumak isteyenlerin ikinci üniversite programından yararlanarak kayıt yaptırıp yaptıramayacağı ise henüz belli değil.

Psikoloji açık öğretim okuyanlar staj yaparlar mı?

Şu anda İstanbul Üniversitesi ve Ankara Üniversitesi web sayfalarında bu konuda bir bilgi yok. Ancak geçtiğimiz yıllarda açık öğretim eğitimi verilen çocuk gelişimi ve sosyal hizmet bölümlerinin stajı bulunuyordu. Bu bölümler benzer uygulamalar içeren ve uygulama ile öğrenilen bölümler oldukları için psikoloji bölümlerinde de zorunlu staj olacağı düşünülebilir.

Açık öğretim psikoloji bölümüne nasıl kayıt olabilirim?

1. 2020 YKS sonucunda ÖSYM üzerinden tercih yaparak açık öğretim psikolojiye giriş

2020 YKS’ye girdiyseniz Ankara Üniversitesi ve İstanbul Üniversitesi bünyesindeki açık öğretim psikoloji bölümlerini tercih edebilirsiniz. Eğer bu bölümleri tercih edenler arasında en yüksek puana sahip 1200 kişiden biriyseniz yerleştirmeniz yapılabilir.

2. İkinci üniversite olarak açık öğretim psikolojiye giriş

Bir lisans programında öğrenci olanlar, bir lisans programını daha önce bitirmiş olanlar İstanbul Üniversitesi’ne müracaat ederek programa kayıt olabilirler ve psikoloji eğitimini açık öğretim üzerinden tamamlayabilirler.

İkinci üniversite kapsamında Ankara Üniversitesi’nin öğrenci alıp almayacağı şu anda açıklanmadı.

Bu sayfayı oylayın!

264 puan
Olumlu Olumsuz
AYT Fizik Denemeleri ÇIKTI!
AYT Fizik Denemeleri ÇIKTI!
AYT Fizik Denemeleri ÇIKTI!
AYT Fizik Denemeleri ÇIKTI!
Bildir
15 Yorum
En Yeni
En Eski En Çok Oylanan
Inline Feedbacks
Tüm yorumları gör
Silan

Lisan öğrencisiyim açık öğretimde atama olarak okuyacağım en iyi bölüm hangisi 3

Şilan

Lisan öğrencisiyim psikoloji açık öğretim de okuyabilir miyim

Reyyan

Merhabalar, 2. Üniversiteye başvuruları ara dönemde kabul ediliyor mu?

Sevcan

Merhabalar, ben ikinci üniversite kapsamında psikoloji bölümü kaldırıldı diye biliyorum. Bu sene açıldı mı kesin olarak?

emoj tln

merhabalar daha önce bir lisans programı bitirdim gecen sene de başka bir lisans programına yerleştirildim ama devam etmedim. bu sene psikoloji açıköğretim kaydını yapabilir miyim ?

zeynep

Merhaba Matematik öğretmeniyim. Bu sene EA da 70.000 e girdim çalıstıgım ıcın gündüz eğitim veren psikolojıleri yazamıyorum. Acaba açıköğretim psıkolojı yazarsam 1200 kişilik kontenjana girebilir miyim? Veya ikinci üniversite kapsamında basvurabilir miyim?

Ulas

Peki ikinci üniversite kapsamında psikoloji bölümü kaç yıl sürüyor?

Arzu

Merhaba,açıköğretim psikolojiye başvurular ne zaman başlıyor

Merve

İyi Günler
Bu yıl yks sınavına girdim
Anadolu Üniversitesi açıköğretim fakültesinden herhamgi bir bölüme kayıt yaptırıp 2. Üniversite kapsamında İstanbul üniversitesinden de psikoloji okuyabilir miyim

Ali

İyi günler istanbul üniversitesi açık öğretim psikoloji bölümüne yks sınav sonucu ile mi yoksa ikinci üniversite olarak mı kayıt yapmak avantajlı olur, farkı nedir ?

nazlıcan turan

ikinci üniversite kapsamında başvurularda kontenjan sınırlamasına tabii mi? her yerde baktım ama göremedim.