20 bin tıp fakültesi mezunu atama bekliyor

0
2689
Tıp fakültesi mezunları

Bundan üç yıl önce sağlık bakanı Mehmet Müezzinoğlu bir açıklamasında şöyle dedi:

“Tıp fakültelerindeki kontenjanlarda 12 binlere çıktık. Bu 12 bin olarak devam ederse 2023’ten sonra da hızla hekim fazlasına döner gibi bir fotoğraf oluşacak. Onu 1 Ocak’ta YÖK Başkanımızla görüştük. Tıp fakültelerinin kontenjanlarını şimdi donduruyoruz. Yavaş yavaş da aşağı çekmeye başlayacağız ki çok öğrenci alarak yarın çok mezun vermek ve sonra da ‘çok mezunu ne yapacağız’ demek gibi bir fotoğrafla karşılaşmayalım”

2019 yılına geldiğimizde tıp fakültesi kontenjanı azalmanın aksine kademeli olarak artarak 15 bin 50’ye çıktı.

Meslek seçiminde güncel trendler ileride size sorun yaşatabilir

Tıp Fakültesi ve genel olarak sağlık alanları günümüzde çok popüler, iyi kazançlı ve iş garantili olarak görüldüğü için bu alanları birçok öğrenci tercih ediyor. Gerçekten bu alanla ilgili öğrencilerin tıp fakültesi tercihi yapmaları ile ilgili bir sorun elbette yok. Ancak sadece iş garantisi var diye herhangi bir bölüme veya fakülteye yönelmek hayal kırıklığı ile sonuçlanabilir.

Mayısta liseden mezun olan öğrenci haziran sonunda YKS’ye giriyor ve tercih yaparken sanki bir sonraki eylülde işe girecekmiş gibi tercih listesini kurguluyor. Halbuki 2020 yılında Tıp fakültesi tercihi yapan öğrenci, en iyi ihtimalle 2026-2027 yılında işe başlayabilecek. Bugünden 8-10 yıl sonrasını öngörmek de pek mümkün değil.

Bir benzeri eğitim fakültelerinde yaşanmıştı

Türkiye çok benzeri bir konuyu eğitim fakülteleri örneğinde yaşadı, hukuk fakültelerinde de öyle görünüyor ki kriz kapıda.

Sağlık bakanının açıklamaları eğer doğruysa bir süre sonra doktor fazlası oluşabilir ve atanamayan doktorlar krizi ortaya çıkabilir.

İş garantisi nasıl sağlanır?

İş garantili meslekleri ve yüksek kazançlı işleri üniversite isminde ya da fakültede aramak çok da doğru görünmüyor. Hekimlikte bile durum böyleyken, hukuk, mühendislik, işletme, mimarlık gibi alanlarda bölüm ismi veya üniversitenin kendisi size iş garantisi veremez.

İşverenler diplomanızı değil sizi işe alacaklar. Türkiye’nin en iyi 5-6 üniversitesinden mezun olduysanız bile diplomanız ve üniversiteniz size iş mülakatına kadar avantaj sağlar. Sonrasında yine sizin fark yaratmanız beklenecektir.

Meslek seçiminde kendi ilgilerinizi mutlaka ön planda tutmalısınız. Aksi halde trendler dönem dönem değişir ve hayal kırıklıkları yaşanabilir.

En düşük puanlı tıp fakültelerini öğrenmek için bu yazımızı ziyaret ediniz.

Bu sayfayı oylayın!

Önceki İçerikNeden yanlış tercih yapacaksınız?
Sonraki İçerikTimes Higher Education ve Uluslararası Üniversite Sıralamaları
Ekin Berkyürek
TED Ankara Koleji’nden mezun oldu. ODTÜ Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi bölümünden lisans derecesini aldı. Almanya’da Duisburg-Essen ve Heidelberg üniversitelerinde değişim öğrencisi olarak bulundu. European School of Economics Floransa’da Visionary Leadership Program’ını tamamladı. 2012-2017 yılları arasında araştırma görevlisi kadrosunda ODTÜ Tanıtım Ofisi Koordinatörü olarak çalıştı. Üniversite tercihleri üzerine yüzlerce sunum yaptı, binlerce lise öğrencisine tercih danışmanlığı yaptı. 2017’de Indiana University of Pennsylvania’nın Kariyer Planlama Merkezi’nde çalıştı. Şu anda uzman kadrosunda ODTÜ Kurumsal İletişim Ofisi’nde görev yapıyor ve ODTÜ İşletme Bölümü’nde lisansüstü çalışmalarına devam ediyor. Türkiye’nin ilk Quidditch takımı ODTÜ Hippogriffs’in kurucularından olan Ekin, Türkiye’yi temsilen turnuvalara katılan Team Turkey’de arayıcı ve vurucu olarak oynuyor.

CEVAP VER

Yorumunuzu yazınız!
Lütfen adınızı yazınız