11. Sınıflar Korona Günlerini Nasıl Değerlendirmeli?

0
7053
Korona günlerinde motivasyon

COVID-19 hayatımıza girip de bizi evlere mahkûm ettiğinden beri hiçbirimiz okullarımıza da gidemiyoruz. Bu süreçte online eğitim dört bir yanımızı sarmış durumda tıpkı motivasyonsuzluk gibi! İnsanlar özellikle sınav öğrencilerine yönelik konuştuğundan bu süreçte, 11. Sınıflardan pek çok mesaj aldık:

-Günde kaç soru çözülmeli?

Ertan Sinan Şahin TYT Fizik Denemeleri
Ertan Sinan Şahin TYT Fizik Denemeleri
Ertan Sinan Şahin TYT Fizik Denemeleri
Ertan Sinan Şahin TYT Fizik Denemeleri

-Nasıl çalışılmalı?

-Günde kaç saat çalışılmalı?

Günde kaç saat ders çalışılmalı? Günde kaç soru çözülmeli?

Günde kaç saat ders çalışılmalı? Günde kaç soru çözülmeli?

2
Sınava hazırlık sürecindeki öğrencilerden en çok duyduğumuz sorular; “Günde kaç saat ders çalışılmalı?”, “Kaç soru çözülmeli?”, “Günde kaç farklı ders çalışmalıyım?”, “Bir konuya ne...

 

-Örnek ders çalışma programı var mı?

Tüm bu istekler üzerine bana Türkiye 66.lığını getirdiğine inandığım 11. Sınıftaki ders çalışma tecrübelerim ile üniversitede bugünlerde deneyimlediğim online eğitim deneyimlerimi birleştirerek sizler için bu yazıyı yazıyorum. Umarım faydalı olur!

Belli bir uyku düzenine sahip olun

Bu süreçte yapılabilecek en büyük hata gece geç saatlere ve hatta bazen sabahlara kadar oturmak olacaktır. Bundan kaçınmanız için ilk ve en önemli sebep bağışıklık sisteminizi zayıflatması. Gece uykusunun sağlığınız için ne kadar önemli olduğunu unutmayın.

İkinci sebepse okul düzeninizi yavaş yavaş unutmanız ve geri döndüğünüzde alışmanızın belli bir zaman alması. Size şu saatte uyuyun, şu saatte uyanın diyemem elbette. Ancak yeterli ve düzenli saatlerde uyumanız gerektiğini söyleyebilirim.

Ben evde geçirdiğim bu günlerde 01.00-02.00 arasında uyuyor ve 08.00-09.00 arasında da uyanmış oluyorum.

EBA TV sandığınızdan daha önemli

Pek çok öğrenci EBA TV’nin yetersiz olduğunu düşünse de işler o kadar da kötü olmayabilir. Kötü olsa dahi bunun MEB’e ait bir proje olduğunu unutmamak gerekir. Üstelik EBA TV‘deki saatleri takip etmeniz sizin bir düzen oturtmanıza yardımcı olacaktır. Hala sınıf ortamındaymış gibi!

11. Sınıflar Korona Günlerini Nasıl Değerlendirmeli? 1Eğer ara sınıf ve hatta 12. sınıf olsaydım bile bu yayınları kaçırmazdım. Burada yakalayacağınız küçük bir nokta ilerde sizin için çok önemli olabilir.

Hem düzen oturtmak hem de okul kültüründen uzak kalmamak için EBA TV’ye göz atmalısınız!

Günde kaç saat çalışılmalı?

Günde kaç saat çalışılmalı sorusu en sık gelen sorulardan. Ancak bu sorunun net bir cevabı asla yok. Neden mi? Fizik üzerine bir kitap okuyan MF öğrencisi düşünün ya da Ahmet Hamdi Tanpınar’ın Huzur romanını okuyan bir TM öğrencisi, sizce bu arkadaşlar ders çalışıyor mu? Bence cevap evet!

Evde kaldığınız bu günleri onlar gibi verimli geçirmek sizin elinizde. Seçmeyi düşündüğünüz meslekle ilgili filmler/diziler izlemek, bir müzik aleti çalmak (gitar, melodika, ukulele evde ne varsa…), internette üniversitelerin sitelerini gezmek ve hatta Google Maps ile kampüslerinde tur atmak!

11. Sınıflar Korona Günlerini Nasıl Değerlendirmeli? 2

Yine de net bir çalışma saati isteyenler için kendi adıma normal okul saatim ne kadarsa o kadar masa başında kalırdım (Daha fazla kabul ancak daha azı değil :). Kalan sürelerdeyse kitap okur, film/dizi izler, dil öğrenmeye çalışır ve tıpkı şu an yaptığım gibi ev işlerine yardımcı olup belki ekmek bile yapardım.

Nasıl Çalışmalıyım?

Nasıl çalışmalıyım sorusu da günde kaç saat çalışılmalı sorusuna fazlasıyla benziyor. Yine tamamen size bağlı… Birkaç sınır çizecek olursak EBA TV izlerken tıpkı sınıfta yaptığınız gibi not tutmak, o gün dinlediğiniz konuların testlerini MEB’in kazanım testlerinden çözmek ve ders kitaplarınızda ne var ne yokmuş diye karıştırmak iyi bir seçenek olabilir.

TYT neymiş ne değilmiş diye merak edenler online denemeler ile o duyguyu deneyimleyebilirler. Universkop olarak sizler için bunları toplamıştık:

Türkiye Geneli Online Deneme Sınavları

Türkiye Geneli Online Deneme Sınavları

11
Online deneme sınavları neden önemli? https://www.youtube.com/watch?v=o5R3m_yspaM&t=23s Türkiye geneli online deneme sınavlarına girmek kendinizi görmek ve seviyenizi test etmek için çok büyük bir fırsat oluşturuyor. Koronavirüsten dolayı...

Motivasyonsuzluk 101

Yukarda yazdıklarımı yataktan çıkma savaşı verip her seferinde kaybederken okuyorsanız, hala sorun değil! Bugünlerde çoğumuz bu durumdayız ve sağlığımız, geleceğimiz, ailemiz hakkında endişe duyarken çalışmak elbette kolay değil.

Yine de kendinizi ikna etmeniz gerekiyor. Saatlerce duvar izlemeye devam edebilirsiniz ya da evde olmayı avantaja çevirebilirsiniz. Bugünlerin son bulacağına inanın ve son bulduğunda her şeyin daha kolay olması için çalışmaya sıkı sıkı sarılın!

Güzel saatlerde uyanıyoruz ve günü verimli geçiriyoruz,

EBA TV ön yargılarını bir kenara bırakıyor, YouTube’daki hocalara da göz atmayı ihmal etmiyoruz

Yeterli miktarda ve ders kitabını, meb kazanımlarını da göz önünde bulundurarak çalıştık mı

Olay bitmiştir, şimdi bol bol kitap okuyup dizimizi filmimizi izleyebiliriz.

Her şey çok güzel olacak!

 

Bu sayfayı oylayın!

AYT Fizik Denemeleri ÇIKTI!
AYT Fizik Denemeleri ÇIKTI!
AYT Fizik Denemeleri ÇIKTI!
AYT Fizik Denemeleri ÇIKTI!
Önceki İçerikTürkiye Geneli Online Deneme Sınavları
Sonraki İçerikSınavsız İkinci Üniversite
2018’de mezun olduğu Piri Reis Anadolu Lisesinde Yaratıcı Yazarlar Kulübünde amatör bir yazardı. 2017 ODTÜ Yaz Kampı’na katıldıktan sonra ODTÜ İşletme bölümünü hedeflemeye başladı, nitekim sonunda eşit ağırlık alanında Türkiye 66.’sı olup bölümüne yerleşti. Şu anda hala âşık olduğu bu bölümde 1. sınıf öğrencisi. Aynı zamanda ODTÜ Tanıtım Ofisi'nde yarı zamanlı olarak çalışıyor, işini çok seviyor. ODTÜ Bisiklet Takımı üyesi, bisiklet sürmeye bayılıyor. Amatör seviyede gitar ve ukulele çalıp, tenis oynuyor. Matematik ve geometri özel dersleri veriyor. Girişimcilik ile ilgileniyor. Düzenli olarak çok mutlu.
Bildir
0 Yorum
Inline Feedbacks
Tüm yorumları gör